Spacetronik – Technologia w zasięgu ręki!
Audio / Video, Spacetronik, Technologie

Problem z podłączeniem przewodu HDMI? – adaptery rozwiążą problem

Przewód i adapter HDMI

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) to interfejs wykorzystywany do przesyłu nieskompresowanego cyfrowego sygnału video oraz audio bez straty jakości. Dzięki wykorzystaniu tylko jednego kabla do transmisji dźwięku i obrazu jednocześnie, zmniejsza się ilość przewodów łączących dwa różne urządzenia multimedialne. HDMI wykorzystuje do przesyłu danych technologię TMDS, zapewniającą dużą przepustowość, a także zapewnia wsparcie dla technologii umożliwiającej dwukierunkową transmisję.

Adapter HDMI stosujemy wtedy i tylko wtedy gdy nie ma innej możliwości podejścia przewodem HDMI i musimy zastosować np. adapter kątowy lub beczkę HDMI z dwoma gniazdami.

Wersje HDMI

Długi czas obowiązującym standardem była wersja 1.4a. Obecnie w sprzedaży są już urządzenia obsługujące najnowszy standard HDMI 2.0. W poniższej tabeli zostały przedstawione różnice pomiędzy kolejnymi wprowadzanymi wersjami HDMI.

Od wersji 1.4 wprowadzono technologię ARC (Audio Return Channel), czyli kanał powrotny dźwięku. Standard 2.0 obsługuje rozdzielczość 4K, czyli 4096×2160 przy 60 Hz, co w poprzedniej wersji było możliwe tylko przy 24 Hz.

Jaki przewód i adapter HDMI kupić?

Wokół kupna kabla HDMI narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Jednym z najczęściej powtarzających się jest wpływ przewodu HDMI na jakość wyświetlanego obrazu. Przy małych odległościach i niedużych odbiornikach (30-40 calowych telewizorach) cena kabla nie odgrywa większej roli, natomiast jakość wykonania i zastosowanych materiałów do produkcji kabla już tak. Większy problem może pojawić się przy odległościach wynoszących 5m i więcej np. łączących projektor i odtwarzacz. Warto wtedy zainwestować w droższy kabel, który wykorzystuje lepszej jakości materiały lub nawet w przewód hybrydowy. Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy kabel zostanie zamontowany w ścianie – droższy, lepszej jakości kabel wytrzyma latami bez konieczności jego wymiany, a tym samym kucia w ścianie.

Standardy przewodów HDMI:

– Standard HDMI – przeznaczony do przesyłu obrazu o rozdzielczości 720p i 1080i.

– High Speed HDMI – skierowany da rozdzielczości 1080p i 4K.

Adapter HDMI

Adapter Wtyk HDMI – Gniazdo HDMI 90st. A90H-MF1

Adapter Wtyk HDMI – Gn. HDMI 270st. A270H-MF1

Adapter Gniazdo HDMI – Gn. HDMI 180st. A180H-FF1

Adapter Wtyk HDMI – Gn. HDMI 270st. A270H-MF2

Adapter Wtyk HDMI – Gn. HDMI 90st. A90H-MF2

oraz wiele innych dostępnych  w sklepie dmtrade.pl

Sprawdź pozostałe wpisy w kategorii Audio / Video

 

 

Related posts

Matrix HDMI SPH-M42EA 4K ponownie dostępny

Jakub Tomczak
4 lata ago

Antena GSM MiMo , DCS, UMTS, HSDPA, LTE Spacetronik SPL-Gxxx

Grzegorz Kołacki
6 lat ago

Jaki uchwyt do monitora wybrać? Uchwyty Spacetronik ERGOLINE z systemem S-SPRING

Jakub Tomczak
4 lata ago
Exit mobile version