Domofon czy wideodomofon – co wybrać?

Obecnie w sprzedaży znajdziemy zarówno tradycyjne domofony, jak i nowocześniejszą ich odmianę – wideodomofony. Jedne i drugie występują w wersji analogowej oraz cyfrowej, przewodowej, jak również bezprzewodowej. Od naszego wyboru zależy przebieg prac instalacyjnych, skuteczność ochrony budynku i posesji, a także komfort użytkowania systemu. Poniżej wyjaśnimy podstawowe różnice między domofonami i wideodomofonami oraz sposobem ich montażu.

Wideodomofon Spacetronik DiO

Najważniejsze funkcje domofonów i wideodomofonów

Domofony to urządzenia znane od lat. Najczęstsze zastosowania tego typu urządzeń można było spotkać w blokach. Podstawowym zadaniem tych urządzeń jest zapewnienie mieszkańcom kontaktu głosowego z osobą stojącą przy drzwiach lub wejściu na posesję oraz zdalne otwarcie furtki. System domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonym w budynku unifonem z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki.

Bardziej zaawansowane urządzenia czyli wideodomofony poza dźwiękiem przekazują również obraz, dlatego warto je montować w sytuacji, gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z domu. System wyposażony jest zatem dodatkowo w kamerę w stacji zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu. Często ma też wiele innych funkcji – warto na to zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego zestawu np rejestracja obrazu lub historię połączeń.

Systemy bezprzewodowe i przewodowe 5 i 2-żyłowe.

Komunikacja pomiędzy stacją bramową a odbiornikiem odbywa się drogą radiową lub przewodami. Rozwiązanie bezprzewodowe nadal jest dość innowacyjne i wybiera je bardzo nie wielu użytkowników, ponieważ jest bardziej zawodne i podatne na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Mimo praktycznie bezinwazyjnej instalacji takie rozwiązanie jest dość drogie. Dodatkowo należy doprowadzić zasilanie do stacji bramowej oraz elektrozaczepu oraz pamiętać o wymianie baterii w pozostałych urządzeniach systemu.

Instalacja przewodowa jest za to o wiele łatwiejsza w użytkowaniu i mniej zawodna. Jedyne gdzie napotkamy problem to wkopanie nowych kabli, rozkopanie trawnika, rozebranie kostki lub ukrycie przewodów wewnątrz domu, ale i na to jest pewien sposób. Wystarczy wykorzystać przewody istniejącej instalacji dzwonkowej o ile jest to oczywiście możliwe.

Przy wyborze instalacji przewodowej pierwsze co musimy zrobić to upewnić się ilu żył przewodu wymaga urządzenie pięciu lub dwóch. Od tego zależy, jakie kable trzeba ułożyć albo czy można wykorzystać istniejącą instalację.

2-żyłowy system wideodomofonowy – 2-wire system

System dwuprzewodowy to doskonałe rozwiązanie nie tylko w rozległych instalacjach wielorodzinnych. Również w budownictwie jednorodzinnym otwiera on przed użytkownikami szerokie możliwości. Podstawową zaletą takiej instalacji jest prostota instalacji. System taki oparty jest na przewodzie 2 żyłowym dodatkowo bez polaryzacji. Oznacza to że nawet laik który posiada drobne zdolności manualne jest wstanie podłączyć taki system. Nie ma możliwości pomylić plusa z minusem, a do podłączenia są tylko dwa przewody do wszystkich elementów systemu. Idealnym przykładem takiego systemu jest Spacetronik DiO, o którym napiszemy w kolejnych blogach.

Przykładowy schemat instalacji przewodowej

Instalacja oparta na przewodzie 5 żyłowym

Wideodomofon Spacetronik DiO

Instalacja oparta na systemie 2 żyłowym Spacetronik DiO (2-wire)

Wideodomofon Spacetronik DiO

Rodzaj okablowania wykorzystywany przy instalacji wideodomofonu

Sposoby wykonania okablowania pod wideodomofony mogą być różne. Możemy wykonać ją pod konkretne urządzenie według wskazówek producenta, ale zabezpieczeniem się na przyszłość jest zastosować większej ilości żył niż jest zalecana. Dlaczego większej ilości? Dlatego że przy jakiej kol wiek awarii okablowania nie musimy ponownie kopać i dokładać lub wymieniać przewodu. Wystarczy tylko zamienić żyłę na poszczególnych podzespołach systemu.

Do podłączenia systemu wideodomofonowego używa się przewodu słaboprądowego YTDY lub teleinformatycznego UTP (skrętki). To drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze. Dla całej instalacji kładziemy tylko jeden porządny przewód i to wystarczy aby zapewnić stabilne działanie i w razie awarii zostają nam wolne żyły.

Wideodomofon Spacetronik DiO

Podczas montażu wideodomofonów pamiętaj o:

– Kable wkopujemy na głębokość 50-70 cm i obsypujemy kilkucentymetrową warstwą piasku, co eliminuje naprężenia związane z ruchami gruntu. Przynajmniej 10 cm ponad kablem dobrze jest rozłożyć pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która chroni go przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac ogrodowych, budowlanych itp.

– Przewody biegnące wewnątrz domu ukrywa się w bruzdach wykonanych w tynku. Aby uniknąć kucia ścian czy sufitów, w wykończonym budynku przewody przykleja się niekiedy do ich powierzchni, przy użyciu kleju montażowego, lub umieszcza w specjalnych listwach elektroinstalacyjnych lub tzw. peszlach.

– Bardzo ważne jest zamontowanie wideodomofonu na odpowiedniej wysokości. Jeżeli panel urządzenia będzie za nisko lub za wysoko, nie będziemy widzieć twarzy osoby stojącej przy furtce.

 

Wideodomofony dostępne w sklepach DMTrade i Warsztatowski

Sprawdź pozostałe wpisy w kategorii bezpieczeństwo > blog Spacetronik