Choć określenie “inteligentny dom” pojawia się już od co najmniej kilkunastu lat, to dopiero od niedawna na rynku możemy spotkać urządzenia przystępne cenowo, które są kompatybilne z większym systemem. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na smartowe rozwiązania w swoich domach, a w przypadku nowych budynków powoli staje się to standardem. Dzisiaj weźmiemy pod lupę jeden z najważniejszych elementów w nowoczesnym domu- inteligentny włącznik WiFi. Sprawdzimy, jakie posiada funkcje, jak można go wykorzystać i co ciekawego zyskamy, łącząc go z innymi urządzeniami.

Włącznik WiFi- co to właściwie jest?

Chyba ciężko byłoby znaleźć kogoś, kto nie wie, czym jest włącznik światła, nazywany także przełącznikiem, łącznikiem, pstryczkiem lub klawiszem. W swojej budowie to bardzo proste urządzenie, które zamyka obwód elektryczny, dzięki czemu prąd może swobodnie płynąć, co przekłada się np. na świecenie żarówki. Przełącznik z modułem WiFi ma identyczne zadanie, jednak dzięki sieci możemy je obsługiwać “niewidzialnym placem”. Nie ma tutaj znaczenia czy będziemy w mieszkaniu, na drugim końcu miasta, w górach czy nad morzem- sterować możemy z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do internetu. Jedyna zauważalna różnica jest taka, że włącznik posiada tylko jedną pozycję- tzn. po kliknięciu przycisk odbija, podobnie jak to jest np. ze światłem na klatkach schodowych.

Jak zamontować inteligentny przełącznik?

 1.  Ściągnij przedni panel z przyciskami, delikatnie podważając go śrubokrętem
 2.  Wyłącz zasilanie w linii, na której chcesz zamontować włącznik!
 3.  Przewody z puszki w ścianie dopasuj do odpowiednich otworów we włączniku (zgodnie ze schemat w dołączonej instrukcji)
 4.  Przykręć urządzenie do puszki
 5.  Zamocuj przedni panel delikatnie go dociskając (zwróć uwagę na to by dopasować wystające styki)
 6.  Włącz zasilanie
 7.  Sprawdź czy wszystkie klawisze działają poprawnie i włączają odpowiednie lampy

jak zamontować inteligentny łącznik

Jak dodać nowe urządzenie w aplikacji Tuya?

 1.  Pobierz i zainstaluj aplikację Tuya Smart Life
 2.  Połącz się z domową siecią WiFi
 3.  Uruchom aplikację i zarejestruj nowe konto lub zaloguj się, jeśli już takowe posiadasz
 4.  Na przełączniku wciśnij przycisk i przytrzymaj go przez 5-8s. aż dioda zacznie migać
 5.  W aplikacji kliknij “dodaj urządzenie” lub “+” w prawym górnym rogu
 6.  Czasami w tym momencie aplikacja sama znajdzie urządzenie i zapyta czy chcesz je dodać
 7.  Z listy inteligentnych urządzeń wybierz “Przełącznik WiFi”
 8.  Przejdź dalej i wybierz sieć Wi-Fi
 9.  Aplikacja powinna znaleźć włącznik
 10.  Ustaw nazwę swojego włącznika
 11.  Sprawdź, czy włączanie światła itp. z poziomu smartphona działają poprawnie
 12.  Gotowe!

aplikacja tuya

Tuya Smart Life- to dzięki niej można więcej

Żeby zrozumieć, jakie są możliwości łączników, musimy najpierw poznać aplikację Tuya. To właśnie ona łączy użytkowników ze smartowymi urządzeniami, spajając je w jedną całość i system. Można spokojnie stwierdzić, że jest “mózgiem” inteligentnego domu. Mądrość takiego domu polega na tym, że na podstawie otrzymanych danych potrafi w określony sposób wykonać różne operacje  i zadania. Żeby to było możliwe, potrzebne są źródła informacji np. czujniki ruchu, temperatury lub gazu, kamery,  stacje pogodowe itp. Z drugiej strony mamy przyrządy, które mają wykonać określoną pracę: klimatyzację, rolety, głośniki, światła, włączniki, elektrozawory, zamki, gniazda elektryczne itp. Pośrodku jest zawsze Tuya i jej algorytmy. Możemy w niej zaprogramować różne schematy i scenariusze. Poniżej kilka przykładów
1. Czujka dymu wykryła pożar -> Tuya odbiera informację i podejmuje działanie -> zamki w drzwiach zostają otwarte umożliwiając szybką ucieczkę, wszystkie urządzenia elektryczne zostają wyłączone, a światła zaświecone i zostaje uruchomiona syrena alarmowa
2. Użytkownik włączył zasilanie projektora -> Tuya reaguje i odpala scenariusz filmowy -> rolety zostają opuszczone, światło przygaszone, a inteligentna listwa puszcza prąd do zestawu kina domowego
3. Gniazdo zewnętrzne ma ustawiony harmonogram by codziennie po wschodzie słońca podlewać trawnik ale:
pogoda wskazuje, że będzie padać deszcze -> zaprogramowana Tuya wie, że bez sensu jest wtedy podlewanie -> gniazdo odłącza zasilanie od pompy nawadniającej.

Możliwych scenariuszy są miliony, a im większa ilość urządzeń tym bardziej można poszaleć. Aplikacja daje do dyspozycji szereg możliwości do sterowania i kontroli domem.

inteligentny włącznik WiFi tuya
Inteligentny włącznik światła Wi-Fi potrójny Smart Life Tuya Spacetronik SL-ES31 Golden Charm

Włącznik WiFi i Tuya- Przykłady zastosowania i scenariuszy

Kiedy już wiemy, jaka jest zasada działania aplikacji, możemy przejść do tego, jak wykorzystać ją do inteligentnych przełączników. W większości przypadków włączniki stosujemy do sterowania oświetleniem, a rzadziej do wiatraka sufitowego lub jakiś innych urządzeń (np. pompy CO). Żeby odpowiednio zaprogramować pracę włączników, najpierw musimy przyjrzeć się temu, kiedy i jak je używamy. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, bo często robimy to wręcz automatycznie i nieświadomie- np. wchodząc do toalety lub kuchni. Można przez kilka dni obserwować, co włączamy i od czego to zależy. Ja np. codziennie po zachodzie włączam światło w pokoju “biurowym”, ale tylko wtedy gdy korzystam z komputera. Jeden ze znajomych włącza światło, gdy wchodzi po schodach, lub otwiera spiżarnię przy kuchni. Sąsiad z naprzeciwka uruchamia światła zewnętrzne i ogrodowe, gdy zaczyna się robić ciemno i gasi je, jak idzie spać. Z kolei rodzice zapalają kinkiet nad drzwiami wejściowymi, kiedy ktoś zadzwoni dzwonkiem.  Każda z tych sytuacji ma swój “wyzwalacz” i określone warunki, czemu akurat wtedy zapalamy światło. Teraz trzeba się zastanowić, jaki jest to scenariusz i jak możemy go zaprogramować w aplikacji.

Kilka przykładów na podstawie powyższych sytuacji:

1.  Spiżarnia z czujnikiem otwarcia drzwi:
scenariusz: drzwi zostają otwarte – > światło zostaje włączone na 60 sekund

2. Czujnik ruchu umieszczony przy schodach:
scenariusz: ruch zostaje wykryty -> światło zapalone na 30 sekund

3. Inteligentny dzwonek przy drzwiach wejściowych:
scenariusz: ktoś zadzwonił -> zapala się światło nad drzwiami i w przedpokoju, ale tylko po zachodzie słońca

4. Oświetlenie zewnętrzne i harmonogram:
scenariusz: słońce zachodzi -> światło zostaje zaświecone -> światło gaśnie o godzinie 23:30

5. Praca przed komputerem wieczorami:
scenariusz aktywny od zachodu słońca do godziny 01:00: Inteligentna listwa zasilająca jest włączona -> światło się zapala o zachodzie.

Sterowanie głosowe oświetleniem i Asystenci Smart Home

Automatyzacja, harmonogramy, odliczanie itp. to nie wszystko co oferują włączniki WiFi i Tuya. Kolejnym udogodnieniem jest obsługa głosowa i sterowanie oświetleniem komendami. By z tego skorzystać, będziemy potrzebować smartphona lub jednego z “inteligentnych asystentów” np. Amazon Alexa lub Google Home Assistant. Choć ostatnio mieliśmy okazję testować Przystawkę Android Smart TV, która w pilocie miała wbudowany mikrofon. Wszystkie te urządzenia skonfigurujemy z aplikacją Tuya. Dzięki temu światło będzie zmienione komendą np.: “ok google switch on the light”. Niestety polska wersja językowa nie jest jeszcze dostępna, jednak to kwestia czasu aż ją wprowadzą.

włącznik oświetlenia z wifi

Inteligentne przełączniki Spacetronik SL-ES

Już na pierwszy rzut oka widać, że włączniki z serii SL-ES wyróżniają się wyjątkowymi kolorami- Electrum i Goldem Harm, do wyboru jest też trochę bardziej tradycyjna biel. Przedni panel wykonano z wysokiej jakości plastiku o delikatnie błyszczącej strukturze. W jego górnej części znajdują się diody, które wskazują na status danego przycisku. Z tyłu znajdziemy kostkę z gniazdami na kable, oraz metalową ramka, którą przykręcamy do puszki w ścianie. Całość jest dokładnie dopasowana, więc nic nie trzeszczy i nie lata. Klawisze wydają cichy “klik”, który bardzo przypomina ten spotykany w myszkach komputerowych.

Z poziomu aplikacji mamy dostępnych kilka podstawowych funkcji:

Włączanie i wyłącznie: to jest chyba oczywiste 🙂
Harmonogram: z nim ustawimy, kiedy światło ma być włączone w zależności od pory dnia, godziny, dni tygodnia itp. Dodatkowo jest ciekawa opcja “losowy“- po jej wybraniu Tuya sama włącza i wyłącza światło, symulując czyjąś obecność w mieszkaniu- jest to przydatne np. gdy wyjedziemy na wakacje
Odliczanie i opóźnienie wyłączenia– mamy możliwość włączenia światła za określony czas
personalizacja– pomaga rozróżnić i uporządkować nasze włączniki WiFi

włącznik wifi, screeny z aplikacy tuya smart life
Screeny z aplikacji Tuya Smart Life pokazujące obsługę włącznika

Czy warto kupić przełącznik oświetlenia z WiFi?

Poznaliśmy już podstawowe funkcje i możliwości jakie dają włączniki WiFi i aplikacja Tuya. W większości przypadków zastosowanie takich urządzeń jest po prostu wygodne i pozwala zapomnieć np. o tym, by przed snem powyłączać zbędne światła. Jednak warto też zwrócić uwagę na to, że odpowiednio dopasowane ustawienia i harmonogramy pozwalają ograniczyć zużycie prądu. Jest to dość istotne ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Kolejna istotna kwestia to bezpieczeństwo. Włączniki (i cały system smart home) możemy wykorzystać do ochrony swojego dobytku i zdrowia. Odpowiednio przygotowane scenariusze  pozwolą np. odstraszyć potencjalnego złodzieja, a w sytuacjach alarmowych mogą np. ułatwić ucieczkę oświetlając cały dom. Zestawiając ze sobą tradycyjne włączniki oraz te bezprzewodowe, mamy ogromną przepaść funkcjonalności. Jedne oferują tylko wł./wył. a te z WiFi to dodatkowo sterowanie głosowe i smartphonem, harmonogram, synchronizację z innymi inteligentnymi urządzeniami, scenariusze itp. itd.
Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie zadanie w tytule, bazując na swoich potrzebach i oczekiwaniach. Pamiętajmy, że rynek Inteligentnych Domów dynamicznie się rozwija i możliwe, że za kilka lat tradycyjne włączniki zostaną wyparte przez te z modułem Wi-Fi. Jeśli jesteś na etapie budowy lub remontu, może warto już teraz “przesiąść się” na urządzenia inteligentne?

Gdzie kupić włączniki WiFi?

Nasze produkty znajdziecie m. in. na stronie:
https://www.dmtrade.pl/k2435,bezprzewodowe-wlaczniki-scienne.html

przełącznik oświetlenia z harmonogramem