Jak działa konwerter HDMI na IP?

Zaczniemy od paru słów dla niewtajemniczonych… Konwertery HDMI na IP umożliwiają w prosty sposób podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI za pomocą skrętki komputerowej np cat5e, cat6. Takie rozwiązanie pozwala na przesyłanie sygnału HDMI na naprawdę imponujące odległości, co byłoby nie możliwe w przypadku wykorzystania standardowych kabli HDMI. Co jest równie fajnym rozwiązaniem, oprócz standardowego połączenia PUNKT – PUNKT, sygnał można podzielić na więcej niż jeden odbiornik, wspomagając się dodatkowym urządzeniem jakim jest switch ethernetowy.

Jaki model konwertera HDMI wybrać?

Dzisiaj pod młotek weźmiemy dwa podobne do siebie a zarazem bardzo popularne modele ze stajni Spacetronik’a. Mowa tutaj o modelach HDMIIP3USB oraz SPH-HIP200 KVM. Na pozór oba urządzenia wyglądają zupełnie inaczej, co widać po poniższych zdjęciach.

HDMIIP3USB posiada czarną, metalową obudowe oraz analogiczne rozmieszczenie gniazd zarówno w nadajniku jak i odbiorniku (obydwa urządzenia w zestawie) Z jednej strony można znaleźć Gniazdo LAN, natomiast z drugiej znajdziemy gniazdo zasilania, gniazdo HDMI oraz gniazda USB.

 

 

 

 

 

 

 

SPH-HIP200 KVM wygląda nieco inaczej. Obudowa również jest metalowa, jednak rozkład gniazdek jest nieco inny. Tutaj możemy zauważyć, że wszystkie porty znajdują się na tyle urządzenia, z przodu wyświetlają się jedynie dwie diody sygnalizujące zasilanie oraz podłączenie urządzeń HDMI. Dodatkowo, można znaleźć jedno gniazdo IR oraz dwa gniazda USB. Co one dają?  O tym więcej informacji poniżej…

Podobieństwa modeli SPH-HIP200 KVM oraz HDMIIP3USB

Główne zastosowanie obydwu skupia się na tym samym – przesłać sygnał HDMI na odległość, która jest ciężka do osiągnięcia zwykłym kablem HDMI ( W dodatku bezstratnie!). Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie można podłączyć 1:1 oraz kaskadowo (1:X). – aby sprawdzić schemat połączeń dla tych urządzeń przejdź do:

https://www.dmtrade.pl/p17251,konwerter-hdmi-na-ip-spacetronik-sph-hip200-kvm.html

oraz

https://dmtrade.pl/p7462,konwerter-sygnalu-hdmi-na-ip-kvm-usb-zestaw.html

Przy obydwu modelach maksymalna rozdzielczość przesyłania to FullHD. Zarówno SPH-HIP200 KVM jak i HDMIIP3USB został wyposażony również w funkcje KVM ( jak sama nazwa wskazuje 🙂 ) Czym jest funkcja KVM? Sygnał z portów USB jest przesyłany bezprzewodowo z odbiornika do nadajnika co umożliwia nam bezprzewodową obsługę urządzeń. (Podobnie jak przesył sygnału IR w tym samym urządzeniu). Do portu USB w odbiorniku (RX) podłączamy peryferia (klawiaturę, mysz, prezenter itp.), które bezprzewodowo łączą się z nadajnikiem i podpiętym do niego komputerem, rejestratorem lub podobnym urządzeniem.

Różnice transmiterów

Jeśli chodzi o różnice, to jest to właściwie ciekawszy temat, ponieważ tak jak wspomniałem wcześniej podstawowa funkcjonalność obydwu urządzeń jest taka sama i dla większości osób wystarczająca. Jakie są największe różnice urządzeń? Transmiter HDMI HDMIIP3USB pozwala przesłać sygnał maksymalnie na 120 metrów, SPH-HIP200 KVM na odległość 200 metrów. Dodatkowo SPH-HIP200 KVM potrafi przesłać tym samym kablem ethernet sygnał IR np. pilota.

Jaki transmiter HDMI na IP jest lepszy?

Nie chcemy być w żaden sposób stronniczy. Prosimy samemu zdecydować co warto wybrać spośród tych dwóch rywali. Dla ułatwienia dodam, że cena obydwu urządzeń jest niemal identyczna 🙂

Linki do produktów w sklepie DMTrade:

https://www.dmtrade.pl/p17251,konwerter-hdmi-na-ip-spacetronik-sph-hip200-kvm.html

https://dmtrade.pl/p7462,konwerter-sygnalu-hdmi-na-ip-kvm-usb-zestaw.html