Screen Mirroring

Zanim poznasz pojęcie Miracast, powinieneś zapoznać się z terminem „Screen Mirroring”. Termin ten zasadniczo odnosi się do odtwarzania “sklonowanej” treści na ekranie telewizora, ekranie telefonu, komputera i tabletu. Może być również nazywany udostępnianiem ekranu.

Typy kopii lustrzanych ekranu

  • Połączenie przewodowe: Twoje urządzenie jest „podłączone” do telewizora za pomocą kabla. Polega na wykorzystaniu kabla HDMI do odtwarzania obrazu urządzenia na telewizorze.
  • Bezprzewodowe: ten tryb jest używany z produktami, które mogą działać bez użycia kabla. Wiele urządzeń, takich jak smartfony i laptopy mają w sobie technologię wyświetlania bezprzewodowego. To innowacja, która umożliwia użytkownikom strumieniowanie / przesyłanie treści bez przewodów. Oznacza to, że cokolwiek widzisz na ekranie swojego telefonu, tabletu lub laptopa, możesz zobaczyć na ekranie TV. Przykładem bezprzewodowego standardu wyświetlania jest Miracast.
EZCast
Źródło: www.ezcast-pro.com

Podstawowe zastosowania dublowania ekranu

  1. Użytkownicy mogą na przykład oglądać zdjęcia ze smartfona na dużym ekranie telewizora, udostępniać ekran laptopa z projektorem w sali konferencyjnej w czasie rzeczywistym oraz oglądać programy na żywo z domowego dekodera telewizji kablowej na tablecie.
    Cele rozrywkowe, biznesowe i edukacyjne polegające na przedstawianiu filmów, prezentacji, gier, aplikacji, zdjęć z małego ekranu na większy ekran.
  2. Udostępniaj treści audiowizualne z urządzenia mobilnego na monitorze lub telewizorze do prowadzenia transmisji na żywo lub nagrywania instrukcji.
  3. Udostępnij ekran urządzenia do monitorowania. Na przykład podczas nagrywania filmów za pomocą aparatu lub smartfona.

Główną zaletą tej technologii jest to, że eliminuje konieczność szukania przez użytkowników odpowiedniego kabla lub łącza – po prostu są zbędne. Nauczyciele i prezenterzy mogą teraz zostać “odłączeni” od głównego źródła wyświetlania. Daje to przede wszystkim możliwość swobodnego przemieszczania się i stworzenia lepszego wrażenia.

EZcast miracast
Źródło: www.ezcast-pro.com

Co to jest Miracast?

Miracast to technologia bezprzewodowa używana do bezprzewodowego udostępniania ekranów pomiędzy urządzeniami. Jest to jeden ze standardów wyświetlania bezprzewodowego zdefiniowany przez technologię Wi-Fi. Jest to protokół, który umożliwia wykrycie dwóch urządzeń, połączenie i odbicie ekranu jednego na drugim. Można to z grubsza opisać jako „HDMI przez Wi-Fi”, pozbywając się kabla na rzecz sieci Wi-Fi. Miracast to sieć peer-to-peer do bezprzewodowego wysyłania screencastów składających się z połączeń Wi-Fi Direct w podobny sposób, jak robi to Bluetooth. Dzięki temu użytkownicy mogą odtwarzać na ekranach komputerów PC zawartość różnych urządzeń, takich jak telewizor, smartfon i ogólnie wszystko, co może obsługiwać tę technologię.

Większość urządzeń najnowszej generacji, takich jak laptopy, telewizory Smart TV i telefony komórkowe, jest w stanie obsługiwać tę technologię, więc może się okazać, że masz taką możliwość, a nawet o niej nie wiesz. Konieczne będzie posiadanie połączenia bezprzewodowego na naszych urządzeniach, aby móc udostępniać ekran między nimi. Miracast obsługuje również rozdzielczości do 4K i dźwięk przestrzenny 5.1. Za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego dane wideo są przesyłane w formacie H.264, który jest obecnie najpopularniejszym standardem kodowania wideo HD. W przeciwieństwie do innych technologii, takich jak AirPlay firmy Apple lub Google Chromecast, Miracast został zaprojektowany jako standard dla wielu platform.

Screen mirroring

Jak to działa?

Gdy dwa urządzenia łączą się bezpośrednio, jedno spełnia rolę źródła (urządzenie nadawcze), a drugie pełni funkcję wyświetlacza (urządzenie odbierające i przekazujące treść do użytkownika). Dzięki Miracast możesz oglądać swoje treści, gdzie chcesz. Miracast działa poprzez wysyłanie treści przez Wi-Fi Direct, innowację przeznaczoną do bezpośredniej komunikacji między urządzeniami i przeprowadza wymianę z większą prędkością niż Bluetooth. Wykorzystanie tej technologii umożliwia wysyłanie danych do 10 razy szybciej niż Bluetooth. Podczas korzystania z Miracast na telefonie komórkowym lub komputerze w celu wysyłania treści do telewizora, między dwoma urządzeniami tworzona jest sieć Wi-Fi. Po ustanowieniu tego połączenia za pośrednictwem sieci dane będą przesyłane między sobą bezpośrednio i bezprzewodowo.

W momencie, gdy połączenie między dwoma urządzeniami jest pomyślne, zasadniczo nie ma opóźnienia. Wszystko, co jest widoczne na ekranie jednego urządzenia, można zobaczyć na drugim, w czasie rzeczywistym. Miracast pozwala na przesyłanie wideo w rozdzielczości FullHD (w niektórych przypadkach do 4K) lub niższej za pomocą kodeka H.264 oraz dźwięku 5.1. Dodatkowo posiada szyfrowanie WPA2-PSK, co oznacza, że ​ informacje przesyłane z jednego gadżetu do drugiego są bezpieczne. Ponadto Miracast korzysta z ochrony treści cyfrowych HDCP.

Airplay
Źródło: www.ezcast-pro.com

Jaka jest różnica między Miracast a Airplay lub Chromecastem?

Chromecast airplay miracast
Źródło: www.ezcast-pro.com

Miracast vs Chromecast

Te technologie są podobne, ale nie takie same. Miracast jest w stanie dublować wszystko, z jednego ekranu na drugi. Natomiast Chromecast działa bardziej jako „odbiornik” i jest fizycznym urządzeniem. Miracast to standardowy protokół, który jest częścią funkcji Wi-Fi na nowych urządzeniach. Zasadniczo Miracast wykorzystuje technologię, którą masz domyślnie wbudowaną.

Miracast vs Airplay

Apple używa własnego zastrzeżonego standardu, który nazywa się Airplay zamiast Miracast. Umożliwia strumieniowe przesyłanie wideo z iPhone’a, iPada lub Maca do Apple TV lub telewizorów posiadających funkcję AirPlay.

Jaka jest zaleta Miracast lepiej niż Airplay i Chromecast?

Miracast vs Chromecast

W środowisku biznesowym Miracast może być lepszym rozwiązaniem ze względu na fakt, że można łatwo dublować ekran z systemu Windows za pomocą Miracast. Kolejną zaletą Miracast w porównaniu z Chromecastem jest to, że w przypadku urządzenia od Google tylko telewizor (który jest podłączony z urządzeniem) działa jako odbiornik. Na koniec warto wspomnieć, że Miracast może działać, nawet jeśli nie masz aktywnego połączenia internetowego.

Miracast vs Airplay

AirPlay działa bardzo dobrze, ale ma spore ograniczenie – działa tylko z urządzeniami Apple. Główną zaletą Miracast jest to, że został zaprojektowany jako standard wieloplatformowy. W przeciwieństwie do protokołów Apple AirPlay i Chromecast firmy Google, które są zbudowane dla ich odpowiedniego środowiska.

Urządzenia z Miracast

Telewizory, dekodery, notebooki, telefony i tablety należą do typów urządzeń, które mogą mieć wbudowaną technologię Miracast. Większość najnowszych urządzeń z systemem Windows i Android ma certyfikat Miracast. Firma Microsoft udostępnia Miracast na urządzeniach z systemem Windows 8.1 / 10. Miracast jest dostępny na wielu urządzeniach z Androidem w wersji 4.2 i nowszych. Nazwy mogą się różnić w zależności od marki.

Urządzenia EZCast

Oprócz Miracast, produkty EZCast Pro oraz EZCast QuattroPod są wyposażone w Airplay i Chromecast (aka Google Cast). Dzięki wielu standardom EZCast ma bardzo wysoką kompatybilność z różnymi urządzeniami (smartfony, tablety, laptopy) i umożliwia użytkownikom udostępnianie ich ekranów na różnych urządzeniach. Bez względu na to, czy masz urządzenie z systemem Android, iOS, Windows czy macOS, EZCast umożliwia udostępnianie treści na dużym ekranie. Ponadto EZCast Pro opracował również własną aplikację, aby ułatwić zdalną interakcję między prezenterami a publicznością. Ponadto możesz wyświetlać treści z kilku urządzeń na jednym ekranie w tym samym czasie.

Gdzie kupić urządzenia EZCast i QuattroPod?

Kliknij jeden z poniższych odnośników, aby dowiedzieć się więcej i poznać ceny.