Przyczyn nieprawidłowej jakości sygnału sieci GSM LTE jest wiele. Gorsza jakość i siła sygnału pojawia się m.in. ze względu na zakłócenia związane z liniami wysokiego napięcia, promieniowanie gamma, czy też w wyniku zwiększonej aktywności użytkowników, zwłaszcza w godzinach szczytu. Wskaźnik siły sygnału może ulegać dużym wahaniom na przykład poprzez pogorszone warunki atmosferyczne takie jak duże wiatry czy burze. Jedną z najbardziej skutecznych metod na naprawę niepożądanej prędkości sieci jest montaż odpowiedniej anteny LTE. Odpowiednią siłę sygnału zapewnią m.in. anteny zewnętrzne, które mogą zwiększyć prędkość sieci nawet kilkukrotnie. Co więcej, dobra antena LTE wzmacnia sygnał na kilku urządzeniach jednocześnie. Można instalować ją zarówno w mieszkaniu, jak i w domu jednorodzinnym, biurach, warsztatach, halach targowych, a nawet na pojazdach prywatnych, komunikacji miejskiej czy maszynach rolniczych.

Jak wybrać antenę LTE?

Na zakup anteny LTE należy zdecydować się, gdy wskaźnik siły sygnału na urządzeniu wykazuje zbyt niski poziom. Takie informacje wskazuje zarówno smartfon, jak router czy też modem. Decydując się na antenę LTE, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Po pierwsze jak daleko od Twojej lokalizacji znajduje się stacja bazowa oraz na jakiej częstotliwości przesyła sygnał operator, z którego usług korzystasz. Nie sprawdza się tutaj zasada “mocniejsze wzmocnienie anteny – lepszy sygnał”, dlatego rozmieszczenie nadajników w Twojej okolicy jest tak ważne. Sprawdzić to możesz np. poprzez stronę beta.btsearch.pl (przykład poniżej).

Należy pamiętać, że znacząco oddalona stacja bazowa może pogarszać siłę sygnału, w związku z czym niezbędne będzie nie tylko dobranie odpowiedniej anteny LTE, ale także wybór odpowiedniego miejsca montażu, po sposób działania anteny: kierunkowy lub dookólny, jak i sam wybór zakończeń, wtyków anteny. Podsumowując w dużym skrócie, aby dobrać odpowiednią antenę musisz wiedzieć:

– gdzie znajduje się stacja bazowa w Twojej okolicy

– z usług którego operatora korzystasz

– na jakiej częstotliwości nadawany jest sygnał

– miejsce montażu anteny

– rodzaj i ilość wejść antenowych urządzenia, do którego zostanie podłączona antena

Rodzaje anten LTE na przykładzie anten Poynting

Istnieją różne rodzaje anten, których zadaniem jest poprawa siły i jakości sygnału. Masz możliwość zakupu urządzenia zewnętrznego i wewnętrznego. Anteny mogą być zamontowane w różnych miejscach, np. na oknie, barierkach balkonu, maszcie czy też na pojazdach. Wybrane modele posiadają specjalne przyssawki, które umożliwiają ich montaż zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz szyby. Należy jednak pamiętać, że antena zewnętrzna powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Zwiększy to jej odporność na trudne warunki pogodowe i promieniowanie słoneczne oraz zapewni niezawodną pracę przez długi czas. Anteny LTE różni wiele parametrów. Do dyspozycji pozostają sprzęty o znaczącej różnicy względem zastosowania, długości przewodu, zysku energetycznego, a także innym zasięgu.

Dookólne anteny o niskim wzmocnieniu

Anteny przeznaczone do montażu na nie dużych odległościach od stacji bazowej, w ternach miejskich i wiejskich, gdzie nie jest wymagane duże wzmocnienie sygnału. Anteny PUCK i MIMO przeznaczone do montażu na samochodach osobowych, kamperach, busach i tirach. Cechują się odporną obudową oraz niewielkimi wymiarami.

Anteny dookólne o średnim i wysokim wzmocnieniu

Szeroka gama anten OMNI z jeszcze szerszymi możliwościami zastosowań anteny. Anteny OMNI instalowane są począwszy od skrzynek z licznikami do pomiaru wody, gazu itp. po mieszkania czy domy prywatne lub małe firmy, skończywszy na jachtach czy statkach. Anteny działają dookólnie i posiadają średnie i wysokie wzmocnienie co daje nam możliwość montażu ich w miejscach gdzie nadajniki bazowe są bardo oddalone.

Antena lte dookólne o średnim i wysokim wzmocnieniu

Kierunkowe anteny o średnim i wysokim wzmocnieniu

Średnie i wysokie wzmocnienie, ale tylko i wyłącznie w danym kierunku. Najczęstszym środowiskiem pracy tych anten są tereny wiejskie. Czyli takie mniej zaludnione, ale za to bardzo daleko oddalone od nadajników i najczęściej bardzo silnie zalesione. Posiadają bardzo duże wzmocnienie, ale sygnał jest pobierany kierunkowo tylko i wyłącznie z jednego nadajnika.

Kierunkowe antena lte o średnim i wysokim wzmocnieniu

Anteny krosowe RFiD i tunelowe

HELI to anteny o dużym wzmocnieniu przeznaczone do montażu w tunelach kolejowych, technicznych i samochodowych. Anteny świetnie też sprawdzają się w rożnego typu kopalniach.

Antena krosowa RFiD i tunelowa

Anteny dostępne w sklepie dmtrade.pl

Zobacz pozostałe wpisy na naszym blogu