Jak działa wideodomofon przewodowy?

Wideodomofon przewodowy lub często zwany inaczej jako stacja bramowa to urządzenie umożliwiające nie tylko komunikację słowną z osobą, która chce wejść do budynku (jak to ma miejsce w zwykłym domofonie), lecz umożliwiające również obejrzenie tej osoby. Wideodomofon przewodowy z kamerą zainstalowany jest przy drzwiach wejściowych lub bramie wjazdowej, natomiast monitor znajduje się w mieszkaniu.

Zalety cyfrowego systemu 2-przwodowego (2-wire)

Podstawową zaletą systemu jest zastosowanie cyfrowej komunikacji dzięki czemu do podłączenia poszczególnych elementów wymagane jest zastosowanie jedynie 2-żyłowego przewodu prądowego  lub dwóch par skrętki. W związku z czym ilość wymaganych przewodów w porównaniu do analogowych systemów jest dużo mniejsza i dlatego możliwe jest wykorzystanie go nawet w miejscu gdzie dotychczas był zamontowany zwykły dzwonek lub starszy system domofonowy. Co więcej, cyfrowa komunikacja eliminuje niekorzystny efekt zakłóceń występujących podczas rozmowy.

wideodomofon spacetronik dio

Kolejną zaletą systemu 2-żyłowego jest brak polaryzacji co bardzo ułatwia instalację sprzętu. Niepolaryzowane połączenie eliminuje większość błędów montażowych, dzięki czemu z całą instalacją systemu jest sobie wstanie poradzić każdy kto posiada chociaż namiastkę zdolności manualnych w obsłudze śrubokrętu i ewentualnie wiertarki.

Przykładowe schematy instalacji systemu Spacetronik DiO:

wideodomofon spacetronik dio

wideodomofon spacetronik dio

Szerokie kąty widzenia.

Duży kąt widzenia kamery zamontowanej w wideodomofonie to coś co wyróżnia system Spacetronik DiO na tle konkurencji. Na pewno taka cechą jest także jakość obrazu oraz materiały z jakich zostały wykonane różne elementy systemu. Stacje wyposażone są w kamerę o rozdzielczości 1,0 MP 3,6 mm, oraz obiektyw z poziomym kątem widzenia 120 stopni w stacji natynkowej, oraz 170 stopni w stacjach podtynkowych.

wideodomofon spacetronik dio

Duży zasięg

Odległości między poszczególnymi podzespołami systemu mogą być naprawdę spore, sięgające nawet 60 metrów. Natomiast jeśli to nadal nie wystarczy w ofercie systemu znalazł się dodatkowo wzmacniacz wideo model SPD-VA12 służący do wzmocnienia sygnału przy dużych, rozbudowanych instalacjach. Jego zastosowanie rozbudowuje instalację do max. 140 m od pierwszej stacji do wzmacniacza SPD-VA12 oraz max. 140 m od ostatniego monitora.

 

wideodomofon spacetronik dio

1. Stacja zewnętrzna, gdy jest tylko jedna stacja domofonowa, bit-1, bit-2 i bit-3 powinny być ustawione na OFF
2. Zasilacz, MUSI być zainstalowany obok siebie z separatorem zasilania
3. Separator zasilania, MUSI być zainstalowany obok siebie z zasilaczem
4. Monitory – każdy z unikalnym kodem użytkownika, zauważ, że w tym przypadku wszystkie bit-6 powinny być ustawione na ON
5. Przełącznik rozdzielacza wideo przełącz na OFF, chyba że znajduje się na końcu linii
6. Ustaw przełącznik dystrybutora wideo na ON na końcu linii
7. Dodatkowa kamera

Monitory i unifony

Monitor przeznaczone zostały do pracy w systemie Spacetronik DiO. Dedykowany dla systemów jednorodzinnych i wieloabonentowych. Wyposażony w ekran o przekątnej 4,3″ lub 7″ monitor posiada wszystkie niezbędne funkcje cechujące urządzenia najwyższej jakości. Monitor wyposażony jest w funkcję obsługi maksymalnie 4 stacji bramowych i poza furtką może sterować dodatkowym przekaźnikiem. Rozbudowana funkcja adresowanego interkomu pozwala na swobodną komunikację z każdym innym odbiornikiem w systemie.

wideodomofon spacetronik dio

System Spacetronik DiO został również dopełniony o model unifonu słuchawkowego. Urządzenia te może służyć jako samodzielne punkty komunikacyjny lub jako element rozbudowy systemu wideodomofonowego w jednym lokalu, w którym podłączone są monitory.

wideodomofon spacetronik dio

Panele w wideodomofonach 

Panel wyróżnia się wandaloodporną, trwałą i estetycznie wykonaną obudową ze stopu aluminium, w którą wkomponowana została podświetlana ramka na nazwisko lokatora oraz czytnik RFiD. W ofercie znalazły się wideodomofony z możliwością montażu natynkowe i podtynkowego z podświetleniem nocnym LED pozwalającym na komfortowe korzystanie z urządzenia w warunkach niedostatecznej widoczności.

wideodomofon spacetronik dio

Dopełnienie systemu Spacetronik DiO

Całość systemu wejścia to nie tylko stacja bramowa i monitory, ale także pozostałe podzespoły które składają się na cały system. Podstawowym składnikiem na pewno jest zasilacz. W systemie Spacetronik DiO należy stosować zasilacze 24V, a do każdego takiego zasilacza zawsze stosuje się separator zasilania model SPD-PS02.

Oczywiście całość systemu została doposażona o dystrybutor i wzmacniacz wideo. Ten pierwszy SPD-VD04 posiada dwie funkcję. Służy albo do rozdzielenia sygnału ze stacji bramowej na 4 monitory lub do zsumowania sygnału z 4 stacji bramowych. Natomiast wzmacniacz wideo SPD-VA12 stosuje się przy dużych instalacjach tak jak to opisywaliśmy wyżej.

Jest jeszcze jeden moduł o którym nie wspomnieliśmy wcześniej, a jest najciekawszy z całego systemu. Jest to moduł IP do łączności bezprzewodowej SPD-IPM01.

Moduł IP do łączności WiFi Spacetronik DiO SPD-IPM01

Moduł IP SPD-IPM01 do łączności WiFi to specjalny moduł, służący do przekierowywania wywołań ze stacji bramowych wideodomofonu do aplikacji na telefon komórkowy. Przekierowanie takie pozwala użytkownikowi na zdalną rozmowę z osobą przy drzwiach lub furtce, zwolnienie elektrozaczepu oraz podgląd z kamery. Dodatkowo w aplikacji można nagrywać rozmowy, robić zdjęcia oraz powiększać obraz. Moduł IP można podłączyć do naszego systemu 2-przewodowego jak i systemu 4-przewodowego.

wideodomofon spacetronik dio

Aplikacja do pobrania na urządzenia mobilne

Aplikację IP System można pobrać ze sklepów na daną platformę lub skanując któryś z poniższych kodów QR

     

 

Wideodomofony Spacetronik DiO dostępne w sklepach DMTrade i Warsztatowski

Sprawdź pozostałe wpisy w kategorii bezpieczeństwo > https://blog.spacetronik.eu/category/technologie/bezpieczenstwo/