KVM co to i do czego służy

Rozwój systemów komputerowych, spowodowany boomem cyfrowym niesie za sobą wyzwania w postaci optymalnej obsługi wielu stanowisk komputerowych jednocześnie. Próba rozbudowy rozwiązań spowodowała pojawienie się na rynku nowej grupy produktów, które łączy wspólne oznaczenie KVM.

Urządzenia KVM (z ang. Keyboard, Video, Mouse) służą do zarządzania sygnałami związanymi z urządzeniami peryferyjnymi. Dzięki temu możliwe jest odizolowanie komputera jako jednostki roboczej od okablowania związanego z urządzeniami wejścia (mysz, klawiatura) oraz urządzeniem wyjściowym (monitor). Otwiera to nowe drogi konfiguracji stanowisk komputerowych pozwalające na umiejscowienie użytkownika z dala od komputera, wykorzystywanie jednego zestawu urządzeń peryferyjnych do obsługi wielu komputerów.

Zalety przełączników KVM

Przełączniki KVM to oszczędność miejsca, wygoda i ekonomia. Przełącznik KVM jest wystarczająco elastyczny, by sprawdzić się w domowym zaciszu, biurze, a także małych i średnich przedsiębiorstwach. Ponadto przełącznik KVM jest łatwy w instalacji, konfiguracji i obsłudze. Przełączniki KVM są popularne wśród użytkowników, którzy zmodernizowali swoje domowe systemy komputerowe i chcą nadal ich używać, ale nie chcą inwestować w dodatkowe urządzenia peryferyjne: klawiaturę, monitor i mysz, drukarkę. Przełączniki KVM są również używane przez firmy, aby zaoszczędzić pieniądze, w przypadku gdy jedna osoba korzysta z więcej niż jednego komputera i serwerowni (gdy dostęp do każdego serwera konieczny jest tylko okresowo). Często są one stosowane w centrach danych, w których wiele serwerów umieszcza się w jednej kasecie z jedną klawiaturą, monitorem i myszą.

Zastosowanie niezawodnych przełączników KVM powoduje wyeliminowanie kosztownego i zbędnego wyposażenia, zmniejsza wymaganą powierzchnię i zwiększa wydajność urządzeń. Oszczędzają one tym samym czas użytkowników. Przełączniki KVM pozwalają na bezpośrednią i łatwą kontrolę urządzeń.

Przykładowy schemat podłączenia switcha KVM

Poniżej przykładowy schemat podłączenia urządzeń na przykładzie przełącznika  Spacetronik SPH-KVM21

Przełączniki KVM

Łatwo zauważyć, że urządzenia jest proste w podłączeniu. Wystarczy tylko odpowiednio podpiąć je do dwóch komputerów i z drugiej strony w odpowiednie porty wpiąć klawiaturę, mysz oraz monitor lub telewizor. Jak widać to na załączonym schemacie model ten posiada dodatkowy port USB dla pamięci przenośnych typu pendrive, dysk przenośny itp.

UWAGA! Nie można sterować wszystkimi komputerami jednocześnie! Wyboru (w zależności od wersji urządzenia) można dokonać za pomocą przycisku na obudowie, załączonego pilota lub z kombinacją klawiszy na klawiaturze!

Drugi model czyli Spacetronik SPU-24PS, o którym dowiecie się w dalszej części bloga posiada bardzo podobne zastosowanie, jednakże podstawową różnicą jest brak wyjścia HDMI co skutkuje tym że oba podłączone komputery muszą posiadać swój monitor. Największą jednak zaletą tego urządzenia są 4 porty USB do których nie tylko podłączymy klawiaturę i mysz, ale także drukarkę, dyski, czy też inne urządzenia.

Przełączniki KVM

Przełącznik Switch KVM USB + HDMI 2/1 Spacetronik SPH-KVM21

Switch KVM USB Spacetronik SPH-KVM21 może kontrolować dwa komputery za pomocą jednego zestawu mysz, klawiatura i wyświetlać obraz na jednym wyświetlaczu (monitorze, TV). Jest łatwy w obsłudze, usprawnia pracę wydajność, oszczędza koszty użytkowania i jest szeroko stosowany w różnych dziedzinach.

Przełączniki KVM

Specyfikacja

– Dotyczy systemu: Windows, Apple, Linux, Netware, Unix, Android
– Port wejściowy: HDMI, USB-A
– Port wyjściowy: HDMI
– Port kontrolny: USB-A
– Port odczytu i zapisu: USB-A
– Wersja portu USB: USB 2.0
– Wersja HDMI: HDMI2.0
– Maksymalna rozdzielczość: 4K @ 60 Hz
– Wymiary: 105 x 70 x 23 mm (dł. X szer. X wys.)
– Długość przewodu: 1,2m

Przełącznik Switch drukarek KVM Printer USB 2/4 SPU-24PS

Przełącznik USB umożliwia udostępnianie urządzeń elektronicznych, takich jak dyski, myszy, klawiatury drukarki, dwóm komputerom. Nie trzeba wielokrotnie podłączać i odłączać dwóch urządzeń, wystarczy swobodnie przełączyć się, co za tym idzie poprawiając wydajność pracy. Steruj dwoma komputerami za pomocą jednego zestawu klawiatury z myszką.

Przełączniki KVM

Przełączniki KVM

Kompatybilny z wieloma systemami operacyjnymi

Nie ma potrzeby instalowania sterowników, bez potrzeby konfigurowania. Urządzenie jest kompatybilne z WIN 7/ 8/10/Vist/Linux/Apple Mac oraz innymi systemami operacyjnymi.

Przełączniki KVM

 

Zobacz pozostałe wpisy na naszym blogu

Przełączniki KVM można kupić w sklepie DMTrade.pl