W obecnych czasach na ergonomię stawiany jest coraz to większy nacisk. W sumie nie ma co się dziwić. Wielu z nas spędza większą część dnia siedząc przed komputerem. Wszystko to wynika z postępu i rozwoju technologii. Człowiek większość swojego życia siedzi (mówimy oczywiście o przeciętnym Kowalskim). Dla wszystkich biurowych mamy rozwiązanie. A nawet kilka. Sprawdź publikację i dowiedz się jak przekształcić klasyczne stanowisko biurowe w nowatorskiego – ergonomicznego.

Ergonomia – czy to potrzebne?

To kwestia nie podlegająca jakimkolwiek wątpliwościom. Jeżeli dopadła Cię praca biurowa to powinieneś zdawać sobie z tego sprawę, że jeśli 8 godzin spędzasz siedząc (a nawet i więcej, bo po pracy trzeba spocząć w domu), to mogą dotyczyć Cię pewne problemy zdrowotne. Złe skutki długotrwałego siedzenia to przede wszystkim problemy z krążeniem, cholesterolem, kręgosłupem, bólem ramion i karku. Natomiast, gdy stoisz to pracuje ok. 20% więcej mięśni, co może być arcyważne dla ludzi otyłych i pozwoli im zmagać się ze zbędną ilością kalorii (chociaż tyle). Z badań wynika, że jeżeli wystąpią szkody na rzecz wydajności i efektywności pracy, to po krótkim czasie adaptacji po prostu znikają. Stwierdzono również znaczącą poprawę samopoczucia, więcej energii i mniej zmęczenia psychicznego. Forma pracy w pozycji stojącej może przyczynić się do łatwiejszego utrzymania skupienia.

Zegar godzin, ile człowiek czasu spędza siedzac

Praca stojąca to również wady

Niestety. Są też i minusy stojące za długotrwałym staniem. Paradoksalnie stanie bez ruchu okazuje się równie szkodliwe, jak siedzenie. Główne schorzenia towarzyszące tej formie to bóle stóp, obrzęki, żylaki, bóle dolnej części kręgosłupa i również problemy z krążeniem. Oczywiste jest, że człowiek stojący przez 8 godzin szybciej odczuje zmęczenie fizyczne, co może mieć negatywny wpływ na nasze skupienie i naszą pracę.

Złoty środek na wyciągnięcie ręki

Praca stojąca i siedząca
Źródło: www.biurka-regulowane.pl

Czas na hybrydowe stanowisko pracy. Czyli takie, przy którym możemy zarówno pracować na stojąco, jak i siedząco. Z myślą o ergonomii i prozdrowotnych kwestiach, Spacetronik posiada w swojej ofercie szereg produktów, które umożliwiają stworzenie czegoś takiego. Jeszcze niedawno dość nowatorskie rozwiązanie. Obecnie obserwujemy, że co raz więcej firm i biur decyduje się na zastąpienie klasycznego biurka, nowym, ergonomicznym odpowiednikiem, bądź przekształceniem dotychczasowego.

Sposób 1: Podstawka na biurko Sit-Stand

Podstawka regulowanaNa początek należy odpowiedzieć na pytanie – Czym jest ta podstawka? Najprościej mówiąc jest to konstrukcja ustawiana na blacie naszego biurka, która pozwala w szybki i prosty sposób zmienić tryb pracy z siedzącego na stojący i odwrotnie. Jedną z nich jest Spacetronik SPR-137MB. To nowa pozycja w ofercie Spacetronika, którą zdecydowanie odróżnia od reszty jedna rzecz – regulacja elektryczna. W modelach z dotychczasowej oferty mieliśmy do czynienia z systemem sprężyny gazowej i spustem do manualnej regulacji. Zastosowanie podstawki pozwala uniknąć zakupu nowego mebla, bądź wprowadzania zmian w istniejącym biurku.

Podstawka sit-stand Spacetronik

Przejdźmy do konkretów. Nowy model SPR-137MB występuje na tą chwile tylko w wersji czarnej. Zastosowano w nim silnik pozwalający na elektryczną zmianę wysokości. Wystarczy nacisnąć jeden z dwóch przycisków (góra/dół) na wbudowanym kontrolerze. Jak sprawdziliśmy – regulacja jest wystarczająco szybka i na tyle płynna, by spokojnie móc ustawić na blacie filiżankę kawy i nie martwić się, że się wyleje.

Prosty sterownik łatwe sterowanie

W przeciwieństwie do manualnych podstawek na biurko, Spacetronik SPR-137MB pozwala użytkownikom na znalezienie idealnej wysokości bez jakichkolwiek narzuconych poziomów. Wysokość możemy dostosować w zakresie od 145 mm do 500 mm. Produkt nie wymaga żadnego skomplikowanego montażu.

Elektryczna podstawka na biurko pod monitor

Wystarczy, że wsuniesz półkę na klawiaturę w przeznaczony do tego slot, podłączysz zasilanie i podstawka jest gotowa do użycia!

Cechy Podstawki na biurko Spacetronik SPR-137MB

– Zakres regulacji: od 145 do 500 mm
– Maks. nośność do 25 kg
– Maks. prędkość do 30 mm/s
– Prosty kontroler z przyciskami góra/dół
– Modułowa półka na klawiaturę
– Rozmiar półki na klawiaturę 308 x 880 mm
– Rozmiar blatu podstawki 415 x 915 mm
– Nie wymaga montażu
– Kolor czarny


Kliknij tutaj, aby poznać więcej szczegółów i cenę podstawki Spacetronik SPR-137MB.

Sposób 2: Elektryczny stelaż biurkowy / biurko elektryczne

To nieco bardziej skomplikowany proces, wymagający nieco więcej działań (wyrzucenie starego biurka na rzecz nowego) i ewentualnie wydania większej ilości gotówki. W zamian za to otrzymujemy genialny rezultat. W ofercie Spacetronika znajduje się okazała gama przeróżnych stelaży, jak i już gotowych biurek i ergonomicznych akcesoriów.


Kliknij tutaj, aby przejść do sklepu i zapoznać się z ofertą na stelaże biurkowe lub tutaj, aby sprawdzić ofertę biurek elektrycznych.

Sposób 3: Podstawka pod monitor

Spacetronik SPP-UV. To designerska stacja robocza podnosi monitor do komfortowego poziomu widzenia, eliminując niepotrzebne zmęczenie szyi i oczu. Zyskaj większy komfort pracy przy biurku i utrzymaj porządek – przechowuj niezbędne przybory biurowe w szufladzie.

Dzięki portowi USB możesz ładować swojego smartfona. Światło UV pod spodem zapewnia szybką i skuteczną inaktywację mikroorganizmów. Wbudowana lampa ultrafioletowa bakteriobójcza i wirusobójcza umożliwia zdezynfekowanie m.in. telefonu, długopisu oraz większych biurowych urządzeń, jak klawiatura czy myszka. Dodatkowo z boku znajduje się jedno gniazdo USB-A, za pomocą którego można np. naładować smartfon. Występuje w trzech wersjach kolorystycznych: zielonej, szarej i beżowej. Podstawka może zostać skonfigurowana i być gotowa do pracy w ciągu jednej minuty. Wystarczy, że przykręcisz 4 stopy. Nie potrzebujesz żadnych narzędzi.


Kliknij tutaj, aby poznać więcej szczegółów i cenę podstawek pod monitor Spacetronik SPP-UV.

Sposób 4: Uchwyt na monitor do biurka

Pora wstać! Spacetronik SPA-W372 to nowoczesna ergonomiczna konstrukcja, która za sprawą regulacji wysokości nadaje się do pracy zarówno stojącej i siedzącej. Specjalny uchwyt na monitor do biurka z udoskonaloną sprężyną gazową Spacetronik S-SPRING i wieloma regulacjami i udogodnieniami. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować się do użytkownika i zachować zasady ergonomii.

Uchwyt monitorowy

Produkt został wyposażony w półkę na klawiaturę, mysz oraz półkę typu organizer na przybory biurowe i nie tylko. Kompatybilny z monitorami i telewizorami w zakresie 10” do 30” i wadze nieprzekraczającej 9 kg. To nie użytkownik powinien dopasowywać się do stanowiska, ale stanowisko do użytkownika. W pełni ergonomiczny uchwyt do monitora biurkowy pozwoli zachować zasady ergonomii. Posiada szereg istotnych regulacji. Ramię do monitora jest wyposażone w wytrzymały uchwyt C i podstawę montażową z przelotką. Uchwyt możesz zamontować na krawędzi biurka lub przez otwór w blacie.


Kliknij tutaj, aby poznać więcej szczegółów i cenę uchwytu Spacetronik SPA-W372.