Jeszcze niedawno HDMI 2.1 było czymś egzotycznym. Na ten moment urządzenia obsługujące tę wersję stały się obiektem poszukiwań m.in. graczy. Wszystko za sprawą nowych konsol dwóch czołowych producentów – Playstation 5 oraz Xbox Series X. Czy złącze HDMI w wersji 2.1 jest faktycznie istotne? Jakie kable wybrać? Wszystko w poniższej publikacji.

HDMI 2.1 – niemały krok do przodu

HDMI 2.1 w wersji to przede wszystkim nowe funkcje i znacznie większą przepustowość względem poprzednika. Przede wszystkim dobra wiadomość jest taka, że same złącza nie ulegają zmianie. Nowe urządzenia z wersją 2.1 bez problemu będą działać z przewodami 2.0 – mowa tutaj o kompatybilności wstecznej. Nowa odsłona osiąga maksymalną prędkość 48 Gbit/s. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z maksymalną przepustowością 18 Gbit/s, jaką osiągają kable HDMI 2.0. Za tym stoi fakt, że obsługiwane są wysokie rozdzielczości wideo, aż do 8k (8K Ultra HD – 7680 x 4320 przy 60 Hz).

HDMI 2.1

Ponadto nowa wersja obsługuje wiele nowoczesnych technologii (wszystkie znajdziesz niżej w specyfikacji), m.in. Dynamic HDR (poprawia ogólną jakość obrazu na monitorze lub telewizorze, ponieważ kolor, światło, kontrast i głębię kolorów można zoptymalizować dla sceny, a nawet klatki) oraz eARC (standard umożliwiający transmisję zwrotną dźwięku). Miłośników gier z pewnością ucieszy funkcja Game Mode VRR. Dzięki większej przepustowości szansa na opóźnienie jest mniejsza.

Certyfikowane kable Spacetronik HDMI 2.1 8K

Kabel ma znaczenie, jeśli zależy Wam na uzyskaniu parametrów cechujących rozdzielczość 8K. My proponujemy kable Spacetronik, które posiadają oficjalny certyfikat Ultra High Speed. Daje on 100% gwarancję obsługi pełnej przepustowości HDMI dla wersji 2.1. Są niezastąpione do przesyłu nieskompresowanego sygnału 4K przy 120 Hz oraz 8K przy 60 Hz.

Jak sprawdzić czy kabel jest certyfikowany?

Aby mieć pewność, że kabel, który nabyliśmy jest wysokiej jakości, wystarczy poszukać hologramu „Ultra Certified Cable” i kodu QR na pudełku. Jeśli certyfikat jest autentyczny, to oznacza, że przewód przeszedł testy pod kątem minimalnego standardu i uzyskał licencję administratora licencji HDMI. Po zainstalowaniu oficjalnej aplikacji HDMI (dostępnej dla systemu Android oraz iOS) możesz zweryfikować swój produkt.

Wystarczy zeskanować umieszczony kod na etykiecie i po chwili powinien ukazać się komunikat o nagłówku “Gratulacje” wraz z niewielką ilością treści dot. tego konkretnego kabla. Rzecz jasna, że jeśli przewód nie przejdzie testu to po prostu nie został sprawdzony i przetestowany. W praktyce możne to oznaczać, że nie przeniesie pełnego 48 Gb/s i inne parametry będą odbiegać.

Gdzie kupić licencjonowane kable HDMI 8K Spacetronik (2.1)?

Kliknij w jeden z poniższych odnośników, aby przejść na stronę sklepu DMTrade.pl i dowiedzieć się więcej.

Najważniejsze cechy

– Wtyki HDMI™ 2.1 Standard (typ A)
– Przepustowość 48 Gbit/s
– Obsługa rozdzielczości 7680 x 4320 przy 60 Hz (8K Ultra HD) oraz 5120 x 2880 @ 120 Hz, 3840 x 2160 @ 240 Hz
– Obsługuje Dynamic HDR i Dolby® Vision, dzięki czemu doskolane sprawdzi się do kina domowego (format obrazu 21:9) i zastosowań gamingowych
– Obsługa eARC (standard umożliwiający transmisję zwrotną dźwięku (Dolby Atmos, DTS X)
– Szeroka gama zastosowań, np. połączenie telewizora z odtwarzaczem Blue-ray, konsolą, komputerem PC, dekoderem itp.
– Materiał przewodzący: OFC (miedź beztlenowa 99,9%)
– Gruby, solidnie ekranowany przewód, odpowiednio elastyczny
– Posiada oficjalny certyfikat HDMI 2.1 (Ultra Certified Cable)

Specyfikacja techniczna

– Złącze HDMI-A (typu A) 19-pinowe męskie po obu stronach
– Rodzaj kabla Ultra High Speed HDMI
– Zintegrowany kanał Ethernet 100 Mbit dla transmisji sieciowej poprzez HDMI
– Transfer sygnałów audio i video (szybkość transmisji danych do 48 Gbit/s)
– Obsługa rozdzielczości 7680 x 4320 przy 60 Hz (8K Ultra HD) oraz 5120 x 2880 @ 120 Hz, 3840 x 2160 @ 240 Hz i innych
– Obsługa 3D: maks. 3840 x 2160 @ 120 Hz
– Obsługuje kinowy format obrazu 21:9
– Obsługuje 1080p HFR (wysoka częstotliwość odświeżania 3D)
– Próbkowanie kolorów w formatach 4:4:4, 4:2:2 oraz 4:2:0
– Obsługa Display Stream Compression 1.2 (DSC), Dolby® Vision, Dynamic HDR, Game Mode VRR, Quick Media Switching (QMS), Audio Low Latency Mode (ALLM), Quick Frame Transport (QFT), eARC (standard umożliwiający transmisję zwrotną dźwięku (Dolby Atmos, DTS X)
– Maks. 32 kanały audio dla głośników
– Częstotliwość próbkowania audio o wartości do 1536 kHz
– Obsługa Dolby® TrueHD i DTS-HD Master Audio™
– Obsługuje polecenia sterowania CEC 2.0
– Materiał przewodzący: OFC (miedź beztlenowa 99,9%)
– Potrójnie ekranowany przewód
– Kolor kabla: czarny
– Długość kabla ze złączami: +/- 2 m