Ten wpis będzie o sytuacji nieco dwuznacznej, zastanowimy się co zrobić gdy “długość ma znaczenie” lub kabel “jest za krótki”. Tematem przewodnim będzie przesył sygnału HDMI przez skrętkę, w systemie bezpośrednim i pośrednim za pomocą dedykowanych do tego zadania konwerterów. Marka Spacetronik, konwertery HDMI na LAN i na IP. Gotowi? No to jedziemy 🙂

HDMI na LAN – opcja premium, do 70m, 4K UHD, kaskadowe

Kolejną opcją jest nowość u nas, seria konwerterów zwanych IPCOLOR. Tak jak te wspomniane wyżej, działają po kablu internetowym, bez możliwości stosowania switchy sieciowych. Wyróżniają one jednak kilkoma istotnymi detalami:

  • najnowszy chipset z 2020 roku;
  • idealne do pracy ciągłej 24h przez 7 dni w tygodniu;
  • obsługa rozdzielczości 4K 2160p, na odległość do 70 metrów;
  • funkcją łączenia kaskadowego (model SPH-676C) – umożliwia to podłączenie dodatkowych odbiorników.

IPCOLOR to modele, które sprostają najbardziej wymagającym użytkownikom. Duża odległość transmisji, wysoka rozdzielczość i brak jakichkolwiek opóźnień – SPH-676 świetnie sprawdzą się w salach konferencyjnych, salach wykładowych, podczas szkoleń i kursów wszelkiego typu.

Schemat łączenia:

Dodatkowo posiadają one wyjście SPDiF, złącze HDMI 2.0 z HDCP 2.2, a zalecaną skrętką do uzyskania najlepszych efektów jest kabel kategorii 6 / 6a / 7 i wyższej.

Link do oferty konwerterów HDMI na LAN z serii IPCOLOR w sklepie www.DMTrade.pl:

https://dmtrade.pl/index.php?szukaj=sph-676&d=szukaj

W dalszej części odświeżę pozostałe nasze konwertery HDMI na LAN i HDMI na IP.

_____________________________________________________________________________________

HDMI na LAN – opcja standardowa, do 60m, Full-HD

Na początek rozwiązanie najprostsze. Konwerter HDMI na LAN, zwany też extenderem. Idealne rozwiązanie znajdzie wtedy, gdy kabel HDMI do połączenia źródła sygnału z monitorem/projektorem jest za krótki. Standardowe kable HDMI zachowują dobre parametry przesyłu do około 15-20 metrów. Powyżej tej odległości występują problemy z kolorem, “rozjeżdżać” może się dźwięk z obrazem itp. Wtedy pojawia się rozwiązanie w postaci konwertera na LAN. Pozwala on na przesył sygnału do 60 metrów za pomocą kabla internetowego/skrętki. Zestaw taki składa się z nadajnika i odbiornika, nie wymaga żadnej konfiguracji.

Przykładowy schemat podłączenia:

Extender przedłużacz HDMI Talvico LKV372A - do 60m 7759580146 - Sklep internetowy AGD, RTV, telefony, laptopy - Allegro.pl

W naszej ofercie występują różne wersje tego konwertera:

  • z przesyłem sygnału IR (np. z pilota) w odwrotnym kierunku: z odbiornika do nadajnika;
  • wyposażone w przelotkę HDMI w nadajniku pozwalającą na podłączenie dodatkowego ekranu w pobliżu nadajnika;
  • z KVM czyli portami USB, idealne do obsługi np. schowanego w szafce rejestratora od monitoringu;
  • wersje z 4K na krótkich odległościach;
  • wersje Eco i Mini charakteryzujące się małym rozmiarem, ale też mniejszym zasięgiem.

Link do oferty konwerterów HDMI na LAN w sklepie www.DMTrade.pl:

https://dmtrade.pl/index.php?szukaj=sph-hlc6&d=szukaj

HDMI na IP – sygnał wpuszczony w sieć

Innym rozwiązaniem jest stosowanie konwerterów HDMI na IP. Od HDMI na LAN różnią się tym, że wpina się je w istniejącą sieć, urządzenia same znajdują się w niej i komunikują ze sobą bez żadnej dodatkowej konfiguracji. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość stosowania nieograniczonej ilości odbiorników (może ich być tyle i jest wolnych adresów IP), ale (UWAGA) nadajnik może być tylko jeden w jednej sieci!

Przykładowe systemy połączenia w systemie “jeden do wielu”:

Link do oferty konwerterów HDMI na IP w sklepie www.DMTrade.pl:

https://www.dmtrade.pl/k1557,konwertery-av-hdmi-przesylanie-sygnalu-hdmi-przesylanie-sygnalu-przewodowe-hdmi-na-ip.html

Podsumowanie

System przesyłania sygnału HDMI (i innych cyfrowych) nie jest niczym nowym. Jest po prostu bardzo dobrym rozwiązaniem “gdy kabel HDMI jest za krótki”. IPCOLOR to wyjście producentów na przeciw oczekiwaniom klientów. Spełniają najnowsze standardy HDMI z obsługą 4K, z możliwością rozbudowy kaskadowej, nadają się do pracy ciągłej, nie powodują żadnych opóźnień oraz nie pojawia się sytuacja niesynchronizowanego obrazu i dźwięku.