Czym jest skaler video?

Skaler wideo to system, który konwertuje sygnały wideo z jednej rozdzielczości wyświetlania na inną; Zwykle skalery są używane do konwersji sygnału z niższej rozdzielczości (takiej jak standardowa rozdzielczość 480p) na wyższą rozdzielczość (np. 1080i wysokiej rozdzielczości), proces znany jako „konwersja w górę” lub „skalowanie w górę” (przeciwnie, konwersja z wysokiej do niskiej rozdzielczości jest znany jako „downconversion” lub „downscaling”).

scaler video hdmi

Nie będzie więc zagadką zastosowanie urządzenia. Wykorzystuje się je w celu poprawienia jakości wyświetlanego obrazu. Przykładowo w sytuacji, gdy chcemy oglądać starej daty film wideo, możemy zniwelować efekty rozmycia obrazu oraz go wyostrzyć.

Kontroler ściany skaler video HDMI-HDMI Spacetronik SPH-VS4K-Q

Skaler 4K HDMI  SPH-VS4K-Q konwertuje wejściową rozdzielczość na inną z zakresu od 720p do 4K@30hz. Przykładowo, gdy podłączamy do telewizora urządzenie wysyłające obraz w rozdzielczości 720p, możemy za pomocą skalera zwiększyć jego rozdzielczość na 1080p lub 4K@30Hz. Urządzenie działa również odwrotnie – możliwe jest zmniejszenie rozdzielczości. Funkcja jest dostępna zaraz po podłączeniu, wystarczy wybrać za pomocą pilota rozdzielczość wyjściową.

Oprócz konwertowania rozdzielczości wideo, urządzenie pełni funkcję ściany wideo. W tym celu, potrzebny jest dodatkowo rozgałęźnik HDMI.  Istnieje pięć trybów podziału dla funkcji ściany wideo. Urządzenia pozwalają maksymalnie obsłużyć maksymalnie 4 ekrany (wymaga to posiadania 4x Skalera video oraz 1x Rozgałęźnik HDMI 4 wyjściowy). 

Dużo więcej w kwestii podłączania oraz użytkowania urządzenia mówią poniższe schematy. Zarówno stworzenie ściany z 2 ekranów, jak i z 4 ekranów jest banalnie proste. Wystarczy:

  1. Podłączyć źródło obrazu do rozgałęźnika (Wejście HDMI)
  2. Podłączyć Skaler ze splitterem za pomocą kabla HDMI (Wejście HDMI w skalerze, Wyjście HDMI w rozgałęźniku)
  3. Podłączyć ekrany / wyświetlacze do skalera za pomocą kabla HDMI (Wyjście HDMI w skalerze)
  4. Podłączyć skalery oraz spliter do źródła prądu
  5. Wybrać tryb dzielenia ekranu za pomocą pilota (dołączony do skalera)

skaler video jak podłączyć

Zawartość zestawu:

  • 1x Skaler HDMI
  • 1x Zasilacz
  • 1x Pilot

Sprawdź pozostałe wpisy w kategorii Audio Video na naszym blogu