O kategoriach kabli sieciowych słów kilka

Znalezione obrazy dla zapytania network cables

Kable sieciowe, bez nich, nasze życie byłoby aktualnie niemożliwe, one są po prostu wszędzie. Ale co tak naprawdę oznacza pojęcie “skrętka” albo “patchcord”?  Czym są kategorie kabli sieciowych? Już wyjaśniam:.

Skrętka czy Patchcord…

a) SKRĘTKA – kabel sieciowy charakteryzujący się 8 żyłami, skręconymi symetrycznie, w czterech parach, zazwyczaj oznaczonych kolorami: niebieski, brązowy, pomarańczowy, zielony oraz biało-niebieski, biało-brązowy, biało-pomarańczowy, biało-zielony. Kable wykorzystywane przy budowie sieci internetowej, często instalowane wraz z przewodami elektrycznymi w domach i mieszkaniach. Występują na rolkach (50m, 100m, 300m) lub w tzw. pullboxach (kartonach z otworem na wyciąganie kabla).

b) PATCHCORD – gotowe przyłącze sieciowe, zakończone obustronnie wtykiem sieciowym RJ45 (wyglądającym jak wtyk telefoniczny RJ11, ale od niego szerszy). Również wewnątrz ma osiem żył, z obu stron ułożonych identycznie we wtykach. Kable patchcordowe są dostępne na rynku w każdej możliwej długości, od 15 centymetrów do nawet 75 metrów w jednym odcinku.

Kategorie przewodów…

1) Kategoria 5e (CAT5e) – standard oficjalny, pierwsze wzmianki pojawiły się o nim w 1999 roku. Przepustowość do 100 MHz, maksymalna prędkość przesyłu danych do 1 Gb/s, występują wersje nieekranowane i ekranowane.

2) Kategoria 6 (CAT6) – standard oficjalny, pierwsze wzmianki pojawiły się o nim w 2002 roku. Przepustowość do 250 MHz, maksymalna prędkość przesyłu danych do 1 Gb/s, występują wersje nieekranowane i ekranowane.

3) Kategoria 6a (CAT6a) – standard oficjalny, pierwsze wzmianki pojawiły się o nim w 2007 roku. Przepustowość do 500 MHz, maksymalna prędkość przesyłu danych do 10 Gb/s, występują wyłącznie wersje ekranowane.

4) Kategoria 7 (CAT7) – standard nieoficjalny, pierwsze wzmianki pojawiły się o nim w 2011 roku. Przepustowość do 600 MHz, maksymalna prędkość przesyłu danych do 10 Gb/s, występują wyłącznie wersje ekranowane.

5) Kategoria 8.1 (CAT8) – standard nieoficjalny, pierwsze wzmianki pojawiły się w 2017 roku. Przepustowość do 2 GHz, maksymalna prędkość przesyłu danych do 20 Gb/s, występują wyłącznie wersje ekranowane.

Znalezione obrazy dla zapytania network cables

Nieekranowany czy ekranowany…

Jaki typ kabla wybrać? Zalecam ekranowany, jest po prostu lepszy, ale też nieco droższy. Rodzajów ekranowania jest wiele, poniżej zamieszczam obrazek z naszej strony www.dmtrade.pl, na którym opisano różnice pomiędzy poszczególnymi typami:

https://dmtrade.pl/katalogi/skretka.jpg

A teraz do sedna tego wpisu

W naszych sklepach pojawiła się nowa skrętka, idealna dla instalatorów, dla tych, dla których ważna jest przede wszystkim jakość. Mowa tutaj o skrętce kategorii 6a, w pełni ekranowanej, dostępnej na rolkach 305-metrowych w kolorze szarym. W czasach, gdy po kablach teleinformatycznych (bo tak też są one nazywane) przesyłamy nie tylko internet ale także sygnały video w wysokiej rozdzielczości (4K 2160p, a pewnie już niebawem 8K) kategoria skrętki ma duże znaczenie. My więc wychodzimy naprzeciw wymaganiom rynku i wprowadzamy do oferty właśnie taką skrętkę. O kablu można dokładnie poczytać na stronach naszych sklepów:

– DMTrade.pl – https://dmtrade.pl/p14243,skretka-cat6a-500mhz-s-ftp-cu-huawei-szara-rolka-305m.html

– Warsztatowski.com – https://warsztatowski.com/pl/p/Skretka-CAT6a-SFTP-0%2C58-CU-Huawei-305m-szara/26512

A przy zamówieniach na większe ilości, cena zawsze jest elastyczna. Zawsze robimy wszystko aby klient był zadowolony.

Do najważniejszych cech technicznych tej skrętki należą:

  • ekranowanie zarówno siatką i folią, S/FTP (najlepsze na rynku)
  • rdzeń wykonany z miedzi, średnica 0,57mm/0,58mm
  • przepustowość 500 MHz, dwukrotnie większa niż w standardowej kategorii 6 (CAT6)
  • płaszcz zewnętrzny wykonany z PVC w kolorze szarym

Poniżej dorzucam jeszcze oficjalny certyfikat/deklarację zgodności na tę skrętkę: