KVM

KVM czyli Keyboard-Video-Mouse, standard USB służący do podłączenia urządzenia peryferyjnego wejściowego lub dysku zewnętrznego do kilku komputerów PC/MAC. W ofercie producenta, firmy Spacetronik właśnie pojawiły się przełączniki KVM umożliwiające sterowanie jedną klawiaturą/myszką aż do czterech stacji roboczych.

Pierwszym modelem z nowej gamy produktów jest SPU-41SW. Przełącznik (switcher) KVM umożliwia sterowanie aż czterema komputerami PC. Użytkownik musi jedynie podłączyć klawiaturę/myszkę do wybranych wejść na froncie urządzenia, a komputery z tyłu do gniazdu USB typu B. Producent dostarcza okablowanie w zestawie z urządzeniem.

 

Przełącznik KVM HDMI

Drugim urządzeniem jest SPUH-41KV. To nie tylko przełącznik KVM, ale także sumator HDMI. Taka konfiguracja pozwoli obsługiwać aż cztery pełne zestawy PC wraz z monitorami. W przypadku tego modelu, peryferia podłączamy z frontu do portów USB typu A, komputery do tylnych portów USB typu A i wejść HDMI. Monitor natomiast do gniazda HDMI-OUT.

 

 

UWAGA! Nie można sterować wszystkimi komputerami jednocześnie! Wyboru urządzenia dokonać można za pomocą przycisku na obudowie lub załączonego pilota!

Schematy

Poniżej prezentuję przykładowe schematy podłączenia urządzeń. Z lewej dla modelu SPU-41SW, a z prawej dla SPUH-41KV. Zestawiam je obok siebie, aby zauważyć różnicę w postaci złącz HDMI.

USB Switcher 4x1    

Łatwo zauważyć, że urządzenia są bardzo podobne, nie tylko wizualnie ale i technicznie. Główną różnicą jest typ złącz USB z tyłu (typ A i typ B) oraz sumowanie sygnału wejściowego HDMI (obraz z monitorów).

Specyfikacje

Model SPU-41SW:

– Wsparcie standardu USB 2.0
– Wsparcie dla klawiatur i myszek bezprzewodowych (z nanoadapterami)
– Wsparcie dla klawiatur mechanicznych (gamingowych) i myszek multifunkcyjnych
– Obsługa za pomocą pilota IR
– Zgodny z systemem Windows, Linux, MAC

Model SPUH-41KV:

– Wsparcie dla standardu HDMI 2.0
– Sumator HDMI: cztery wejścia + jedno wyjście
– Wsparcie dla 3D i HDR
– Obsługa rozdzielczości 4K 2160p
– Obsługa 36-bitowej głębi kolorów
– Max. długości kabli HDMI: 5m przy 4K oraz 8m przy FHD
– Wsparcie standardu USB 2.0
– Wsparcie dla klawiatur i myszek bezprzewodowych (z nanoadapterami)
– Wsparcie dla klawiatur mechanicznych (gamingowych) i myszek multifunkcyjnych
– Obsługa za pomocą pilota IR
– Zgodny z systemem Windows, Linux, MAC

Przełączniki można kupić w sklepie DMTrade.pl, linki poniżej:

SPU-41SW – switcher 4/1 USB

SPUH-41KV – switcher 4/1 USB + HDMI