Na rynku elektroniki użytkowej są czujniki ruchu banalne w użyciu oraz nieco bardziej profesjonalne. Są też sensory inteligentne, sterowane aplikacją, smartfonem, z programatorem i innymi regulowanymi ustawieniami.

W dzisiejszym wpisie prezentacja czujek ruchu marki Goobay, w całej gamie produktów, każdy znajdzie coś dla siebie.

Czujnik ruchu – jak działa?

Czujnik ruchu to proste urządzenie. Dużo prostsze konstrukcyjnie niż czujnik czadu, zalania czy gazu. Zadaniem tego typu sensora jest wykrycie ruchu i wykonanie żądanej czynności, np. zapalenia światła na klatce schodowej. W ofercie Goobay dostępnych jest siedem modeli, każdy ma pewne różnice, które postaram się wskazać w dalszej części wpisu.

Sufitowy czujnik ruchu z zasięgiem do 6 metrów

Pierwszym modelem będzie najprostszy czujnik z oferty. Docelowo montowany powinien być na suficie, charakteryzuje się dookólną detekcją ruchu i zasięgiem wykrywania do 6m. Sensor ten dobrze radzi sobie z wykrywaniem ludzi i zwierząt (minimalny rozmiar zwierzęcia to przeciętnej wielkości kot) oraz bezproblemowo współpracuje z oświetleniem LED. Na obudowie czujnika znajdują się dwa pokrętła do regulowania czasu pracy i minimalnego natężenia światła.

Czujnik ruchu z trzema wbudowanymi sensorami

Następnym modelem jest bardzo podobny do poprzednika czujnik, również montowany na suficie i posiadający te same zdolności wykrywania i współpracy z ledowymi źródłami oświetlenia. Istotną różnicą jest typ sensora wewnątrz obudowy, gdyż zastosowano tutaj potrójny czujnik wykrywający ruch. Dzięki temu zwiększa się zasięg wykrywania z 6 do 12 metrów, pozwala to na montaż np. w halach magazynowych, korytarzach szkolnych itp.

Niewidoczny sensor wykrywający ruch i zapalający światło

Warto wspomnieć też o modelu, który przede wszystkim jest niemal niewidoczny, łatwo go ukryć. Parametry techniczne modelu MINI są identyczne jak pierwszego opisywanego czujnika ruchu w tym wpisie.

Czujniki ruchu wpuszczane w sufit

Po czujnikach klasycznych, natynkowych lub sufitowych, nadszedł czas na wersje wpuszczane w sufit. Montaż wygląda podobnie jak montowanie oświetlenia w suficie podwieszanym. Goobay posiada dwie wersje takich sensorów. Oprócz wyglądu, różnią się jedynie maksymalnym zasięgiem detekcji: 6 lub 8 metrów.

        

Mikrofalowa czujka wykrywająca ruch

Następnym modelem z gamy czujników jest wersja mikrofalowa. Zastosowanie tej technologii pozwala na wykrywanie ruchu bez najmniejszych przeszkód. Czujnik sam w sobie jest też mniej widoczny, a do detekcji nie wymaga żadnego, nawet najmniejszego, źródła światła. Wykrywanie odbywa się w pełnym zakresie, 360 stopniowym. Maksymalny zasięg detekcji wynosi 8 metrów.

Czujnik ruchu, który reaguje na ruch i dźwięk

Czujnik do zabudowy podtynkowej, naścienny. Reaguje na ruch oraz na dźwięk. Do wyboru trybu pracy służy suwak pod “oczkiem” czujnika. Detekcja kurtynowa w zakresie do 160 stopni. Maksymalna odległość obiektu od czujnika – 9 metrów.

 

Czujniki ruchu ułatwiają zarządzanie energią elektryczną i oświetleniem zwłaszcza w miejscach publicznych. W publicznych toaletach, szkołach, halach magazynowych. W miejscach, gdzie każdy może wejść i zapalić światło, a potem niekoniecznie będzie pamiętać aby je zgasić. Dlatego czujnik ruchu to urządzenie bardzo przydatne. Czujniki Goobay można kupić w sklepie DMTrade.pl:

https://dmtrade.pl/k1436,smart-home-idom-czujniki-niezalezne-czujniki-ruchu.html