Telefony, smartfony, tablety, laptopy, modemy, routery i LTE (niebawem 5G). To wszystko jest ze sobą powiązane,  dostęp do internetu w każdym miejscu i o każdej porze to dzisiaj norma. Można rzec “bez neta jak bez ręki” 🙂

W telefonie/smartfonie – włączamy transmisję danych i już jesteśmy online. Na tablecie (z obsługą kart SIM) robimy dokładnie to samo – i cyk, już jesteśmy “na zielono” w Messengerze, Instagramie, Whatsappie itp. W laptopie łączymy się z wybraną siecią Wi-Fi i wchodzimy do świata wirtualnego. Jednakże, aby komfortowo korzystać z technologii LTE/5G trzeba wydajnego routera/modemu. Skoro już go mamy to teoretycznie jesteśmy gotowi do surfowania w sieci. Jest tylko jeszcze jedna, ważna, kwestia – zasięg sieci GSM…

Zasięg, niby jest ale internetu brak…

Włączamy transmisję danych, albo łączymy się z siecią Wi-Fi – połączenie nawiązano, uruchamiasz przeglądarkę, a tu takie coś:

Brak internetu? Chrome zamiast strony z błędem wyświetli... grę?!

W przypadku powyższego, lub bardzo długiego ładowania stron w przypadku sieci mobilnych – przyczyna jest jedna. Mamy za słaby zasięg 3G/4G/5G. W tej sytuacji pomocnymi okazują się anteny wzmacniające odbiór takowego sygnału. Laik nie musi wiedzieć, które pasmo działa w jego rejonie, czy jest to np. 800 MHz czy 1800 MHz albo 2600 MHz. Internet ma po prostu działać.

Antena GSM/DCS/UMTS/HSDPA/LTE SPL-G58M 2x10mb SMA warsztatowski.com

 

 

 

Najlepiej zastosować anteny szerokopasmowe, wielozakresowe. Jeśli ktoś z Was zgłębiał temat, to na pewno natknął się na pojęcie anten MIMO. Dwie anteny na jednym maszcie zamontowane w ciekawy sposób:

 

 

 

Anteny do poprawy zasięgu sieci komórkowej dla maksymalnego efektu montuje się pod kątem 45 stopni do pionu/poziomu. W tzw. polaryzacji skośnej, cross-polaryzacji lub polaryzacji X (X-polarised).

Anteny Poynting XPOL-1 i XPOL-2

Oferta sklepu DMTrade.pl wzbogaciła się o anteny znanego w Europie producenta – Poynting. W tym wpisie zajmę się serią anten X-polarised, zwanych przez producenta XPOL-ami. W naszym katalogu produktów mamy 3 modele tych anten:

 

XPOL-1 to starszy model anteny LTE zamkniętej w obudowie z wysokiej jakości tworzywa odpornego na czynniki atmosferyczne. Wewnątrz znajdują się dwie anteny ułożone w formie znaku X. Antena ma wyprowadzone dwa kable zakończone wtykami SMA, idealnie pasujące bezpośrednio do większości dostępnych na rynku routerów stacjonarnych na karty SIM. Antena poprawia odbiór sygnału 4G LTE, 3G i 2G.

Link do sklepu:

https://dmtrade.pl/p17842,szerokopasmowa-antena-panelowa-poynting-xpol-1-4dbi.html

XPOL-1-5G to następca udanego modelu, o którym piszę powyżej. Wzbogacony o obsługę pasm 700 MHz i 3400-3800 MHz (pod sieć 5G, która bardzo powoli rodzi się “w bólach” w naszym kraju). XPOL-1-5G jest dostępny w dwóch wersjach: MIMO 2×2 oraz MIMO 4×4. Oczywiście tak jak poprzednik, anteny zamknięto w obudowie, skrosowano je w polaryzację X.

Link do sklepu:

XPOL1-5G-21: https://dmtrade.pl/p17856,szerokopasmowa-antena-panelowa-poynting-xpol-1-5g-21-2×2-mimo-3dbi.html

XPOL1-5G-41: https://dmtrade.pl/p17857,szerokopasmowa-antena-panelowa-poynting-xpol-1-5g-41-4×4-mimo-3dbi.html

XPOL2-5G dostępna jest w trzech wersjach – ze względu na zastosowany kabel. XPOL2-5G sprzedawana jest z kablem SMA 5m, kablem SMA 10m (z dwoma wtykami) oraz bez kabla – (z gniazdem N). Antena ta pracuje w tych samych pasmach co model XPOL1-5G.

Link do sklepu:

XPOL2-5G-01: https://dmtrade.pl/p17859,kierunkowa-antena-panelowa-poynting-xpol-2-5g-01-wtyk-sma-5m-11dbi.html

XPOL2-5G-02: https://www.dmtrade.pl/p17860,kierunkowa-antena-panelowa-poynting-xpol-2-5g-02-gniazdo-n-11dbi.html

XPOL2-5G-03: https://www.dmtrade.pl/p17861,kierunkowa-antena-panelowa-poynting-xpol-2-5g-03-wtyk-sma-10m-11dbi.html

Różnice między XPOL1 a XPOL2

Najważniejszą różnicą jest typ anteny. XPOL1 to anteny wielokierunkowe (dookólne) zbierające sygnał z każdej strony, dzięki czemu swoje zastosowanie znajdą w mieście. Wszędzie gdzie sieć nadajników jest gęsta, a zasięg jest słaby na poziomach parterowych i piwnicznych. XPOL1 świetnie sprawdzi się w pubach, barach, restauracjach.

XPOL2 natomiast to anteny kierunkowe, które należy ustawiać w kierunku konkretnego nadajnika. Kierunkowość ma swoje zalety, cechuje się większym zyskiem i lepiej sprawdzi się w terenach przedmiejskich i wiejskich. Tam gdzie nadajniki są bardziej oddalone i potrzeba mocniejszych anten.

Nowy router w ofercie sklepu

Na sam koniec wspomnę tylko, że w ofercie naszego sklepu pojawił się też nowy router na kartę SIM:

Link do sklepu:

https://dmtrade.pl/p17924,router-zyxel-3202-4g-lte-150mbps-bialy-bez-simlocka.html