Gdy wykonujemy instalację opartą o kable sygnałowe, elektryczne lub inne przewody to staramy się zachować porządek. Przeważnie wybieramy komponenty dobrej jakości, w odpowiednio grubej izolacji, z dobrym przewodnikiem/rdzeniem wewnątrz. Orientujemy się też, czy kable będą na zewnątrz, wewnątrz, a może w ścianie lub w ziemi? Dobieramy odpowiedni zewnętrzny płaszcz, otulający przewód. Dodatkową ochroną, którą możemy zastosować są tzw. peszle, rury ochronne. Właśnie o nich będzie w tym wpisie.

Peszel. Rura karbowana.

Jak powyżej, peszel to nazwa potoczna, popularna, ale nieoficjalna. Fachowo, takie “węże” nazywa się rurami karbowanymi. Nie jest to jakieś zaawansowane technicznie akcesorium, bardziej to dodatkowa ochrona kabli, dla każdego. Użycie nie wymaga żadnych umiejętności, wystarczy przeciągnąć kable przez całą długość rury, dla ułatwienia, peszel jest wyposażony w “pilot”, czyli drut ułatwiający przeprowadzanie przewodów. W naszej ofercie dostępne są dwa modele (przyszłościowo pojawią się następne).

Rura w kolorze szarym jest zalecana do instalacji wewnętrznych i podtynkowych, jest odporna na uderzenia na poziomie 320N. Występuje w trzech średnicach: 16mm, 20mm i 25mm; oraz w dwóch długościach: 25m i 50m.

Peszel w kolorze czarnym preferuje się do instalacji zewnętrznych i ziemnych, jest bowiem odporny na warunki atmosferyczne i światło UV. Cechuje się ponadto wysoką odpornością na uderzenia (750N). Tak jak poprzednik, dostępne trzy rozmiary: 16mm, 20mm i 25mm; oraz dwie różne długości, tj. 25 i 50 metrów.

Jak wybrać odpowiednią rurę karbowaną z pilotem?

Aby wybrać odpowiednią do swoich potrzeb rurę, zastanów się ile przewodów będzie się w niej znajdować. Nie ma sensu kupować zbyt szerokiego peszla dla jednego cienkiego przewodu. Warto też ustalić, gdzie ten kabel będzie się znajdować, jeśli w większości będzie on wewnątrz budynku lub w ścianie, nie ma potrzeby dopłacać do wersji UV. Na końcu oczywiście dobierz długość rury do kabla, nie rób sobie niepotrzebnego odpadu, nie zaśmiecaj środowiska 🙂

Rury karbowane są dostępne w sklepie DMTrade.pl:

https://dmtrade.pl/k2870,elektryka-dla-domu-rury-karbowane-peszle.html