Witajcie, dzisiaj nie będzie o Brinno, nie będzie o Goobayu, nie będzie o Spacetroniku. Odświeżam markę, z którą już współpracujemy od kilku dobrych lat. Dzisiaj będzie o Sunhansie. W portfolio tego producenta pojawiły się zestawy dedykowane do pracy w trybie MESH. Co to jest i jak działa – o tym w dalszej części wpisu. Na początek kilka słów o samym producencie.

Sunhans – lider wzmacniaczy sieci Wi-Fi na rynku azjatyckim

Od kilkunastu lat, Sunhans produkuje wzmacniacze sieci Wi-Fi – tzw. Wi-Fi boostery, które montuje się zamiast anten przy routerach domowych. W ich ofercie są też wzmacniacze sieci GSM oraz mobilne routery LTE, ale te nie znalazły uznania i nie zdobyły zainteresowania na rynku europejskim. Urządzenia wyprodukowane przez Sunhansa są wysokiej jakości, komponenty użyte do wykonania to najwyższa półka. Najnowszymi produktami są zestawy MESH.

MESH – co to? po co? jak działa? kiedy stosować?

Test systemów Wi-Fi Mesh - nadchodzą superrepeatery

Do opisania zasad działania systemu MESH posłużę się powyższym schematem (via. Komputer Świat). Rozwiązanie to idealnie nadaje się do domów wolnostojących, apartamentów, biur, hal wielkopowierzchniowych. Fenomen polega na tym, że w skład zestawu wchodzą (w naszym przypadku) trzy urządzenia, które są ze sobą już skonfigurowane. Użytkownik ma za zadanie tylko skonfigurować jednostkę bazową tak jak tradycyjny router. Do niej należy wprowadzić sygnał sieciowy ze swojego routera domowego lub bezpośrednio z kabla/gniazdka LAN. Baza sama komunikuje się z dodatkowymi urządzeniami i rozsyła sieć Wi-Fi. Ważne jest tylko, aby każdy z elementów znajdował się w zasięgu przynajmniej jednego z pozostałych.

Sunhans SHFiM2-Lite

Wersja Lite składa się z trzech urządzeń, baza jest okrągła, posiada zewnętrzny zasilacz, port LAN i port WAN. Odbiorniki dodatkowe mają kształt sześcianów i są bezpośrednio wpinane do gniazdek elektrycznych. Połączenie pomiędzy elementami zestawu Lite odbywa się tylko i wyłącznie bezprzewodowo. Taki zestaw jest odpowiedni do budynków o powierzchni od 100 do 300 m2.

Zestaw Lite jest dostępny w sklepie DMTrade:

https://dmtrade.pl/p17748,router-mesh-sunhans-shfim2-lite-wi-fi-ac-1200-mbps-3-pack.html

Sunhans SHFiM2-Pro

W wersji Pro, wszystkie trzy elementy wyglądają identycznie, są okrągłe, posiadają swoje zewnętrzne zasilacze. Każdy z nich można połączyć ze sobą bezprzewodowo lub przewodowo z wykorzystaniem portów LAN i WAN. Sunhans zaleca stosowanie zestawu Pro w budynkach o powierzchni od 200 do 400 m2.

Zestaw Pro jest dostępny w sklepie DMTrade:

https://dmtrade.pl/p17749,router-mesh-sunhans-shfim2-pro-wi-fi-ac-1200-mbps-3-pack.html

Kilka słów o parametrach technicznych

Wersje Lite i Pro pracują w dwuzakresowym Wi-Fi, w paśmie 2,4 i 5 GHz. Maksymalnie mogą rozpędzić się do prędkości 1200 Mb/s i obsługują protokoły Wi-Fi b/g/n/ac. Posiadają wbudowane anteny, cechują się nowoczesnym designem. Podzespoły, chipsety i moduły wykonała firma Realtek.

Osobiście, po testach, systemy MESH mogę polecić, jest to łatwe rozwiązanie, nie wymaga umiejętności konfiguracji sieci bezprzewodowych, zapewnia bardzo duży komfort oraz gwarantuje dostęp do sieci Wi-Fi w każdym kącie budynku 🙂