Odpowiedź na pytanie zadane wyżej nie jest jednoznaczna. Wszystko jak zwykle zależy od sytuacji, sprzętu oraz gniazd jakie posiada powyższy sprzęt. Zdarza się, że bardziej rozbudowane dekodery posiadają zarówno wyjście HDMI jak i wyjście audio (np. SPDiF). Tutaj sytuacja raczej wygląda dość banalnie. Podłączamy HDMI do telewizora, kabel SPDiF do wieży lub innego systemu audio i w zasadzie mamy po kłopocie. Właściciele bardziej rozbudowanych modeli dekoderów mogą zadać pytanie – po co właściwie o tym piszemy, skoro rozwiązanie ogranicza się do podłączenia kilku kabli w odpowiednie gniazda. Odpowiedź brzmi: Nie zawsze. 

Jak rozgałęźnić sygnał HDMI na HDMI i Audio?

A więc, co w sytuacji gdy nasz dekoder posiada tylko i wyłącznie wyjście HDMI? Idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie rozgałęźnika z wejścia HDMI na wyjście HDMI oraz wyjście audio np. R/L stereo lub SPDiF. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą co mam na myśli, przedstawiam poniższy schemat.

Jak podłączyć dekoder do wieży i telewizora

Myślę, że schemat wygląda wystarczająco przejrzyście aby zauważyć, że potrzebujemy urządzenia które możemy roboczo nazwać: rozgałęźnik wejść HDMI na HDMI + Audio. W końcu potrzebujemy HDMI “przerobić” na HDMI oraz Audio. Wielokrotnie w sieci można znaleźć jednak inne określenie takich urządzeń – nazywają się one: Extractory audio.  Urządzenie jest łatwe w użyciu, jednak w zależności od potrzeb różni się parametrami technicznymi. Większość dostępnych na rynku extractorów obsługuje rozdzielczość 1080p – jeżeli to nam wystarczy, nie ma problemu. Jeżeli nie, coraz częściej można znaleźć extractory działające w rozdzielczości 4K, nawet 60Hz. Oprócz rozdzielczości, warto zwrócić uwagę na wyjścia audio, które będziemy potrzebować. Często można znaleźć extractory z wyjściem SPDiF, jack 3,5mm lub 2x Audio R/L.

Jaki extractor polecamy? W naszej ofercie mamy dość sporą ofertę extractorów audio, którą można przejrzeć w naszym sklepie dmtrade.pl

Wspomnimy tylko o naszym modelu:

Extractor HDMI na HDMI + Audio SPDIF lub Jack 3.5 ARC Spacetronik SPH-AE02

SPH-AE02 potrafi rozgałęzić HDMI na HDMI, SPDiF oraz jack 3,5mm Audio. Posiada rozdzielczość 4K@60Hz oraz trzy tryby audio. Więcej informacji można znaleźć na stronie produktu:

https://www.dmtrade.pl/p10234,extractor-hdmi-na-hdmi-audio-spdif-lub-jack-3-5-spacetronik-sph-ae02.html

Najważniejsze funkcje:
– Jedno wejście HDMI do jednego wyjścia HDMI + cyfrowe wyjście SPDIF (optyczne) audio (tryb 2CH / 5.1CH) i 3,5 mm stereofoniczne wyjście audio (tryb 2CH)
– SPDIF i L / R obsługują wyjście audio oddzielnie, bez potrzeby podłączenia telewizora / monitora; Rozdzielczość wejściowa do 4K x 2K, 1080P / 60Hz, 3D / 24Hz.
– Obsługuje głębię kolory 24 bit / 30bit, 36bit na kanał;
– Posiada przełącznik audio 2CH-5.1CH

Cechy produktu:
– Wejście 1 x HDMI IN, 1 x Micro USB Power Port, 3 x EDID Audio(Pass/2CH/5.1CH)
– Wyjścia 1 x HDMI OUT, 1 x SPDIF (Optical), 1 x 3.5mm Jack
– Rozdzielczość: 4K x 2K, 24/50/60fs/1080P/1080i/720p/576p/576i/480p/480i
– Wsparcie HDMI 2.0
– Max pasmo 225MHz
– Maksymalne prędkość transmisji 6.75Gbps
– Max prąd roboczy 190mA

Sprawdź pozostałe wpisy na naszym blogu w kategorii Audio / Video