Wideodomofon to urządzenie zapewniające odpowiednią wygodę użytkowania, umożliwia zdalne otwieranie drzwi wejściowych do domu czy np. furtki do posesji. Oferuje także wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ zmniejszając prawdopodobieństwo wtargnięcia niepowołanych osób do naszej prywatnej przestrzeni życiowej. Wybór wideodomofonu nie jest jednak aż tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka cennych rad na co warto zwrócić uwagę przed zakupem wideodomofonu.

Jak działa domofon i wideodomofon?

Zasada działania wideodomofonu jest podobna jak zwykłego domofonu. Oba te systemy mogą zdalnie kontrolować otwarcie zamka drzwi wejściowych i/lub bramy. Gdy ktoś zadzwoni w obu przypadkach mamy możliwość porozmawiać z osobą dzwoniącą oraz otwarcia drzwi wejściowych, wpuszczając tym samym gościa na teren posesji lub bezpośrednio do domu.

zasada działania wideodomofonu
Źródło: https://homecontrolsblog.com/

Różnica pomiędzy domofonem a wideodomofonem polega jednak na sposobie komunikacji. Za pomocą tego pierwszego możemy nawiązać tylko i wyłącznie kontakt głosowy z odwiedzającym. Wideodomofon daje również możliwość podglądu tej osoby na dedykowanym monitorze. Wideodomofon jest zatem bezpieczniejszą wersja domofonu gdyż przed decyzją o otwarciu drzwi możemy zobaczyć kto do nas przyszedł.

Z jakich podzespołów składa się system wideodomofonowy?

Jak działa wideofon

System wideodomofonu zasadniczo składa się z trzech części: zasilania i ewentualnie dodatkowych modułów, stacji bramowej oraz monitora.

Pierwsza część to zasilanie i dodatkowe moduły funkcyjne

Tutaj nie ma wielkiej filozofii, z reguły do każdego systemu mamy dedykowane zasilacze z separatorami zasilania oraz dodatkowe moduły spełniające konkretną funkcję. Przykładem może być moduł otwarcia dodatkowe zamka lub moduł IP oraz wiele innych.

Druga część to panel zewnętrzny czyli tzw. stacja bramowa

To właśnie w tym urządzeniu znajduje się kamera, która przekazuje obraz do wnętrza. Stacja bramowa składa się z przycisku służącego za dzwonek, a niekiedy także z klawiatury numerycznej, która umożliwia wprowadzenie kodu, dzięki czemu otworzymy zamek. Nowsze rozwiązania mogą również zawierać czytnik zbliżeniowy tzw. czytnik RFiD, który odblokowuje drzwi po przytknięciu do niego specjalnej karty magnetycznej lub charakterystycznego breloka wielkości monety 5-cio złotowej.

Pamiętać należy aby sprawdzić, czy posiadamy dodatkowy obwód elektrozaczepu. Większość systemów dostępnych na rynku nie zasila elektrozaczepu ale inaczej jest w przypadku systemem Spacetronik DiO gdzie zasilanie elektrozaczepu jest przekazywane ze stacji bramowej.

Trzecia część całego systemu wideodomofonowego to monitor lub unifon

Panel wewnętrzny montowany jest w środku naszego domu, wyposażony jest w wyświetlacza, za pomocą którego możemy podejrzeć osobę stojącą na zewnątrz. Na przednim panelu zazwyczaj znajdują się przyciski do rozpoczęcia rozmowy oraz otwarcia furtki. Dodatkowo niektóre monitory wyposażone są w ekran dotykowy i dodatkowe funkcje np. nagranie powitania.

Unifon to urządzenie pozwalając tylko i wyłącznie na rozmowę z osobą dzwoniącą, nie posiada on wyświetlacza. Jeżeli chodzi o monitory dedykowane pod dany system wideodomofonowy to z reguły są one zróżnicowane pod wielkość wyświetlacza i funkcje jakie obsługują.

Każdy system wideodomofonowy musi składać się co najmniej z tych trzech części, by poprawnie działać. W zależności od potrzeb można jednak dokładać kolejne elementy. Większą ilość monitorów w obrębie jednego mieszkania lub większą liczbę urządzeń zewnętrznych, które zabezpieczają kilka wejść na posesję.

Jak dobrać stację bramową?

Na początku powinniśmy wybrać miejsce gdzie zostanie zamontowana kaseta wideodomofonu.

Jeżeli stacja bramowa ma wisieć na słupku należy go z wymiarować oraz porównać z wymiarami montażowymi danej stacji. Należy pamiętać że kaseta powinna być zamontowana średnio na wysokości min 160 cm od gruntu. Obok wysokości montażu istotnymi elementami są: nasłonecznienie, oświetlenie ulicy, oświetlenie wejścia.

Stacje bramowe możemy podzielić ze względu na sposób montażu:

  • natynkowenajczęściej stosowane,
  • podtynkowewersja ta jest licowana ze słupkiem (ścianą) i znacznie trudniej jest ja uszkodzić.

oraz na ilość obsługiwanych lokatorów i tutaj możemy wyróżnić stacje:

  • jednorodzinnededykowane dla zabudowy jednorodzinnej,
  • wielorodzinnededykowane pod zabudowę wielorodzinną np. budynki wielomieszkaniowe, bloki, wspólnoty itd.

Panele bramowe mogą być wyposażone w:

  • klawiaturę kodowąw celu zwolnienia rygla należy wpisać indywidualny kod (coraz rzadziej spotykane)
  • czytnik kart lub breloków RFiDpo zbliżeniu karty lub breloka następuje otwarcie furtki. Karty oraz breloki można do programować. Karta są wielkości karty kredytowej i można ją umieścić w portfelu, natomiast brelok jest wielkości monety 5-cio złotowej.
  • czytnik linii papilarnych.

Ile kosztuje wideodomofon?

Dokładna cena wideodomofonu zależy od jego sposobu montażu, oferowanych parametrów i funkcji dodatkowych. Im bardziej zaawansowany system, tym oczywiście będzie droższy. Najtańsze egzemplarze można nabyć za około 300 złotych. Możliwości takich zestawów będą się jednak ograniczać do najprostszych zastosowań i nie rzadko będą one wykonane z tworzyw sztucznych. Takie wykonanie znacząco wpłynie na żywotność i działanie systemów.

Jeżeli zależy nam jednak na systemie wideodomofonowym, którego panel zewnętrzny jest wykonany z metalu i dodatkowo w przyszłości mamy możliwość rozbudowy takie systemu musimy się przygotować około 1000 zł.

Zalety cyfrowego systemu 2-przewodowego (2-wire)

wideodomofon spacetronik dioPodstawową zaletą systemu jest zastosowanie cyfrowej komunikacji dzięki czemu do podłączenia poszczególnych elementów wymagane jest zastosowanie jedynie 2-żyłowego przewodu prądowego lub dwóch par skrętki. W związku z czym ilość wymaganych przewodów w porównaniu do analogowych systemów jest dużo mniejsza i dlatego możliwe jest wykorzystanie go nawet w miejscu gdzie dotychczas był zamontowany zwykły dzwonek lub starszy system domofonowy. Co więcej, cyfrowa komunikacja eliminuje niekorzystny efekt zakłóceń występujących podczas rozmowy.

 

Kolejną zaletą systemu 2-żyłowego jest brak polaryzacji co bardzo ułatwia instalację sprzętu. Niepolaryzowane połączenie eliminuje większość błędów montażowych, dzięki czemu z całą instalacją systemu jest sobie wstanie poradzić każdy kto posiada chociaż namiastkę zdolności manualnych w obsłudze śrubokrętu i ewentualnie wiertarki.

System wideodomofonowy Spacetronik DiO

System wideodomofonu z serii Spacetronik DiO to dwuprzewodowy system wideodomofonowy dla wielu lokatorów / mieszkań, który wymaga poprowadzenia maksymalnie dwóch żył (2-wire) z każdego elementu instalacji. Dwuprzewodowy system wideodomofonowy dla wielu najemców może często stanowić aktualizację lub zamiennik starszego systemu domofonowego. Korzystanie z systemu wideodomofonowego jest bezpiecznym sposobem pozwalającym tylko właściwym osobom na wejście do budynku lub nieruchomości po ich identyfikacji wizualnej.

Nowy moduł w ofercie Spacetronik DiO

Moduł otwarcia dodatkowego zamka SPD-ML01

Przekaźnik SPD-ML01 to specjalny moduł kompatybilny w pełni z systemem Spacetronik DiO. Jest urządzeniem pomocniczym przeznaczonym do systemów 2-przewodowych, umożliwiającym sterowanie dodatkowym zamkiem drzwi/bramy.

Jeśli poszukujesz odpowiedniego rozwiązania do Swojego domu jednorodzinnego u Nas znajdziesz gotowe zestawy. Dzięki nim możliwe będzie wykonanie kompletnej instalacji bez potrzeby poszukiwania i dobierania odpowiednich komponentów. Każdy z elementów zestawu jest kompatybilny z pozostałymi, dlatego stanowi gwarancję poprawności funkcjonowania.

Komponenty zestawu są wykonane z najwyższą starannością i w nowoczesnym designie. Całość doskonale prezentuje się na ścianie każdego budynku, jak i we wnętrzu. Każdy zestaw wideodomofonowy Spacetronik DiO składa się z estetycznego panelu zewnętrznego, monitora i odpowiednio dobranego zasilacza. Zasilacz zapewni dopływ prądu niezbędny do funkcjonowania systemu i otwierania drzwi – zasilanie elektrozaczepu.

Oferta wideodomofonów dwuprzewodowych Spacetronik DiO to rozwiązanie na lata, najbardziej komfortowe, spełniające oczekiwania i dopasowane do Twoich potrzeb. Zachęcamy do kontaktu poprzez sklep DMTrade lub infolinię. Zainteresowanym osobom udzielimy odpowiedzi na pytania oraz pomożemy w wyborze najlepszego, spełniającego oczekiwania zestawu.

wideodomofon Spacetronik DiO strona
wideodomofon Spacetronik DiO strona

Wideodomofony Spacetronik DiO dostępne w sklepie DMTrade

Sprawdź pozostałe wpisy w kategorii bezpieczeństwo > Blog