E-bike – początek rewolucji rowerowej

Jazda na rowerze od zawsze była mniej lub bardziej męcząca. Wielu rowerzystów podczas pokonywania tras lub dojazdów do pracy z utęsknieniem wyczekiwało zjazdu z górki lub chwilowej przerwy na przejściu lub czerwonym świetle. A co by było, gdyby pod górkę nie trzeba było pedałować, a do pracy czy szkoły można by docierać nie komunikacją miejską?  Właśnie takie luksusy oferuje nam  rower elektryczny.

W naszym kraju pojęcie „e-bike” nadal jest mało znane i brzmi trochę abstrakcyjnie. Nic dziwnego, podstawowe modele e-bików są drogie, a niektóre rowery elektryczne z wyższej półki kosztują tyle co kilku letni używany samochód. Dla wielu osób wydatek takiej kwoty na rower jest nieosiągalny, ale tu pojawia się alternatywa. Tą doskonałą alternatywą dla roweru czy tradycyjnej hulajnogi jest pojazd elektryczny marki Windgoo. Model B15 został wyposażony w silnik i akumulator, dzięki któremu osiąga prędkość do 25 km/h. Stanowi to idealny środek transportu, sprawdzający się zarówno na krótkich i dłuższych trasach.

elektryczny rower

Największe zalety rowerów elektrycznych

Najważniejszą zaletą jest jazda bez wysiłku, ale tak naprawdę rozpiętość zalet i korzyści płynących z użytkowania roweru typu e-bike jest o wiele szersza. E-bike to bardzo prosta i ekologiczna forma przemieszczania się. Nie generujemy zanieczyszczeń środowiska ponieważ nie spalamy paliwa. Dodatkowo jazda jest bezszelestna, a koszty ładowania akumulatora bardzo niskie. Co więcej, naładować baterie możemy praktycznie wszędzie, wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego. W zależności od pojemności wbudowanych akumulatorów, naładowanie ich do pełna może potrwać kilka godzin, ale jeśli w tym czasie jesteśmy w pracy, w niczym to nie przeszkadza.

elektryczny rower

Środowisko pracy jeździka elektrycznego

Standardowym miejscem gdzie możemy spotkać tego typu pojazdy są duże aglomeracje miejskie, ale nie tylko. Tego typu pojazd bardzo dobrze sprawdzi się nawet na wiosce, chociażby na dojazd do sklepu. Podczas dojazdów do pracy nie musimy martwić się korkami, zaś po dotarciu do celu nie jesteśmy zmęczeni i spoceni. Jeśli dysponujemy rowerem wyższej klasy, część energii na przykład z hamowania jest odzyskiwana do ładowania akumulatorów.

elektryczny rower

Elektryczny rower – możliwości

Elektryczny rower wyposażony został w bezszczotkowy silnik o mocy 250W, a w szczytowym momencie generujący moc 350W sprawdza się znakomicie w tym rowerze elektrycznym. Dostarcza on dobre przyspieszenie i mocny moment obrotowy, pozwalając na osiągnięcie do 30 km/h. Aby rozpocząć jazdę wystarczy wsiąść na rower i przełączyć przycisk na ON, odkręcić manetkę i cieszyć się z jazdy.

elektryczny rower

Design i wykonanie

Bateria ukryta jest w środkowej ramie i jest ona idealnym dopełnieniem całej ramy roweru. Całkowita masa wynosi 14 kilogramów, co odpowiada średniej masie nieco większego roweru. Pompowane koła o średnicy 12 cali i niezbyt wysoka rama mogą być jednak nieco niewygodne dla bardzo wysokich rowerzystów, którzy preferują duże rowery sportowe. Rama jest jednak bardzo solidna i według zapewnień producenta udźwignie osoby o masie do 120 kilogramów.

Na uwagę zasługuje również mocne oświetlenie LED, znajdujące się z przodu (białe światło) oraz z tyłu (czerwone światło). Jest ono niezwykle intensywne i ma zasięg rzutu nawet kilkadziesiąt metrów, więc z pewnością będziemy dobrze widoczni na drodze po zmierzchu. Dodatkowo przy każdorazowym wciśnięciu hamulca tylne światło zaczyna mrugać informująć innych użytkowników o tym że hamujemy.

Silnik ukryty jest w tylnym kole, a cała elektronika oczywiście jest zabezpieczona przed deszczem, a więc nie należy się obawiać, że bateria stanie w płomieniach na skutek zwarcia przy pierwszej mżawce. Dodatkowym plusem czego nie przeoczyli projektanci są błotniki, eliminujące dodatkowe zachlapania przy wjeżdżaniu w kałuże.

elektryczny rowerelektryczny rower

Przenośny i składany

Naciśnij przycisk, a po 3 sekundach e-bike rozłoży się i jest gotowy do jazdy. Kiedy dotrzesz do celu, po prostu naciśnij przycisk ponownie, a pojazd złoży się równie szybko. Po złożeniu można go wygodnie transportować lub schować.

elektryczny rower

Niewiarygodnie jasne reflektory i tylne światło ostrzegawcze

Zarówno dzięki przedniemu, jak i tylnemu światłu, e-bike to jedna z bezpieczniejszych i wygodniejszych opcji na rynku. Super jasne czerwone światło z tyłu e-bika zapewnia bezpieczeństwo jazdy w nocy. Naciśnij hamulec, aby błysnąć światłem w celu ostrzeżenia pojazdów i innych użytkowników drogi.

elektryczny rowerelektryczny rower

Elektryczny rower – podsumowanie

Windgoo B15 to bardzo udany pojazd, który niektórym może spodobać się nawet bardziej niż hulajnoga elektryczna. Można go spokojnie i szczególnie polecić osobom dojeżdżającym codziennie do pracy lub szkoły które nie chcą się przemęczać, wybierając przyjemność łatwej jazdy. Dobre wykonanie i najlepsze części sprawiają że jest to pojazd przyszłości i jedno z ciekawszych rozwiązań jakie obecnie można kupić.

elektryczny rower

Polecam – Mikołaj Tomaszewski

Wszystkie elektryczne deskorolki i hulajnogi dostępne w sklepie warsztatowski.com

Zobacz inne nasze wpisy na blogu blog.spacetronik.eu