Wracamy po Świętach Bożego Narodzenia do Was z nowym i ciekawym tematem. Możliwe, że w przeszłości przewinął się już ten wątek, ale w tym wpisie będzie konkretniej, użyję też własnego doświadczenia w sprawach technicznych. Nie owijając i nie przeciągając: serniczek i kawa do ręki, mandarynka lub pomarańcza na deser i “lecimy z tematem”.

Producent urządzeń sieciowych, routerów, repeaterów i wzmacniaczy sieci Wi-Fi – firma Sunhans, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawy system MESH, o strasznie skomplikowanej nazwie modelu: SHFiM2-Pro. Ale po kolei, co to w ogóle jest ten MESH? Dla kogo to jest? I jak działa?

MESH

W internecie nie istnieje jedna, konkretna i precyzyjna definicja tego określenia, dlatego posłużę się najlepszym określeniem (via komputronik.pl)

“W typowym domu lub biurze znajduje się jeden router, który dostarcza Internet tak daleko, jak pozwalają mu anteny i nie przeszkadzają ściany lub zabudowania. System MESH jest stworzony z wielu takich routerów, które zasięgiem mogą obejmować znacznie większą powierzchnię. Łączą się ze sobą i tworzą jedną sieć, dając użytkownikowi wrażenie jakby łączył się cały czas z jednym urządzeniem dostępowym.”

Delikatnie podsumowując, kilka urządzeń, bardzo podobnych do siebie, łączą się same ze sobą, nie potrzebują konfiguracji. Po zakupie otrzymujemy estetycznie zapakowany towar wraz z zasilaczami. Składa się z trzech urządzeń, białych, w kształcie walców.

Router MESH Sunhans SHFiM2-Pro Wi-Fi AC 1200 Mbps 3-pack

Jedno z nich jest inne (ma pomarańczowe obramowanie na górnej części obudowy). To urządzenie jest bazowe i główne. Kolejne dwa łączą się samoczynnie, nie trzeba ich w żaden sposób kalibrować. Jedynym zadaniem posiadacza zestawu MESH jest takie rozstawienie urządzeń, aby każde z każdym się mogło skomunikować bezprzewodowo. Nie mogą być za daleko od siebie. Po odpowiednim ustawieniu routerów, stworzą one “siatkę” i zapewnią dostęp do sieci bezprzewodowej w każdym miejscu domu/mieszkania/biura/hali/szkoły.

Przewaga nad routerem

Warto wspomnieć też o różnicy między systemem MESH a tradycyjnym routerem z dużą ilością anten.

Zalety systemu:

  • zasięg w każdym miejscu budynku
  • brak ograniczeń prędkości, zrywanego połączenia, ponownych łączeń z siecią
  • nie przeszkadzają ściany i kondygnacje

Wady systemu:

  • trzy urządzenia zamiast jednego, każde wymaga zasilacza
  • cena, niekiedy kilkukrotnie droższe od pojedynczego routera

System MESH na pewno jest prostszy w obsłudze i zapewnia dużo lepszy zasięg sieci Wi-Fi, jednakże odstraszyć może cena zestawu. Jest to jednak tylko pierwsze wrażenie, gdyż w moim przypadku wystarczyły 2-3 dni użytkowania i stwierdziłem, że MESH to idealne rozwiązanie na dom o większej powierzchni lub z kilkoma poziomami. O specyfikacji tego konkretnego modelu nie będę tutaj pisać, ale poniżej wstawiam link do sklepu www.DMTrade.pl. Można tam zakupić ten zestaw i poczytać pełną specyfikację techniczną:

https://dmtrade.pl/p17749,router-mesh-sunhans-shfim2-pro-wi-fi-ac-1200-mbps-3-pack.html

Router MESH Sunhans SHFiM2-Pro Wi-Fi AC 1200 Mbps 3-pack