Wizjer cyfrowy- judasz na nowo

Wizjer  cyfrowy pozwala nam bezpiecznie sprawdzić, kto stoi pod drzwiami. Choć przeważnie nie zwracamy na niego uwagi, to ma on dość spory wpływ na bezpieczeństwo mieszkaniu. Nic dziwnego, że pojawił się pomysł na jego ulepszenie i połączenie jego funkcji z rozwiązaniami cyfrowymi. Wbudowana kamera to dopiero początek rozwiązań, jakie zastosowano w modelu Spacetronik SL-DB20.

wizjer do drzwi z kamerą

Jak działa Wizjer Wi-Fi?

Urządzenie składa się z dwóch części- na zewnętrznej stronie drzwi znajduje się wizjer z kamerą i przyciskiem dzwonka. Wewnątrz jest 4,3″ monitor, który wyświetla obraz po naciśnięciu dzwonka. Obie części łączą się za pomocą kabla przechodzącego przez otwór wizjera- dlatego nie ma możliwości zainstalowania monitora np. na ścianie. Urządzenie możemy zamontować na drzwiach o grubości 35-100mm i ze średnicą otworu wizjera 14-35mm.  Gdy ktoś stoi pod drzwiami, a czujnik wykryje ruch, wtedy aplikacja Tuya wysyła odpowiednie powiadomienie na smartphon, a dodatkowo zapisuje zdjęcie w chmurze na około miesiąc. Gdy ktoś zdecyduje się zadzwonić, to monitor pokazuje obraz i wydaje głośny sygnał dźwiękowy (tzw. “gong”). Dodatkowo na telefonie pojawia się okno podobne do tego znanego z połączeń telefonicznych- po zaakceptowaniu rozmowy otwiera się aplikacja Tuya z poziomu, której możemy porozmawiać z dzwoniącym, wykonać mu zdjęcie lub nagrać film. To ogromne ułatwienie, które przydaje się np. przy dostawach paczek, kontroli liczników lub niespodziewanych gości. Cyfrowy wizjer posiada wbudowany akumulator 3500mAh, który jest ładowany kablem USB.

Czujnik ruchu i automatyczne nagrywanie

W wizjerze zastosowano czujnik ruch, który wykrywa osoby przechodzące w obrębie drzwi. Za pomocą aplikacji możemy otrzymywać powiadomienia o tym fakcie i na bieżąco podejrzeć co się dzieje. Dodatkowo automatycznie uruchamia się nagrywanie. Wizjer rejestruje filmiki trwające kilkanaście sekund i zapisuje je w chmurze. Z poziomu smartphona możemy wrócić do konkretnej daty i zobaczyć kto się kręcił przed kamerą. Takie nagrywanie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Z dużym prawdopodobieństwem “złapie” każdego, kto podchodził do drzwi. Dużo się słyszy o coraz nowszych sposobach oszukiwania i kradzieży. Złodzieje wchodzą we dwójkę i gdy jedna zagaduje właściciela, druga w tym czasie plądruje mieszkanie. Z wizjerem cyfrowym byliby już nagrani zanim by jeszcze weszli do mieszkania. Innym przykładem jest np. naklejanie taśmy na zamek w drzwiach (najczęściej w blokach)- jeśli przez dłuższy czas nikt jej nie zrywa, to złodzieje wiedzą, że mieszkanie stoi puste. Wykorzystanie funkcji nagrywania pozwala zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko naszego mieszkania, ale też sąsiadów.

wizjer cyfrowy zkamerą funkcja dzwonienia

Porozmawiaj z gościem jak na videoczacie

Z wizjera cyfrowego możemy korzystać nie tylko będąc w domu. Za pośrednictwem aplikacji Tuya mamy możliwość rozmowy z osobą, która akurat zadzwoni do drzwi. Po naciśnięciu guzika dzwonka na naszym smartphonie pojawi się ekran przypominający połączenie telefoniczne- z zieloną i czerwoną słuchawką. Po odebraniu mamy połączenie na żywo z dwukierunkowym audio i jednokierunkowym wideo (widzisz obraz z kamery). To rozwiązanie sprawdzi się np. gdy przyjedzie kurier, a nas nie ma akurat w domu. W rozmowie możemy poprosić o to, by przekazał paczkę sąsiadowi.

Wizjer z kamerą- aplikacja Tuya

Urządzenie jest obsługiwane przez aplikację Tuya, która oferuje dodatkowe możliwości. Ogólnie jest to apka, która pozwala zarządzać inteligentnym domem i jego elementami. W przypadku wizjera mamy m. in. opcje podglądu obrazu z kamery, wykonywania zdjęć i nagrywania filmów, mówienia (nawet gdy nie ma połączenia), oraz przeglądania albumu z nagraniami. W przyszłości pojawi się również funkcja, dzięki której wykrycie ruchu będzie mogło wyzwolić inne urządzenia smart home, np. w momencie detekcji zapali się światło. Ważnym aspektem jest też możliwość integracji z popularnymi asystentami- Alexa, Google Assistant, IFTTT.

Wizjer cyfrowy a tradycyjny judasz

Zasada działania tradycyjnego wizjera i tego cyfrowego jest zbliżona, ale ten drugi oferuje dodatkowe możliwości. Montaż jest bardzo łatwy i wizjer z kamerą bez problemu zamontujemy w istniejącym już otworze. Ciekawym aspektem jest też wygoda. Korzystanie z tradycyjnego judasza może być problematyczne w przypadku dzieci lub osób mających problemy ze wzrokiem. Ekran powieszony na drzwiach nie wymaga przykładania oka, dzięki temu mogą z niego korzystać także najmłodsi.  Kolejna różnica jest taka, że osoba stojąca za drzwiami może zakryć wizjer np. ręką. W wersji elektronicznej zanim to zrobi, to z dużym prawdopodobieństwem zostanie już nagrany, zanim zbliży się do drzwi.

Proces montażu i instalacji

Zaczynamy od wyboru śruby odpowiedniej długości i przykręcamy ją do zewnętrznego dzwonka. Przez otwór w drzwiach przeciągamy taśmę, a śrubę łączymy z z metalowym uchwytem ekranu i dokręcamy. Teraz wystarczy podłączyć taśmę do monitora i gotowe.
By wizjer obsługiwać smartphonem należy pobrać aplikację Tuya Smart i zarejestrować konto lub zalogować się, jeśli takowe już posiadamy. Potem wybieramy “dodaj nowe urządzenie (ikonka +) i w zakładce “nadzór wideo” szukamy “kamera bezp. (Wi-Fi)”. Postępujemy zgodnie z instrukcją i skanujemy kod QR. Po ustawieniu nazwy możemy już korzystać z funkcji wizjera.

Kilka najważniejszych zalet wizjera cyfrowego Spacetronik SL-DB20:

 • Sterowanie darmową aplikacją Tuya
 • Podgląd na telefonie w czasie rzeczywistym
 • Wbudowany moduł Wi-Fi
 • Funkcja dzwonka do drzwi
 • Możliwość rozmowy (przez smartphona) z osobą stojąca pod drzwiami
 • Opcja synchronizacji z Alexą, Google Assistant, IFTTT
 • Czujnik ruchu i funkcja automatycznego robienia zdjęć
 • Nadaje się do bloków i domków
 • Obsługa jest prosta i intuicyjna
 • Funkcja Night Vision, pozwalająca na pracę po ciemku
 • Wbudowana bateria ładowana przez USB
 • Możliwość integracji z innymi inteligentnymi urządzeniami.
 • Pasuje do standardowego otworu na wizjer i do drzwi o różnych grubościach.

wizjer elektronicznyz kamerą tuya alexa wifi

wizjer elektronicznyz kamerą tuya alexa wifi wizjer elektronicznyz kamerą tuya alexa wifi wizjer elektronicznyz kamerą tuya alexa wifi