Patrząc na tytuł możecie być nieco zdziwieni, z uwagi na panujący trend ogłaszania nowości. Wracamy do urządzenia, które niezmiennie cieszy się dużą popularnością od przeszło 3 lat. EZCast 2, bo o nim mowa to urządzenie, które pozwala “przerzucać” obraz z urządzeń mobilnych (smartfon, tablet) na ekran telewizora. Rzecz jasna bezprzewodowo.

Dla kogo EZCast 2 ?

Urządzenie jest przeznaczone dla posiadaczy starszych modeli telewizorów nieposiadających funkcji Smart TV. Choć na rynku jest dostępnych wiele boxów na Androidzie, które są prawdziwymi centrami multimedialnymi dla starszych odbiorników, to w większości przypadków nie posiadają one funkcji CAST (czyli są pozbawione możliwości szybkiego wyświetlenia obrazu ze smartfona na dużym ekranie telewizora). Koszt EZcast 2 to około 170 zł. Sprawdźmy, czy urządzenie jest warte takiego wydatku!

Co w zestawie?

Oprócz głównego urządzenia przypominającego pendrive, czyli tzw. dongle’a znajdziemy również przewód zasilający z modułem Wi-Fi zakończony złączami MicroUSB i USB oraz malutką instrukcję obsługi.

EZCast 2 w praktyce

Po otwarciu opakowania naszym oczom ukazuje się niewielkie urządzenie przypominające smukłego pendrive’a. Po dokładniejszych oględzinach można stwierdzić, że wykonanie jest bardzo dobre, nic nie trzeszczy, całość dobrze spasowana i wydająca się solidna. Już z informacji na tylnej obudowie urządzenia dowiadujemy się, że jest ono zasilane 5V 1A. Czyli możemy podłączyć do wbudowanego portu USB w TV (pod warunkiem, że podaje on zasilanie; często bywa, że porty USB są serwisowe) lub bezpośrednio do gniazda elektrycznego z wykorzystaniem adaptera, którego w zestawie niestety nie znajdziemy. Alternatywnie jeśli w pobliżu nie mamy gniazda, możemy skorzystać z banku energii, o ile takowy posiadamy.  (ang. power bank).

EZCast 2 Dongle

EZCast 2 obsługuje treści w maks. rozdzielczości 1080p w 60 kl./s. (standard H.265/HEVC i H.264). Sercem urządzenia jest procesor AM8271. W zestawiu z 256 MB pamięci RAM i 128 MB NAND parametry wydają się być nieco śmieszne. Jednakże kluczowym zadaniem EZCast’ a jest przychwytywanie obrazu – reszta “procesu” odbywa się na naszym telefonie lub tablecie, więc podzespoły okazują się być wystarczające.

Podłączamy dongle’ a do portu HDMI w telewizorze, zaś do niego kabel zasilający, a jego do źródła zasilania – w moim przypadku będzie to wykorzystanie adaptera zasilającego od smartfonowej ładowarki. Dalej jest równie łatwo. Pobieramy aplikację EZCast (użytkownicy sys. Android ze sklepu Play; użytkownicy iOS z App Store).

Następnie w ustawieniach sieci Wi-Fi wybieramy naszego EZCast 2 i łączymy się z nim (hasło zostanie wyświetlane na ekranie startowym widocznym na ekranie naszego telewizora). Jeśli będziemy korzystać z wbudowanych technologii w naszych urządzeniach typu AirPlay (iOS) lub Miracast (Android) pobranie apki możemy pominąć.

airplay

miracast screen mirror

Sama aplikacja posiada wiele wbudowanych funkcji, m.in. autorskiego YouTube występującego pod nazwą EZChannel. Ciekawe rozwiązanie, jednakże delikatnie ujmując… niedopracowane. Interfejs jest “nieprzyjazny”. Oprócz tego znajdziemy sekcje Muzyka, Wideo, Zdjęcia, Kamera, Internet i Chmura. Taka sama zasada działania, jak w przypadku serwisu wideo. Korzystanie z tych funkcji pozwala odciążyć nasze łącze, w wyniku czego może to wszystko działać jeszcze sprawniej. Jeśli mamy się czepiać to interfejs aplikacji jest kiepsko przetłumaczony – tylko menu główne jest po polsku.

Werdykt o EZCast 2

Urządzenie zostało poddane próbie przez dwa tygodnie. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że działanie jest zadowalające. Nie zrywało połączenia, nie było zacięć, skoków obrazu, ani innych defektów wyświetlanych treści.

Specyfikacja techniczna

  • Procesor: AM8271
  • DRAM: DDR3 256 MB
  • NAND: 128 MB
  • Wi-Fi: Wireless Dual Band 2.4G/5G 802.11ac
  • Zasilanie: DC 5V/1A Video
  • Obsługiwana rozdzielczość: do 1920×1080@60p
  • LED: dioda informująca o stanie sieci i zasilania

Gdzie kupić?

Tytułowe urządzenie dostępne jest w sklepie internetowym DMTrade.pl. Kliknij tutaj, aby przejść na stronę produktu.