Przeciętny pracownik spędza w pracy blisko 2000 godzin, jeśli mówimy o zatrudnieniu na pełen etat. Jest to
blisko 1/4 całego roku. Nietrudno wywnioskować, że organizacja stanowiska pracy powinna być dla nas nadzwyczajnie ważna. Z przeprowadzonego Ergotestu w 2015 roku wynika, że zasady ergonomii nie są znane, albo w dużym stopniu bagatelizowane przez pracodawców
i pracowników.

Niewłaściwe, nieergonomiczne miejsca pracy sprawiają, że mamy do czynienia ze zwiększającą się liczbą wad postawy, bólami kręgosłupa, pleców, szyi i problemami ze wzrokiem – mówi Zbigniew Jóźwiak z Zakładu Fizjologii Pracy i Ergonomii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

pracownicy biurowiŹródło zdjęcia: www.cardiff.ac.uk

Nieświadomie wyrządzana krzywda..

Postęp i rozwój technologii sprawił, że człowiek większość swojego życia siedzi, pomimo że nie jest do tego przystosowany ewolucyjnie. Po 8 godzinach pracy, czyt. siedzenia przy komputerze wracamy do domu. Co robimy? Siadamy. Siadamy do stołu, do seansu przed telewizorem albo ponownie do komputera, tym razem w domowym zaciszu. Bez ceregieli można stwierdzić, że może mieć to dla nas katastrofalne skutki. Może brzmi to śmiesznie, ale lekarze przestrzegają, że obecnie nadmierne siedzenie jest jak drugie palenie. Zdecydowanie potrzebna jest odpowiednia solucja.

A co gdyby stać, a nie siedzieć? Stand-UP!

Stojacy pracownik przy biurku, regulowane biurko

Idea miejsca pracy stojącego (przy komputerze) jest relatywnie nowa. Ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Jeśli mówimy o pozytywach, to mamy na myśli przede wszystkim minimalizowanie złych skutków długotrwałego siedzenia, mowa tutaj głównie o problemach z krążeniem, cholesterolem, kręgosłupem, bólach ramion i karku. Podczas stania pracuje około 20% więcej mięśni, co może być istotne dla ludzi otyłych i pozwoli im zmagać się ze zbędną ilością kalorii. Z badań wynika, że jeżeli wystąpią szkody na rzecz wydajności i efektywności pracy, to po krótkim czasie adaptacji po prostu znikają. Stwierdzono również znaczącą poprawę samopoczucia, więcej energii i mniej zmęczenia psychicznego. Forma pracy w pozycji stojącej może przyczynić się do łatwiejszego utrzymania skupienia.

Niestety teraz czas na wady. Paradoksalnie stanie bez ruchu okazuje się równie szkodliwe, jak siedzenie. Główne schorzenia towarzyszące tej formie to bóle stóp, obrzęki, żylaki, bóle dolnej części kręgosłupa i również problemy z krążeniem. Oczywiste jest, że człowiek stojący przez 8 godzin szybciej odczuje zmęczenie fizyczne, co może finalnie negatywnie wpłynąć na nasze skupienie i naszą pracę.

Hybrydowe stanowisko

Generalizując, obie formy jeśli zostaną nadużyte przynoszą negatywne skutki.
Złoty środek? Owszem. Regulowane biurko, które sprawi, że Twoje miejsce pracy stanie się hybrydowe. W przypadku gdy pracownik stwierdzi, że siedzenie staje się dla niego uciążliwe, zmienia pozycję siedzącą na stojącą, a biurko.. razem z nim.