Zaczep elektromagnetyczny – elektrozaczep

Zaczepy elektromagnetyczne produkowane są w wielu wersjach pozwalających na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkownika. Główną cechą każdego elektrozaczepu jest sposób jego otwierania i dlatego zaczepy elektromagnetyczne możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

Elektrozaczepy standardowe

W standardowych elektrozaczepach zwolnienie blokady – zapadki następuje po podaniu napięcia na cewkę elektrozaczepu.

Elektrozaczepy rewersyjne odwrotnego działania

Otwarty bez prądu – zwolnienie blokady – zapadki następuje po zdjęciu napięcia z cewki elektrozaczepu, przeznaczony jest do systemów zabezpieczeń o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa ( kina, szpitale, instytucje użyteczności publicznej, wyjścia ewakuacyjne, itp). Wejście pozostaje zamknięte, jeżeli podane jest napięcie na cewkę elektrozaczepu.

Podział elektrozaczepów ze względu na zastosowaną obudowę

Elektrozaczepy tradycyjne

Zapadka umieszczona jest bliżej jednej krawendzi obudowy

Elektrozaczepy do drzwi lewych i prawych

Zapadka umiejscowiona jest z prawej lub z lewej strony

Elektrozaczepy symetryczne

Zapadka umieszczona jest w środku obudowy,posiadają możliwość zastosowania do drzwi prawych i lewych

Elektrozaczepy symetryczne o wąskiej budowie

Szerokość zaledwie 16 mm do zastosowań w wąskich profilach aluminiowych i PCV

Elektrozaczepy do mebli i szafek

Zaczep elektromagnetyczny stosowany do zamykania szafek, szuflad, skrzynek na listy itp.

Elektrozaczepy z listwą montażową zespoloną z obudową

Elektrozaczep ze zintegrowaną na stale obudową

Elektrozaczepy bez listwy montażowej

Istnieje duży wybór listew montażowych ( płaskich, kątowych, długich i krótkich ) dzięki, którym możliwe jest zamontowanie elektrozaczepu do każdych drzwi

Rodzaje zapadek stosowanych w elektrozaczepach

Elektrozaczep ze stałą zapadką

Zaczepy elektromagnetyczne bez możliwości regulacji zapadki

Elektrozaczep z regulowaną zapadką

Zaczepy elektromagnetyczne pozwalające na likwidację luzów między elektrozaczepem a językiem zamka

Elektrozaczep – podział na funkcje i zastosowanie

Elektrozaczepy podstawowe

Elektrozaczepy z wyłącznikiem

Zaczepy elektromagnetyczne posiadają specjalny przełącznik pozwalający na czasowe, trwałe odblokowanie elektrozaczepu, na przykład w sytuacji, kiedy zabezpiecza on wejście do biura czy firmy, które w godzinach pracy powinno być odblokowane.

Elektrozaczepy z pamięcią

Zaczepy elektromagnetyczne stosowane są w sytuacji, kiedy zastosowane jest urządzenie sterujące elektrozaczepem impulsowo, lub wymagane jest oszczędne gospodarowanie energią. Elektrozaczep wyposażony jest w mechanizm zwalniany po podaniu krótkiego impulsu napięcia, i utrzymujący ten stan do momentu ponownego zamknięcia drzwi.

Elektrozaczepy z pamięcią i wyłącznikiem

Łączy w sobie funkcje elektrozaczepu z wyłącznikiem i pamięcią

Elektrozaczepy z czujnikiem otwarcia drzwi

Zastosowanie takiego zaczepu elekromagnetycznego pozwala na uzyskanie informacji o stanie otwarcia, lub zamknięcia drzwi.

Elektrozaczepy o niskim poborze prądu

Zaczepy elektromagnetyczne u których pobór prądu jest 0,20 – 0,25 A, i są stosowane w systemach wideodomofonowych, domofonowych, kontroli dostępu, gdzie elektrozaczep zasilany jest bezpośrednio z urządzenia.

Elektrozaczepy wzmocnione

Zaczepy elektromagnetyczne wytrzymują nacisk na zapadkę do 1000 kg . Stosowane w miejscach o podwyższonym standardzie ochrony.

Elektrozaczepy do drzwi przeciw pożarowych

Zaczepy elektromagnetyczne przeznaczone są do drzwi przeciw pożarowych dla wydzielonych stref pożarowych, przegród przeciw pożarowych ograniczających rozprzestrzenianie się ognia, montowanych w obiektach użyteczności publicznej – szkołach urzędach, kinach, obiektach handlowych, zakładach, fabrykach, magazynach itp.

Elektrozaczepy wodoszczelne

Zaczepy elektromagnetyczne odporne na warunki atmosferyczne, wyposażone w specjalne zabezpieczenia gwarantujące niezawodność funkcjonowania – gumowe uszczelki znajdujące się pomiędzy obudową i pokrywą, części wewnętrzne, okucie oraz pokrywa są ocynkowane.

Elektrozaczepy z ogrzewaniem

Zaczepy elektromagnetyczne wyposażone są w samoprzylepną folię grzewczą o mocy grzewczej ok. 5W, co umożliwia funkcjonowanie przy bardzo niskich temperaturach

Elektrozaczep Alcad ABR-021 z regulacją rygla 12-18V AC/DC

elektrozaczep

Elektrozaczepy posiadają różne funkcje dodatkowe usprawniające montaż i użytkowanie. Jedną z takich funkcji, która w ostatnim czasie stała się niezbędna to regulowany zaczep. Regulacja odbywa się w bardzo łatwy sposób – za pomocą dwóch wkrętów można wysunąć zaczep. Co więcej cecha ta nie koliduje w żaden sposób z innymi właściwościami elektrozaczepu, więc niezależnie od tego czy jest to elektrozaczep awersyjny czy rewersyjny, czy ma to być elektrozaczep do furtki czy też do drzwi , każdy z nich może mieć regulowany zaczep.

elektrozaczep

Jak działa regulowany elektrozaczep

Regulacja czyli przesunięcie zaczepu względem języka zamka, zapewnia dopasowanie elektrozaczepu do zamka klamkowego, aby zagwarantować sprawne i bezawaryjne użytkowanie drzwi. Regulacja może służyć zarówno wyeliminowaniu luzu, który będzie powodował uderzanie języka zamka o elektrozaczep jak i usunięciu nadmiernego prężenia języka zamka na elektrozaczep, co z kolei może negatywnie wpływać na mechanizm zamknięcia.

Kiedy stosować elektrozaczepy z regulacją

Powyższe zjawiska są powszechne w nowych obiektach, gdzie uszczelki w drzwiach powodują początkowo znaczne prężenie a po kilku miesiącach użytkowania, gdy uszczelka się ułoży, powstaje wolna przestrzeń między językiem a zaczepem powodując uderzanie drzwi. Wówczas regulacja zapewnia prawidłowe działanie elektrozaczepu z zamkiem. Warto również pamiętać o tym, że drzwi pod wpływem zmieniających się warunków (temperatura, wilgotność otoczenia etc.) również pracują, w szczególności drzwi drewniane, co może prowadzić do powstania luzu lub prężenia. Dlatego regulowany elektrozaczep może okazać się w wielu przypadkach zbawienny. Przy okazji planowanego zakupu elektrozaczepu, warto pomyśleć o tej funkcji, która za niewielką cenę może uchronić nas od konieczności zmiany otworowania, nieraz bardzo utrudnionej lub nawet niemożliwej do wykonania.

elektrozaczep

 

Elektrozaczepy dostępne w sklepie DMTrade > https://dmtrade.pl/index.php?d=szukaj&producent=76

Sprawdź pozostałe wpisy w kategorii bezpieczeństwo > https://blog.spacetronik.eu/category/technologie/bezpieczenstwo/