Słaby zasięg sieci, ciągle zawieszające się strony internetowe, niestabilność w działaniu internetu – brzmi znajomo? Potocznie zasięg to nie tylko siła sygnału, ale również jego jakość. Przyczyn słabego sygnału jest wiele – od ukształtowania terenu, poprzez warunki atmosferyczne, po same przeszkody między nadajnikiem i odbiornikiem czy też jakość i rodzaj zastosowanej anteny

Wszystkie routery komórkowe (bezprzewodowe) mają bloki transmisyjne do komunikacji bezprzewodowej oparte na standardach branżowych i telekomunikacyjnych. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią antenę do swojego zastosowania. Nigdy nie lekceważ roli anteny, ponieważ wpłynie ona bezpośrednio na satysfakcję klienta i wynik finansowy.

Rozważając antenę, ważne jest zrozumienie niektórych zasad projektowania anteny.

– Większa antena będzie w stanie obsłużyć więcej częstotliwości i zapewnić większy zysk.

– Antena wieloczęstotliwościowa nie będzie działać równie dobrze na każdej częstotliwości.

– Charakterystyki promieniowania anteny powinny mieć maksymalne wzmocnienie skierowane tam, gdzie można się spodziewać stacji bazowych.

– Wzmocnienie jest ważnym parametrem, ale należy go oceniać na podstawie typu anteny. W przypadku anteny kierunkowej wyższy zysk jest zwykle lepszy. W przypadku anteny dookólnej wyzwaniem jest równomierne rozłożenie wzmocnienia w każdym kierunku w taki sposób, aby wzmocnienie zmieniało się nieznacznie w paśmie częstotliwości.

Nasza trasa testowa: Warszawa – Karpacz

Nasz partner WiLink, z siedzibą w Warszawie, wykonał test anten Poynting PUCK-5 i MIMO-3-V2-15 oraz modemu komórkowego Peplink HD-4. Dwie anteny MIMO-3-V2-15 i dwie 2 PUCK-5 zostały zamontowane na pojeździe, który jechał z Warszawy do Karpacza na południu Polski. Podczas tej podróży router w pojeździe nieprzerwanie przesyłał strumieniowo wideo HD do centrum sterowania i monitorowania w siedzibie klienta.


Celem tej wyprawy była ocena, która antena najlepiej spełni wymagania projektu. Była to również dobra okazja, aby zobaczyć (w praktyce), jaka jest różnica w wydajności pomiędzy znacznie większą anteną MIMO-3-V2-15 a mniejszą anteną PUCK-5. Trasa trwała około 500 km i obejmowała okolice Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Jeleniej Góry i Karpacza na południu Polski.

Router i anteny zastosowane w teście.

System został skonfigurowany w następujący sposób:

Zastosowano router mobilny Peplink MAX HD4 LTE-A Quad 4G LTE z 4 modemami. W dwóch modemach zastosowaliśmy karty SIM jednego operatora (PLUS). Następnie podłączyliśmy dwie różne anteny (PUCK-5 vs MIMO-3-V2-15) do tych modemów. Włożyliśmy karty SIM od różnych dostawców sieci (Orange i T-Mobile) do pozostałych dwóch modemów i podłączyliśmy do każdego PUCK-5 lub MIMO-3-V2-15.

Podsumowując, modemy zostały połączone z następującymi antenami i dostawcami sieci lub operatorami:

Modem 1 Poynting MIMO-3-V2-15 nośnik: PLUS

Modem 2 Poynting PUCK-5 nośnik: Orange

Modem 3 Poynting PUCK-5 nośnik: T-Mobile

Modem 4 Poynting MIMO-3-V2-15 nośnik: PLUS

Więcej o antenach używanych podczas tej wyprawy:

PUCK-5 to solidna, wielofunkcyjna, ultraszerokopasmowa antena dookólna 5 w 1 z 2 m kablem RKT-031 i wieloma opcjami montażu.

W obudowie anteny znajdziesz:

– Dwie anteny LTE obsługujące pasma 698 – 3800 MHz

– Jedna dwupasmowa antena Wi-Fi

– Jedna antena GPS / Glonass

antena poynting puckNiskoprofilowa antena Poynting PUCK-5 5w1 2x2 LTE (MIMO) 2x2 Wi-Fi (MIMO) GPS

 

MIMO-3-V-2-15 to wysokowydajna, solidna wielofunkcyjna antena 5 w 1, która jest dostarczana z 2-metrowym ognioodpornym, wysokiej jakości kablem i wieloma opcjami montażu.

W obudowie anteny znajdziesz:

– Dwie anteny LTE obsługujące pasma 450-3800 MHz

– Dwie anteny Wi-Fi 2,4 i 5 GHz

– Jedna antena GPS / Glonass

antena poynting mimo

Kilka ważnych informacji i zalet anten Poynting:

Zakres częstotliwości:

– antena PUCK-5: 698 MHz – 3800 MHz. Antena jest prawdziwie wielokierunkowa na wszystkich głównych częstotliwościach komórkowych używanych w Europie.

– antena MIMO-3-V2-15: 410 MHz – 3800 MHz. Antena jest również prawdziwie wielokierunkowa na wszystkich głównych częstotliwościach komórkowych używanych w Europie, a także na częstotliwości 450 MHz, która jest szeroko stosowana w Norwegii.

Na przyszłość! Poynting jako jeden z pierwszych wprowadził nowe częstotliwości 5G do swoich rozwiązań antenowych.

Prawdziwa wielokierunkowość.

Charakterystyka promieniowania na wszystkich użytecznych częstotliwościach zapewnia, że antena promieniuje jednakowo w każdym kierunku, 360 stopni wokół własnej osi. Poynting zapewnia również, że energia jest wypromieniowywana tam, gdzie można się spodziewać stacji bazowych (nie w niebo ani w ziemię).

Zmiana wzmocnienia mierzona na każdej częstotliwości jest optymalizowana we wszystkich pasmach i utrzymywana na jak najniższym poziomie. Ma to na celu zapewnienie optymalnej wydajności w każdym kierunku. Wszystkie anteny w obudowie są izolowane, aby zmniejszyć zakłócenia i negatywne wpływy.

Założenie testu

Dla klienta kluczowe znaczenie miał stały strumień wideo z pojazdu do centrum monitoringu w Warszawie, w możliwie najlepszej jakości w czasie rzeczywistym (live).

Ponieważ jeden PUCK-5 i jeden MIMO-3-V2-15 działały na kartach SIM tego samego dostawcy usług, mogliśmy porównać ich wydajność w tej samej sieci. Pozostałe anteny zostały zamontowane do pozostałych 2 dostępnych modemów i łączą się z dwoma różnymi operatorami. W przeważającej części pojazd jechał z prędkością powyżej 120 km / h, ponieważ na autostradach dozwolona jest prędkość 140 km / h, a na „dwujezdniowych drogach” 110 km / h.

Wnioski z testu anteny MIMO i PUCK.

Pierwszy wniosek brzmi:

– rozwiązanie (Peplink HD4 + obie anteny Poynting) pozwoliło nam na prowadzenie transmisji niemal bez przerwy na całej trasie.

– łączenie aktywnych połączeń modemowych od różnych przewoźników zapewniło stałą łączność na całej trasie.

– łączenie aktywnych połączeń modemowych działało na całej trasie wysyłając pakiety łączami, które zapewniały najlepsze parametry.

Druga obserwacja to:

– Antena PUCK zapewniała łączność na prawie całej trasie. W niektórych odległych obszarach rozmiar anteny ogranicza zasięg i wystąpiły krótkie straty łączności. Mimo że rozłączenia były naprawdę krótkie, antena jest bardziej odpowiednia dla obszarów miejskich i stosunkowo dobrych obszarów sygnałowych.

– Antena MIMO-3, która jest znacznie większą anteną, nie straciła łączności podczas całej podróży. Nadal pozostawała podłączona do sieci w obszarach, w których antena PUCK-5 napotykała trudności. Rozmiar ma znaczenie!

– Ze względu na swoje właściwości MIMO-3 działała lepiej na niższych częstotliwościach niż antena PUCK-5. Dlaczego? Dlatego że w odległych obszarach operatorzy preferują niższe częstotliwości, stąd różnica w wydajności.

Jazda próbna jasno pokazuje, jak ważny jest wybór odpowiedniej anteny do Twoich zastosowań.

Istnieje kompromis między mniejszymi i większymi antenami pod względem wydajności, niezawodności połączenia i kosztów posiadania.

Antena Poynting PUCK-5 jest wyjątkowo dobrze zaprojektowana pod względem wzorców promieniowania i zaprojektowana tak, aby działała optymalnie na każdej częstotliwości.

Poynting MIMO-3-V2-15 spisał się wyjątkowo dobrze podczas całej podróży. Pozostał połączony z siecią, z wyjątkiem sytuacji, gdy wprowadzono poprawki w routerze.

Prędkości pobierania i wysyłania różniły się podczas podróży, a różnice w zasięgu sieci różnych operatorów były widoczne podczas podróży.

Nasz partner i ich klient byli pod ogromnym wrażeniem wydajności anten, a także dodatkowej wartości, jaką anteny Poynting dodały do swoich systemów. Anteny mają ogromny wpływ na wyniki finansowe i ogólne zadowolenie klientów.

Nie zawsze można wybrać najlepszą dostępną antenę, ponieważ istnieją ograniczenia związane z rozmiarem, osobistymi preferencjami, budżetem itp. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć kompromis, jaki należy podjąć przy wyborze alternatywnej anteny.

Wnioski końcowe

Podsumowując, MIMO-3-V2 zapewni Ci łączność, niezależnie od tego, czy podróżujesz w odległych obszarach (przez góry lub nad morzem), ale także w dużych miastach i obszarach miejskich. Niezależnie od tego, czy jedziesz autostradą, czy wiejskimi drogami, antena Poynting MIMO-3 „zawsze i wszędzie” zapewni Ci łączność.

Jeśli łączność jest mniej krytyczna lub podróżujesz w obszarach o lepszym sygnale, antena PUCK-5 będzie naprawdę dobrym wyborem i przewyższy większość innych dostępnych rozwiązań pod względem niezawodności połączenia i ogólnej wydajności w instalacjach mobilnych i stacjonarnych.

Anteny Poynting są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach i są zawsze zoptymalizowane pod kątem wydajności. Poynting – Bezprzewodowe działanie!

 

Anteny dostępne w sklepie dmtrade.pl

Zobacz pozostałe wpisy na naszym blogu