Repeater? Wzmacniacz? Po co i dla kogo? I dlaczego Sunhans?

Wzmacniacze GSM, zwane też repeaterami stosuje się zazwyczaj w miejscach, gdzie jest słaby zasięg. Najczęściej sytuacja wygląda tak, że zasięg jest np. na balkonie, przed domem, lepiej jak jest już minimum przy oknie. Repeater ma za zadanie “wciągnąć” sygnał GSM do wewnątrz budynku. Instalacja składa się z dwóch anten i wzmacniacza.

Instalacja… monter nie jest potrzebny

Sam montaż zestawu jest banalnie prosty. Zazwyczaj jedna z anten jest mocniejsza od drugiej, to ją nazywa się zewnętrzną. Tę antenę montujemy na zewnątrz budynku (w miejscu, gdzie zasięg jest zadowalający, np. na dachu) i ustawiamy w kierunku najbliższego nadajnika sieci GSM (tzw. BTSu). Przewód od tej anteny doprowadzamy do budynku do wzmacniacza i przykręcamy ze strony oznaczonej hasłem “outdoor”. Z drugiej strony, “indoor” przykręcamy antenę wewnętrzną, podłączamy zasilacz i to wszystko co należy wykonać. Przy poprawnym wykonaniu instalacji, zasięg GSM zostanie wzmocniony w budynku.

Jak dobrać repeater? Które pasmo od czego?

Najbardziej popularnym pasmem jest 900 MHz, to na nim odbywają się rozmowy komórkowe, ale idźmy po kolei:

  • 800 MHz – najnowsze pasmo z internetem LTE, zyskujące na popularności, idealne, gdy nadajników jest dużo i są blisko siebie;
  • 900 MHz – pasmo do rozmów komórkowych, wykorzystywane przez wszystkich operatorów w Polsce;
  • 1800 MHz – pasmo z internetem LTE, pierwsze pasmo do internetu mobilnego, nadal wykorzystywane, ale już w mniejszej intensywności;
  • 2100 MHz – pasmo do internetu 3G WCDMA, przed LTE, internet mobilny 3G lub H+;
  • 2600 MHz – również LTE, tereny podmiejskie, rzadsza sieć nadajników, mało popularne

Dlaczego Sunhans?

Przede wszystkim dlatego, że nie jest to jakiś tani “bubel” z chińskiego marketu. Sprzęt jest solidnie wykonany, w metalowej obudowie, ma kompaktowy rozmiar, spełnia wszystkie normy europejskie. Co najważniejsze, nie sieje i nie zakłóca innych sygnałów radiowych, np. telewizji naziemnej DVB-T, WiFi itp.

Bardzo duży zasięg – doskonale sprawdzi się w gospodarstwie domowym. Zestaw nadaje na powierzchni ok 100 metrów kwadratowych do 300 metrów na otwartym terenie. Bez problemu wzmocni sygnał w 2-3 pomieszczeniach przy zastosowaniu jednej anteny wewnętrznej. Zdecydowanie zwiększy komfort użytkowania telefonu komórkowego w budynku. Sunhans tj. jedna z najlepszych światowych marek produkująca profesjonalne wzmacniacze. Produkty montowane są z najlepszych EKRANOWANYCH podzespołów, całość posiada wymagane certyfikaty CE, ROHS, FCC deklaracje zgodności – spełniają wymagania elektromagnetyczne. W praktyce urządzenie tego rodzaju mogą zakłócać inne sieci w danym paśmie, do których to mogą mieć zastrzeżenia operatorzy GSM. Dlatego stosując i używając repeatery należy zachować czujność. Produkty Sunhans są niskoszumowe i wydają kilkukrotnie mniej zakłóceń w porównaniu do najtańszych urządzeń OEM podrzędnych azjatyckich producentów.

Urządzenia SUNHANS spełniają normy ETSI 300 609-4 wymaganą do tego typ urządzeń. Posiadają wbudowaną funkcję AGC (ALC) – automatyczna kontrola zysku w stosunku do odległości od nadajników – urządzenie analizuje tor nadawczy (wyjściowy) i tor odbiorczy (wejściowy) i wzmacnia sygnał tyle ile potrzeba dostosowując optymalną wartość – nie siejąc i nie zakłócając innych pasm.

Polska oferta sprzedaży, 2-letnia gwarancja i serwis w kraju

Do pobrania:

– polska instrukcja obsługi: https://dmtrade.pl/katalogi/sunhans/joomla/EGSM-HG.pdf
– deklaracja zgodności: http://dmtrade.pl/katalogi/sunhans/doc/DoC-2.pdf
– mapa przedstawiająca miejsca zainstalowanych nadajników w Polsce (wg. częstotliwości): http://beta.btsearch.pl/

Aktualnie posiadamy w ofercie modele jednopasmowe (800 MHz, 900 MHz), ale także dwa modele repeatera wielozakresowego, oznaczane są przez producenta tym samym symbolem SHAL4002LT, ale mają jedną istotną różnicę. Jeden z nich wzmacnia pasma 900/1800/2100/2600 MHz – czyli po kolei: rozmowy, internet LTE, internet 3G WCDMA, internet LTE. Drugi natomiast wzmacnia częstotliwości 800/1800/2100/2600 MHz – kolejno są to: internet LTE, internet LTE, internet 3G WCDMA, internet LTE. U nas oznaczamy ten drugi model dodatkowo w nazwie jako “Band20”. Jeśli nie jesteś pewien, który wybrać – zadzwoń i zapytaj, podpowiemy i dobierzemy odpowiedni repeater. Poniżej tabelka obrazująca tę jedną istotną różnicę:

Wszystkie modele repeaterów dostępne są w sklepie DMTrade:

  • SHC0820LT —> https://dmtrade.pl/p10537,repeater-wzmacniacz-gsm-lte-800-mhz-sunhans-shc0820lt-band20.html
  • SHEG0908LT —> https://dmtrade.pl/p7090,repeater-wzmacniacz-gsm-3g-wcdma-sunhans-sheg0908lt.html
  • SHEG09W21LT —> https://dmtrade.pl/p7089,repeater-wzmacniacz-gsm-3g-wcdma-sunhans-sheg09w21lt.html
  • SHAL4002LT —> https://dmtrade.pl/p8544,repeater-wzmacniacz-gsm-900-1800-2100-2600-mhz-sunhans-shal4002lt-4-zakresowy.html
  • SHAL4002LT Band20 —> https://dmtrade.pl/p10536,repeater-wzmacniacz-gsm-800-1800-2100-2600mhz-sunhans-shal4002lt-band20.html