Chroń swój dom na odległość dzięki zestawowi alarmowemu eTiger

Nowoczesny system – zestaw alarmowy łączy ze sobą wszystko co przyjazne w codziennym użytkowaniu. System pozwala na komunikacje SMS, połączenia oraz łączność za pomocą Internetu. Dzięki łączności Wifi i aplikacji na telefon, można zarządzać swoim systemem zabezpieczeń. Aplikacje można pobrać zarówno na system Android, jak i iOS, dzięki czemu system jest uniwersalny i dostępny dla większości użytkowników w domu.

Całodobowa ochrona dzięki trybie gotowości i dostępnym akcesoriom

Zestaw alarmowy eTiger posiada możliwość podłączenia zasilania bateryjnego, dzięki czemu nawet gdy wystąpiły problemy z dostawą prądu, urządzenia pozostają w trybie gotowości. Dodatkowo do każdego zestawu możliwe jest podłączenie do 100 dodatkowych urządzeń, takich jak czujniki ruchu, otwarcia, zalania itp.

Zestaw alarmowy – Łączność i prostota instalacji

Urządzenie pozostaje zawsze w kontakcie dzięki obsłudze sieci Wi-Fi oraz kart SIM. Zestaw alarmowy wysyła sygnał do podłączonych telefonów dzięki czemu nasz dom jest bezpieczny zawsze – nawet, gdy jesteśmy poza domem. Dodatkową cechą urządzenia, jak podkreśla producent jest prostota instalacji. Zarówno jeśli chodzi o montaż jak i konfiguracje – urządzenia są gotowe do pracy w zaledwie kilka minut.

Specyfikacja zestawu alarmowego eTiger ESB-WS2A

  • komunikacja za pomocą Wifi lub karty SIM (brak karty w komplecie)
  • Powiadomienia SMS, poprzez połączenie telefoniczne (do 5 numerów) oraz Wi-Fi
  • Obsługiwane pasma GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 Mhz
  • Obsługiwane Wi-Fi: 802.11 b/g/n
  • Częstotliwość pracy 433 MHz
  • Zestaw alarmowy zabezpieczony za pomocą ponad 1 mln kodów
  • Wbudowana syrena o głośności 95 dB
  • Obsługa do 100 akcesoriów oraz do 10 kontrolerów
  • Awaryjne zasilanie bateryjne – do 8 godzin w trybie czuwania

FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Ustawienia panelu sterowania

Jak skonfigurować panel sterowania?
Panel sterowania systemu alarmowego można skonfigurować w menu panelu sterowania (menu wyświetlane jest na ekranie LCD), przez SMS, lub aplikację Aplikacja jest dostępna do pobrania w Google Play i App Store.

Co to jest domyślny kod dla mojego systemu alarmowego?
Domyślnie kod użytkownika to 1234.
Domyślnie kod administratora jest 123456.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne mojego systemu alarmowego?
Metoda 1
Za pomocą aplikacji
W aplikacji wejść w ustawienia “Settings” i kliknąć na reset
Metoda 2
Za pomocą centrali
Przyciśnij jednocześnie przycisk SOS i przycisk połączenia
Centrala potwierdzi 3krotnie wydawając dźwięk że ustawienia zostały zresetowane pomyślnie

Odbiór karty SIM / Sygnał

Jak mogę włożyć kartę SIM do panelu sterowania?
Włóż kartę SIM w odpowiednim miejscu w komorze, z chipem zgodnie z oznaczeniem

Funkcje / Ustawienia zaawansowane

Czy kamera IP jest zintegrowana z systemem alarmowym?
Kamera IP dostarczona w zestawie działa jako uzupełnienie systemu alarmowego, za pomocą opatentowanej aplikacji.
W każdej chwili można uruchomić aplikację iSecurity +, aby obejrzeć na żywo nagrany materiał z kamery. Na przykład, możesz monitorować swój dom z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem aplikacji. Jeśli Twój system alarmowy wykryje intruza, wtedy możesz podejrzeć obraz. Kamera sama w sobie posiada również ustawienia powiadomień na ruch.

Co to są strefy?
Każdy detektor może być przypisany do jednej z 4 kategorii stref: Strefa normalna, strefa ‘Tryb Home”, strefa „Opóźnienie” lub strefy 24h. Gdy strefy są włączone czujniki ruchu zachowują się inaczej, gdy system jest uzbrojony, rozbrojony lub w trybie Home
Strefa normalna
Gdy centrala jest uzbrojona (lub w trybie Home), detektor przypisane do strefy Normalny wykryje ruch, wtedy włącza alarm. Gdy system jest rozbrojony, czujnik nie wywoła alarmu.
Strefa „Tryb Home”
Czujki przypisane do głównej strefy w tym trybie nie wywołają alarmu, gdy system jest uzbrojony w trybie domowym.
Strefa „Opóźnienie”
Czujki przypisane do strefy Opóźnienie spowodują wyzwolenie tylko alarmu po upływie określonego czasu opóźnienia (licząc od uzbrojenia systemu alarmowego). To pozwala na uzbrojenie lub rozbrojenie systemu alarmowego z panelu sterowania, bez wywołania alarmu.
Zalecamy, aby przypisać czujki znajdujące się w wejściu do domu, do tej strefy.
Strefa 24h
Czujki przypisane do strefy 24h wywołają alarm po wykryciu ruchu, bez względu na to, czy system jest uzbrojony czy nie. Zalecamy, aby przypisać czujki dymu do strefy 24h.

Kiedy utworzyć konto w aplikacji dla mojego systemu alarmowego, jaki jest numer karty SIM?

Numerem karty SIM w systemie alarmowym jest numer telefonu przypisanego karcie SIM. Karta SIM jest konieczna w centrali do pracy w trybie GSM (do konfiguracji i kontroli systemu alarmowego przez wiadomości SMS). Karta SIM jest sprzedawana oddzielnie

Jak możesz dodać do aplikacji Secual Box kolejnego użytkownika jako “Gość”

Na smartphonie drugiego użytkownika “Gościa” musi być zainstalowana aplikacja Secual Box. Użytkownik musi się zarejestrować w aplikacji i zalogować. Następnym krokiem jest dadanie nowego alarmu. Kliknij na zakłądkę przyłącz alarm “Join alarm” gdzie uzyskasz kod QR (ten kod musi zeskanować użytkownik alarmu poprzez aparat swojego smartphona). Po zeskanowaniu i przejściu do kolejnego etapu “Gość” skanuje potwierdzający kod QR ze smartphona administratora i akceptuje ok. Gość jest przypisany
Twoje konto jako “administrator”. Zaloguj się do swojej aplikacji, następnie wejdź w opcje aplikacji (prawa górna ikona), w zakładke “Add user”, wtedy zeskanuj kod QR aplikacji w smartphonie “Gościa” i zakceptuj “ok”
Uwaga: Etap przypisywania należy dokonywać synchronicznie ze smartphona administratora i gościa

 

INSTRUKCJA SZYBKIEGO STARTU: