Kiedyś było jakoś tak prościej. Był port USB (gniazdo), był kabel USB i każdy był zadowolony. W tym wpisie będzie o absurdach w nazewnictwie kabli i standardów, pokażę jak aktualnie nazywają się przewody USB. Wskażę różnice pomiędzy nimi. Na koniec pokażę nowości z tego segmentu, marka Goobay wprowadziła kable USB w oplocie tekstylnym.

File:USB-Logo generic.svg - Wikimedia Commons

Namieszali z nazwami kabli USB

Cofnijmy się kilka lat, nasze komputery posiadają gniazda USB do podłączania różnych urządzeń peryferyjnych. Na rynku IT panuje poruszenie, bowiem wchodzi nowy standard USB, który jest aż 10 razy szybszy od poprzednika. Pojawia się “nowy gracz” – USB 3.0; początkowo gniazda i wtyki mają niebieski kolor, aby łatwo je odróżnić, są zgodne z generacją poprzednią. Tak, USB 3.0 to był skok w przyszłość, maksymalna prędkość zapisu danych wzrosła z 0,48 Gb/s do 5 Gb/s.

GC 2710-S03 | No Brand USB 3.0 Cable 3m Black | Distrelec Poland

 

Nie minęło wiele czasu od opisanych wyżej chwil, kolejna bomba nowości. Pojawia się USB 3.1, USB-C lub USB typu C. Istna rewolucja, wtyk pasuje do gniazda w każdej pozycji (górą i dołem). Jednymi z pierwszych urządzeń wyposażonych w tego typu złącze były smartfony. Producenci stosowali USB-C w swoich flagowych modelach, wypierając tym samym poczciwe microUSB. W komplecie oferowano też kabel USB zakończony z jednej strony wtykiem typu C.

Targus Kabel USB-C -> USB-A 1m czarny - Kable USB - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Kolejne zmiany były już mniej rewolucyjne, pojawiły się kable USB zakończone wtykiem USB-C z obu stron. Wtedy zaczęło się mieszanie z nazewnictwem standardów, poniżej zamieszczam tabelkę z nazwami, które były, a które są teraz:

W dwóch zdaniach, USB 3.0 zmieniło się w USB 3.2 Gen1. W tej specyfikacji kabel USB posiada dowolne końcówki, a maksymalny przesył danych utrzymuje się na poziomie około 5 Gb/s. Często, takie kable występują przy smartfonach, tabletach itp.

USB 3.1 zastąpione zostało przez USB 3.2 Gen2. Tego typu standard posiada wtyki i gniazda USB-C. Wykorzystanie najnowszego USB to gwarancja szybkiej transmisji danych, w przypadku tej generacji, jest to prędkość około 10Gb/s.

W 2017 roku, we wrześniu pojawiły się pierwsze wzmianki o najnowszym standardzie USB 3.2 Gen2x2. Zapewnia on prędkość aż do 20Gb/s. W nim również obsługiwane są tylko złącza USB-C.

eSTUFF USB-C - C Cable 1m Silver Soft braided nylon, ES84051-1M-SILVER - EET

Mamy 2021 rok, zaczynają krążyć plotki i informacje o USB4… ale o tym w przyszłości 🙂

Nowa kable USB od Goobay

Elegancki i bardzo wytrzymały kabel w ofercie Goobay! Producent przygotował serie kabli do ładowania i synchronizacji danych, które cechują się przede wszystkim bardzo dużą solidnością, trwałością i jakością wykonania.

W ofercie znaleźć można trzy różne wersje przyłączy USB:
– USB 2.0 – Apple Lightning Plug | w długościach 0,5m; 1m i 2m
– USB 2.0 – USB typu C | w długościach 0,5m; 1m i 2m
– USB typu C – USB typu C 3.2 gen2 10Gb/s | w długościach 0,5m; 1m i 2m

              

Kable te można zakupić w sklepie internetowym DMTrade.pl, link zamieszczam poniżej:

https://dmtrade.pl/index.php?szukaj=oplot&d=szukaj