System domofonowy

Domofon to urządzenie, które zapewnia dostęp do komunikacji głosowej. Najczęściej odbywa się to poprzez zamontowanie stacji na zewnątrz, a słuchawek wewnątrz budynku. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które zapewnią nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo domownikom.

Domofony analogowe

To jeden z najpopularniejszych rodzajów domofonów. Urządzenie to składa się z tak zwanej kasety bramowej, która mocowana jest na zewnątrz budynku. Może być umieszczona na bramie lub też przy drzwiach wejściowych. Jest wyposażona w głośnik, mikrofon i przycisk, którym dajemy sygnał mieszkańcom domu. Ponadto domofon zawiera unifon, czyli słuchawkę, którą umieszcza się na ścianie wewnątrz mieszkania. Domofony analogowe sprawdzą się idealnie w domach jednorodzinnych, gdzie potrzebna jest jedna kaseta i w zależności od potrzeb jedna lub dwie słuchawki. Pamiętajmy, że najlepiej zdecydować się na taki model, który można rozbudować – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w przyszłości nie będziemy potrzebowali więcej słuchawek.

Domofony cyfrowe

Ten rodzaj z kolei wyposażony jest w specjalną tablicę cyfrową, która zawiera numery lub nazwiska osób, do których chcemy zadzwonić. Tak jak w wyżej wymienionych domofonach analogowych, tutaj również znajduje się mikrofon, głośnik i przyciski. Domofony cyfrowe sprawdzą się przede wszystkim w blokach, ponieważ można je łączyć z systemem ochrony, tym samym wzmacniając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Dużą zaletą takich domofonów jest to, że możemy sami wpisać kod dostępu, który umożliwi nam szybsze wejście bez potrzeby szukania klucza. Ponadto w cyfrowej wersji jest możliwość ustawienia długości rozmowy oraz czasu wejścia.

Domofony analogowo-cyfrowe

Jeśli nie możemy się zdecydować na konkretny wariant, ciekawą alternatywą okaże się połączenie dwóch rodzajów w jeden. Oznacza to, że unifony połączone są z cyfrową kasetą, która znajduje się na bramie. Dzięki temu możemy przekroczyć próg poprzez wpisanie kodu albo też zbliżenie specjalnej karty magnetycznej.

Wideodomofon

Coraz częściej wybierane rozwiązanie z uwagi na praktyczność i większą ochronę. Działanie wideodomofonu polega na tym, że oprócz standardowych funkcji domofonu cyfrowego urządzenie dodatkowo wyposażone jest w ekran i kamerę. Tym samym mamy możliwość zobaczenia, kto chce wejść na teren naszej posesji czy na klatkę schodową. Bardzo dużym plusem tego rodzaju domofonów jest fakt, że jeśli przebywamy poza domem, kamera nagrywa, kto w danym czasie chciał nas odwiedzić.

Jak widać, rynek oferuje wiele produktów, które z pewnością przypadną nam do gustu. Wybierając domofon, pamiętajmy jednak, aby kierować się tym, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo, wideodomofon z monitoringiem okaże się strzałem w dziesiątkę. Kiedy zaś kierujemy się niższym kosztem, wtedy postawmy na domofon analogowy. Z kolei gdy nie chcemy przeprowadzać zmian w całej instalacji, wtedy warto zdecydować się na proste rozwiązania, czyli domofon cyfrowy.

Słuchawki – unifony Alcad

Najbardziej charakterystyczną częścią systemu domofonowego jest dobrze znana każdemu słuchawka, która przypomina swoim wyglądem stare modele telefonów, te z czasów, kiedy nie pojawiły się jeszcze na rynku telefony komórkowe. Słuchawka nazywana jest unifonem. Jest ona montowana w domu i to ona zapewnia możliwość odbierania i jednocześnie wysyłania komunikatu głosowego do osoby znajdującej się przy furtce czy drzwiach. Jest to możliwe dzięki posiadaniu dwóch niezwykle istotnych elementów. Pierwszy to mikrofon o bardzo dużej czułości, drugi stanowią wkładki słuchawkowe, które pełnią rolę odbiornika akustycznego. W zależności od producenta i danego modelu, słuchawka może posiadać wyposażenie dodatkowe. W standardzie jest oczywiście przycisk, który służy do otwierania zamka w furtce, drzwiach czy bramach. Niektóre modele mogą mieć jednak dodatkowe elementy, jak np. lampkę, która informuje o stanie zamka i umożliwia kontrolowanie jego zamykania po wyjściu gościa czy domownika. Istnieje możliwość instalacji kilku unifonów w jednym domu, a także połączenia ich między sobą. W takim przypadku zachodzi jednak potrzeba zakupu urządzenia, które wyposażone jest w dodatkowe przyciski o funkcji wywoławczej.

Unifony Alcad – przegląd modelii:

Unifon domofonowy 4+N 1-przyciskowy Alcad TUN-001

Konwencjonalny unifon do systemów 4 + N kompatybilny z większością systemów domofonowych 4 + N.
Terminal z obudową z białego tworzywa ABS, z błyszczącym wykończeniem. Przewód telefoniczny łączący zestaw słuchawkowy z podstawą jest wyjmowany i łączony za pomocą złączy RJ15. Montaż na ścianie za pomocą kilku kołków. Posiada 1 przycisk do otwierania drzwi.

unifony Alcad

Unifon domofonowy 4+N 2-przyciskowy Alcad TUN-002

Konwencjonalny unifon do systemów 4 + N kompatybilny z większością systemów domofonowych 4 + N.
Terminal z obudową z białego tworzywa ABS, z błyszczącym wykończeniem. Przewód telefoniczny łączący zestaw słuchawkowy z podstawą jest wyjmowany i łączony za pomocą złączy RJ15. Montaż na ścianie za pomocą kilku kołków. Posiada 2 przyciski, jeden do otwierania drzwi i drugi do funkcji pomocniczych.

unifony Alcad

 

Produkty firmy Alcad dostępne w sklepie DMTrade > https://dmtrade.pl/index.php?d=szukaj&producent=76

Sprawdź pozostałe wpisy w kategorii bezpieczeństwo > https://blog.spacetronik.eu/category/technologie/bezpieczenstwo/