Dzisiaj, w tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia, dla odmiany zajmę się nie kamerami poklatkowymi, nie routerami czy access pointami. Dzisiaj w moje ręce trafiły konwertery/extendery HDMI z serii SPH-HLC6, na skrętkę internetową. W tym wpisie zaprezentuję do czego to służy i jak to działa.

Jak podłączyć?

Extendery są idealne, gdy kabel jest HDMI jest za krótki (dobra jakość HDMI po standardowym przewodzie jest do uzyskania na maksymalnie 15 metrach). Gdy mamy urządzenie źródłowe (konsolę, DVD, dekoder SAT) w innym pomieszczeniu niż telewizor, albo rejestrator CCTV np. w pomieszczeniu gospodarczym i chcemy go podłączyć do TV w salonie. Nasze extendery są niezawodne, działają bez opóźnień i strat jakości. W nowej dostawie dotarły do nas dwa modele: SPH-HLC6 IR i SPH-HLC6 PRO. I przechodzimy do meritum…

Spacetronik SPH-HLC6 IR

Ten model to najprostsza wersja urządzenia, z przesyłem do 60 metrów. Zestaw składa się z nadajnika i odbiornika, dwóch zasilaczy, dwóch przekaźników IR (aby przesłać sygnał z pilota – jak na schemacie). Do pełnej satysfakcji wystarczy kabel sieciowy zakończony wtykami RJ45 – typowymi jak przy routerach, oraz dwa kabelki HDMI. Podłączenie jest typu Plug&Play.

UWAGA: wymagany jest przewód kategorii CAT6/6a/7, aby uzyskać deklarowaną długość transmisji do 60 metrów. Przy użyciu kabla CAT5e – zasięg jest ograniczony do około 40 metrów.

Konwerter dostępny w sklepie DMTrade: https://dmtrade.pl/p6028,konwerter-hdmi-na-lan-spacetronik-sph-hlc6ir.html

Spacetronik SPH-HLC6 PRO

Wersja PRO, generalnie to samo, ale z jedną istotną różnicą. Mianowicie, nadajnik jest wyposażony w tzw. przelotkę HDMI IN/OUT. Umożliwia ona dodatkowe podłączenie ekranu bezpośrednio przy nadajniku za pomocą kabla HDMI. Reasumując, jeden konwerter = jedno urządzenie źródłowe = dwa ekrany.

Wersja ta znajdzie zastosowanie np w sytuacji, gdy w salonie mamy dekoder SAT i telewizor, a drugi telewizor znajduje się w sypialni i za pomocą konwertera możemy przesłać tam obraz i obsługiwać dekoder z tego pomieszczenia, gdyż w komplecie są przekaźniki IR.

Model PRO również jest dostępny w sklepie DMTrade: https://dmtrade.pl/p6402,konwerter-hdmi-na-lan-spacetronik-sph-hlc6-pro.html