Najtańszy tuner Cyfrowej Telewizji Naziemnej DVB-T2 HEVC H.265 GI Box 5
GI Box 5 DVB-T/T2 HEVC H.265

Zgodnie z postanowieniami Komisji Europejskiej już od 1 lipca 2022 roku nastąpią zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej (zmiana sygnału dvb t). Wyłączony zostanie obecnie obowiązujący standard DVB-T/AVC, a nadawanie rozpocznie DVB-T2 HEVC. Zmiana sygnału dvb t sprawi, że standardem w Polsce stanie się naziemna telewizja w jakości HD, dzięki której odbiorcy będą mogli cieszyć się m.in. większą liczbą bezpłatnych kanałów, a także obrazem w ultrawysokiej rozdzielczości i lepszą jakością dźwięku bez zakłóceń. Ponadto użytkownik będzie mógł skorzystać z innowacyjnych usług telewizji hybrydowej HbbTV, dzięki którym na bieżąco sprawdzi np. obsadę w oglądanym przez siebie filmie lub od razu będzie mógł zakupić produkt prezentowany w TV. To wszystko sprawi, że telewizor z dostępem do Internetu lub starszy model wyposażony w dekoder dvbt z internetem będzie pokazywał nam nie tylko materiały VOD, ale również reklamy dopasowane do naszych preferencji.

Standard DVB-T2 zamiast DVB-T

Ostatnia modyfikacja systemu nadawania w Polsce miała miejsce w latach 2010 – 2013. Wówczas nastąpiło przejście z nadawania analogowego na cyfrowy DVB-T. Według badań aż 1/3 polskich gospodarstw domowych jest użytkownikiem naziemnej telewizji. To właśnie telewizja naziemna od ponad 10 lat funkcjonuje jako najpopularniejsza platforma odbioru sygnału telewizyjnego w naszym kraju. Dlatego warto, aby jej użytkownicy wiedzieli z czym wiąże się zmiana sygnału dvbt i odpowiednio się do niej przygotowali. Tymbardziej, że nie wszystkie telewizory będą mogły odbierać nowy sygnał poprzez nadajnik dvbt. Co dokładnie się zmieni i co powinniśmy zrobić, aby zmiana sygnału dvbt nie wpłynęła na odbiór telewizji w domu?

Zmiana sygnału dvb t. Powodem 5G

Zbliżająca się zmiana sygnału dvbt wiąże się z modyfikacją częstotliwości 694 – 790 Mhz na 470 – 694 Mhz (“refarming” częstotliwości). Powodem tego jest wprowadzenie przez operatorów komórkowych w krajach Unii Europejskiej usługi 5G działającej na paśmie 700 Mhz, wykorzystywanym aktualnie właśnie przez telewizję. Działanie to niosące przełom w przemyśle i usługach, wpływa na przebudowę sieci nadawczej i wymaga przeniesienia przekazu programów telewizji naziemnej na inne częstotliwości w całej Europie. Przy okazji tych zmian wprowadzony zostanie nowy standard nadawania dvbt 2021. Razem z nową jakością związaną z transmisją programów telewizyjnych w technologii HD, a nawet Ultra HD i dvbt 4K HD, bardzo prawdopodobne jest, że nadawcy urozmaicą ofertę programową – wprowadzą nawet kilkanaście nowych programów TV! Zmiana sygnału dvbt nie nastąpi od razu. Będzie wprowadzana stopniowo od marca 2022 roku. Staniemy się więc pełnoprawnymi użytkownikami dvb t2 kiedy będziemy już do tego przygotowani.

Dvbt 2021 – przetestuj już teraz

Wdrożenie nowej technologii DVB T2 w tej sytuacji nie wydaje się tak istotne, jak przygotowanie do niej odbiorców. Dzięki szeroko zakrojonym testom, znacząca część widzów już teraz może sprawdzić, czy posiada odbiorniki dostosowane do odbierania nowego sygnału przesyłanego przez nadajnik dvbt oraz przekonać się, czy nowoczesna jakość odbioru DVB-T2 spełnia ich oczekiwania. Najbliższa okazja, by pokazać szerokiej widowni efektywność standardu DVB-T2 HEVC już niedługo – podczas meczów Euro 2020 – których bezpłatne transmisje będzie można obejrzeć na specjalnym kanale TVP 4K w jakości UHD/4K z HDR oraz Dolby Atmos. Aby móc komfortowo odbierać sygnał telewizji naziemnej przesyłany przez nadajnik dvbt w nowym standardzie dvbt 2021 i cieszyć się kibicowaniem, widzowie muszą sprawdzić, czy odbiornik, którym dysponują ma odpowiednie parametry pozwalające na obsługę telewizji w nowej technologii. Właściciele starszych modeli telewizorów mogą doposażyć je w dekoder dvbt z internetem, w którym według rozporządzenia Ministra Cyfryzacji obsługa dvbt 4k i HbbTV jest niezbędna.

Jak odbierać DVB-T2 HEVC w swoim domu

Qviart DUAL OS E2+ Android 9.0 COMBO DVB-S2X+DVB-T2/C
Qviart DUAL OS E2+ Android 9.0 COMBO

Dzięki udostępnieniu testowego sygnału w paśmie UHF DVB-T2 HEVC od 1 maja 2021 r. wiemy, że aby móc oglądać kanały TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka potrzebny jest telewizor UHD/4K z obsługą DVB-T2 HEVC i HbbTV lub wyposażenie starszego modelu w tuner z obsługą sygnału DVB-T2 HEVC (dekoder dvb t2), aktywne łącze internetowe i podłączenie ekranu UHD/4K. Możliwość przetestowania wybranych programów w nowej jakości obrazu i dźwięku, która dostępna jest już na 90% powierzchni naszego kraju, pozwala widzom na spokojne i komfortowe decyzje zakupowe i zainwestowanie w nowy telewizor lub dodatkowy dekoder dvb t2. Warto również pamiętać, że po zmianie częstotliwości nadawania niektóre odbiorniki będą wymagały ponownego zaprogramowania i wyszukania kanałów. Z tego powodu już teraz warto pomyśleć o telewizorze, który sam na bieżąco aktualizuje listę programową.

Dvb t2 kiedy potrzebna nowa antena

Antena DVB-T Spacetronik EOS L Combo Black Aktywna
Aktywna antena kierunkowa do TV naziemnej DVB-T/T2 Spacetronik EOS L Combo ze wzmacniaczem (czarna)

Do odbioru nowej telewizji cyfrowej nadal konieczna będzie antena. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli jesteśmy właścicielem anteny combo odbierającej sygnał do 694 Mhz UHF nie ma potrzeby jej wymiany. Po zmianie standardu na DVB T2 w dalszym ciągu powinna ona odbierać sygnał NTC. Obecnie na częstotliwośći 800 Mhz działa 4G (LTE). Dla niektórych odbiorców zainteresowanych emisją MUX – 8 w paśmie VHF dla testowego kanału telewizji hybrydowej HbbTV – TVP Kultura oprócz telewizora wyposażonego w dekoder dvbt z internetem będzie również ważny montaż dodatkowej anteny. Kiedy decydujemy się na zakup warto zwrócić również uwagę na polaryzację sygnału VHF w swoim regionie.

Warto czekać na DVB-T2 HEVC

Telewizja naziemna, dzięki nowym technologiom, cały czas się rozwija i wzbogaca o nowe funkcje. Chociaż coraz więcej osób deklaruje, że nie ma w swoim domu telewizora, nie ulega wątpliwości, że bezpłatny dostęp do oferty programowej oraz nowe możliwości, które niesie DVB-T2 HEVC, spowodują, że cyfrowa telewizja naziemna jeszcze przez długi czas będzie podstawowym źródłem informacji i rozrywki w Polsce i na świecie.