Choć określenie “inteligentny dom” pojawia się już od co najmniej kilkunastu lat, to dopiero od niedawna na rynku możemy spotkać urządzenia przystępne cenowo, które są kompatybilne z większym systemem. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na smartowe rozwiązania w swoich domach, a w przypadku nowych budynków powoli staje się to standardem. Dzisiaj weźmiemy pod lupę jeden z najważniejszych elementów w nowoczesnym domu- inteligentny włącznik WiFi. Sprawdzimy, jakie posiada funkcje, jak można go wykorzystać i co ciekawego zyskamy, łącząc go z innymi urządzeniami.
Włącznik WiFi- co to właściwie jest?
Chyba ciężko byłoby znaleźć kogoś, kto nie wie, czym jest włącznik światła, nazywany także przełącznikiem, łącznikiem, pstryczkiem lub klawiszem. W swojej budowie to bardzo proste urządzenie, które zamyka obwód elektryczny, dzięki czemu prąd może swobodnie płynąć, co przekłada się np. na świecenie żarówki. Przełącznik z modułem WiFi ma identyczne zadanie, jednak dzięki sieci możemy je obsługiwać “niewidzialnym placem”. Nie ma tutaj znaczenia czy będziemy w mieszkaniu, na drugim końcu miasta, w górach czy nad morzem- sterować możemy z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do internetu. Jedyna zauważalna różnica jest taka, że włącznik posiada tylko jedną pozycję- tzn. po kliknięciu przycisk odbija, podobnie jak to jest np. ze światłem na klatkach schodowych.
Jak zamontować inteligentny przełącznik?
- Ściągnij przedni panel z przyciskami, delikatnie podważając go śrubokrętem
- Wyłącz zasilanie w linii, na której chcesz zamontować włącznik!
- Przewody z puszki w ścianie dopasuj do odpowiednich otworów we włączniku (zgodnie ze schemat w dołączonej instrukcji)
- Przykręć urządzenie do puszki
- Zamocuj przedni panel delikatnie go dociskając (zwróć uwagę na to by dopasować wystające styki)
- Włącz zasilanie
- Sprawdź czy wszystkie klawisze działają poprawnie i włączają odpowiednie lampy
Jak dodać nowe urządzenie w aplikacji Tuya?
- Pobierz i zainstaluj aplikację Tuya Smart Life
- Połącz się z domową siecią WiFi
- Uruchom aplikację i zarejestruj nowe konto lub zaloguj się, jeśli już takowe posiadasz
- Na przełączniku wciśnij przycisk i przytrzymaj go przez 5-8s. aż dioda zacznie migać
- W aplikacji kliknij “dodaj urządzenie” lub “+” w prawym górnym rogu
- Czasami w tym momencie aplikacja sama znajdzie urządzenie i zapyta czy chcesz je dodać
- Z listy inteligentnych urządzeń wybierz “Przełącznik WiFi”
- Przejdź dalej i wybierz sieć Wi-Fi
- Aplikacja powinna znaleźć włącznik
- Ustaw nazwę swojego włącznika
- Sprawdź, czy włączanie światła itp. z poziomu smartphona działają poprawnie
- Gotowe!
Tuya Smart Life- to dzięki niej można więcej
Żeby zrozumieć, jakie są możliwości łączników, musimy najpierw poznać aplikację Tuya. To właśnie ona łączy użytkowników ze smartowymi urządzeniami, spajając je w jedną całość i system. Można spokojnie stwierdzić, że jest “mózgiem” inteligentnego domu. Mądrość takiego domu polega na tym, że na podstawie otrzymanych danych potrafi w określony sposób wykonać różne operacje i zadania. Żeby to było możliwe, potrzebne są źródła informacji np. czujniki ruchu, temperatury lub gazu, kamery, stacje pogodowe itp. Z drugiej strony mamy przyrządy, które mają wykonać określoną pracę: klimatyzację, rolety, głośniki, światła, włączniki, elektrozawory, zamki, gniazda elektryczne itp. Pośrodku jest zawsze Tuya i jej algorytmy. Możemy w niej zaprogramować różne schematy i scenariusze. Poniżej kilka przykładów
1. Czujka dymu wykryła pożar -> Tuya odbiera informację i podejmuje działanie -> zamki w drzwiach zostają otwarte umożliwiając szybką ucieczkę, wszystkie urządzenia elektryczne zostają wyłączone, a światła zaświecone i zostaje uruchomiona syrena alarmowa
2. Użytkownik włączył zasilanie projektora -> Tuya reaguje i odpala scenariusz filmowy -> rolety zostają opuszczone, światło przygaszone, a inteligentna listwa puszcza prąd do zestawu kina domowego
3. Gniazdo zewnętrzne ma ustawiony harmonogram by codziennie po wschodzie słońca podlewać trawnik ale:
pogoda wskazuje, że będzie padać deszcze -> zaprogramowana Tuya wie, że bez sensu jest wtedy podlewanie -> gniazdo odłącza zasilanie od pompy nawadniającej.
Możliwych scenariuszy są miliony, a im większa ilość urządzeń tym bardziej można poszaleć. Aplikacja daje do dyspozycji szereg możliwości do sterowania i kontroli domem.

Włącznik WiFi i Tuya- Przykłady zastosowania i scenariuszy
Kiedy już wiemy, jaka jest zasada działania aplikacji, możemy przejść do tego, jak wykorzystać ją do inteligentnych przełączników. W większości przypadków włączniki stosujemy do sterowania oświetleniem, a rzadziej do wiatraka sufitowego lub jakiś innych urządzeń (np. pompy CO). Żeby odpowiednio zaprogramować pracę włączników, najpierw musimy przyjrzeć się temu, kiedy i jak je używamy. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, bo często robimy to wręcz automatycznie i nieświadomie- np. wchodząc do toalety lub kuchni. Można przez kilka dni obserwować, co włączamy i od czego to zależy. Ja np. codziennie po zachodzie włączam światło w pokoju “biurowym”, ale tylko wtedy gdy korzystam z komputera. Jeden ze znajomych włącza światło, gdy wchodzi po schodach, lub otwiera spiżarnię przy kuchni. Sąsiad z naprzeciwka uruchamia światła zewnętrzne i ogrodowe, gdy zaczyna się robić ciemno i gasi je, jak idzie spać. Z kolei rodzice zapalają kinkiet nad drzwiami wejściowymi, kiedy ktoś zadzwoni dzwonkiem. Każda z tych sytuacji ma swój “wyzwalacz” i określone warunki, czemu akurat wtedy zapalamy światło. Teraz trzeba się zastanowić, jaki jest to scenariusz i jak możemy go zaprogramować w aplikacji.
Kilka przykładów na podstawie powyższych sytuacji:
1. Spiżarnia z czujnikiem otwarcia drzwi:
scenariusz: drzwi zostają otwarte – > światło zostaje włączone na 60 sekund
2. Czujnik ruchu umieszczony przy schodach:
scenariusz: ruch zostaje wykryty -> światło zapalone na 30 sekund
3. Inteligentny dzwonek przy drzwiach wejściowych:
scenariusz: ktoś zadzwonił -> zapala się światło nad drzwiami i w przedpokoju, ale tylko po zachodzie słońca
4. Oświetlenie zewnętrzne i harmonogram:
scenariusz: słońce zachodzi -> światło zostaje zaświecone -> światło gaśnie o godzinie 23:30
5. Praca przed komputerem wieczorami:
scenariusz aktywny od zachodu słońca do godziny 01:00: Inteligentna listwa zasilająca jest włączona -> światło się zapala o zachodzie.
Sterowanie głosowe oświetleniem i Asystenci Smart Home
Automatyzacja, harmonogramy, odliczanie itp. to nie wszystko co oferują włączniki WiFi i Tuya. Kolejnym udogodnieniem jest obsługa głosowa i sterowanie oświetleniem komendami. By z tego skorzystać, będziemy potrzebować smartphona lub jednego z “inteligentnych asystentów” np. Amazon Alexa lub Google Home Assistant. Choć ostatnio mieliśmy okazję testować Przystawkę Android Smart TV, która w pilocie miała wbudowany mikrofon. Wszystkie te urządzenia skonfigurujemy z aplikacją Tuya. Dzięki temu światło będzie zmienione komendą np.: “ok google switch on the light”. Niestety polska wersja językowa nie jest jeszcze dostępna, jednak to kwestia czasu aż ją wprowadzą.
Inteligentne przełączniki Spacetronik SL-ES
Już na pierwszy rzut oka widać, że włączniki z serii SL-ES wyróżniają się wyjątkowymi kolorami- Electrum i Goldem Harm, do wyboru jest też trochę bardziej tradycyjna biel. Przedni panel wykonano z wysokiej jakości plastiku o delikatnie błyszczącej strukturze. W jego górnej części znajdują się diody, które wskazują na status danego przycisku. Z tyłu znajdziemy kostkę z gniazdami na kable, oraz metalową ramka, którą przykręcamy do puszki w ścianie. Całość jest dokładnie dopasowana, więc nic nie trzeszczy i nie lata. Klawisze wydają cichy “klik”, który bardzo przypomina ten spotykany w myszkach komputerowych.
Z poziomu aplikacji mamy dostępnych kilka podstawowych funkcji:
– Włączanie i wyłącznie: to jest chyba oczywiste 🙂
– Harmonogram: z nim ustawimy, kiedy światło ma być włączone w zależności od pory dnia, godziny, dni tygodnia itp. Dodatkowo jest ciekawa opcja “losowy“- po jej wybraniu Tuya sama włącza i wyłącza światło, symulując czyjąś obecność w mieszkaniu- jest to przydatne np. gdy wyjedziemy na wakacje
– Odliczanie i opóźnienie wyłączenia– mamy możliwość włączenia światła za określony czas
– personalizacja– pomaga rozróżnić i uporządkować nasze włączniki WiFi

Czy warto kupić przełącznik oświetlenia z WiFi?
Poznaliśmy już podstawowe funkcje i możliwości jakie dają włączniki WiFi i aplikacja Tuya. W większości przypadków zastosowanie takich urządzeń jest po prostu wygodne i pozwala zapomnieć np. o tym, by przed snem powyłączać zbędne światła. Jednak warto też zwrócić uwagę na to, że odpowiednio dopasowane ustawienia i harmonogramy pozwalają ograniczyć zużycie prądu. Jest to dość istotne ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Kolejna istotna kwestia to bezpieczeństwo. Włączniki (i cały system smart home) możemy wykorzystać do ochrony swojego dobytku i zdrowia. Odpowiednio przygotowane scenariusze pozwolą np. odstraszyć potencjalnego złodzieja, a w sytuacjach alarmowych mogą np. ułatwić ucieczkę oświetlając cały dom. Zestawiając ze sobą tradycyjne włączniki oraz te bezprzewodowe, mamy ogromną przepaść funkcjonalności. Jedne oferują tylko wł./wył. a te z WiFi to dodatkowo sterowanie głosowe i smartphonem, harmonogram, synchronizację z innymi inteligentnymi urządzeniami, scenariusze itp. itd.
Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie zadanie w tytule, bazując na swoich potrzebach i oczekiwaniach. Pamiętajmy, że rynek Inteligentnych Domów dynamicznie się rozwija i możliwe, że za kilka lat tradycyjne włączniki zostaną wyparte przez te z modułem Wi-Fi. Jeśli jesteś na etapie budowy lub remontu, może warto już teraz “przesiąść się” na urządzenia inteligentne?
Gdzie kupić włączniki WiFi?
Nasze produkty znajdziecie m. in. na stronie:
https://www.dmtrade.pl/k2435,bezprzewodowe-wlaczniki-scienne.html
Stay connected