Na rynku elektroniki pojawia się ich bardzo dużo. Są droższe i tańsze, wyglądają na klasę premium oraz na tanie zabawki. Mogą być aktualizowane lub nie. Wspierają aplikacje ze Sklepu Play lub mają z tym kłopot. W dzisiejszym wpisie zestawienie Android Boxów, czyli urządzeń z systemem Android zmieniających nasze telewizory w urządzenia smart.

Android w przystawce do telewizora

Masz starszy telewizor bez funkcji smart (Wi-Fi, aplikacje streamingowe, dostęp do YouTube itp.) albo Twój sprzęt jest starszej generacji i nie radzi sobie z nowymi, coraz potężniejszymi aplikacjami? To właśnie dla Ciebie są Android Boxy. Jednakże, kupić dobrego Boxa to niełatwe zadanie. Jest tego za dużo. Ten wpis ma służyć jako krótki poradnik, co kupić, dlaczego i czy warto wydać więcej.

Android Boxy kupujemy głównie dla Netflix'a

Droższe urządzenie – większy spokój – znani producenci w grze

Decydując się na droższe urządzenie, bardziej znanej marki, teoretycznie zyskujemy większy spokój na dłużej. Wybierając produkty takich marek jak Xiaomi (Mi Box, Mi Stick), Homatics (Box Q, Dongle Q) otrzymujemy wysokiej klasy urządzenie, o dobrych parametrach. Sprzęty producentów, którzy uzyskali dla nich certyfikaty i licencje mogą być bez obaw aktualizowane. W ten sposób, aplikacje takie jak Netflix (bo to dla tej platformy najczęściej dokupuje się takie urządzenia w Polsce) czy HBO GO, mogą być zawsze użytkowane w najnowszej wersji, a treści oglądane są w najwyższej dostępnej rozdzielczości. Dodatkowo, producenci gwarantują wsparcie i aktualizacje na czas trwania gwarancji, czyli minimum okres dwóch lat. Niestety, licencje, certyfikaty i autoryzacje mają wpływ na cenę – urządzenia są dwa-, albo trzy- razy droższe niż “chińszczyzna”.

Urządzenia takie jak Homatics czy Xiaomi posiadają lepszy interfejs.

Licencja pozwala na aktualizację aplikacji

Taniej – nie znaczy gorzej – Chińskie Android Boxy

Drugą stroną w kategorii Smart TV Boxów są urządzenia tanie i dość szybkie. Wybór jest ogromny. Na najpopularniejszym portalu aukcyjnym w Polsce jest kilkanaście stron z urządzeniami opartymi o system Android. Modele takie jak X96, H96, T95 są popularne i pracują stabilnie. Jednakże, już po uruchomieniu widać, że mamy do czynienia z czymś tańszym. Samo menu startowe, nakładka ekranowa jest niemal zawsze w języku angielskim, mimo że Box działa w języku polskim:

Menu startowe Chińskiego Boxa

Sprzęt “made in China” nie pozwala na aktualizację systemu w sposób oficjalny, dostawcy takich urządzeń korzystają z aktualizacji przez OTA, samemu dostarczając oprogramowanie do wgrania przez serwer. Problemem jest też działanie aplikacji VOD, które nie aktualizują się lub nie pozwalają na oglądanie materiałów w najwyższej jakości. Na przykładzie aplikacji Netflix, wygląda to następująco:

  • w urządzeniu fabrycznie jest już zainstalowana aplikacja Netflix
  • aplikacji nie można zaktualizować, ale można jej używać
  • aplikacja nie odtwarza treści w 4K, czasami automatycznie wylogowuje użytkownika

Android Box z Chin nie zawsze wspiera wszystkie aplikacje

Trzeba też dodać, że większość aplikacji działa bezproblemowo. Koszt nabycia takiego urządzenia jest zazwyczaj niższy niż zakup Androidowej przystawki znanej firmy.

Co wybrać? Taniej czy drożej? Na licencjach czy bez?

Postawione wyżej pytanie jest trudne do jednoznacznej odpowiedzi. Gdyby przeprowadzić ankietę wśród użytkowników, wyniki dzieliłyby się niemal 50/50. Z jednej strony mamy urządzenia certyfikowane, w pełni wspierane, ale dość drogie. Z drugiej jednak urządzenia szybkie i bardzo tanie, które podziałają przez okres gwarancji bez problemu. Ocenę końcową, jaki Android Box wybrać pozostawiam Wam. Nie narzucam, która droga jest lepsza, ale zostawiam poniżej link do sklepu DMTrade.pl, gdzie można kupić takie przystawki Smart TV Box:

https://www.dmtrade.pl/k2735,tv-sat-multimedia-tunery-cyfrowe-android-tv-box.html