Multimetr to cyfrowy miernik, który potrafi wykonywać pomiary różnego rodzaju. Każdy posiada dowolną ilość funkcji specjalnych, ale głównie mierzy wartości: napięcia, rezystancji i prądu. Multimetry są używane do rozwiązywania problemów elektrycznych o szerokim zakresie zarówno w środowisku przemysłowym jak i domowym.

Mierniki cęgowe służą do pomiaru prądu. Zastosowana w mierniku odchylana szczęka umożliwia założenie cęgów wokół przewodu, kabla lub innego przewodnika w dowolnym miejscu układu elektrycznego, a następnie pomiar prądu w obwodzie bez ingerencji w obwód czy odłączania go od źródła zasilania.

Wygoda i oszczędność czasu

Tradycyjna metoda pomiarowa, którą stosują elektrycy to przecięcie lub odizolowanie przewodu i podłączenie w tym miejscu przewodów pomiarowych miernika. Dzięki miernikom cęgowym nie jest potrzebna ingerencja w instalację. Szczęki miernika cęgowego nie wymagają dotykania przewodu podczas pomiaru. Podczas pomiaru nie ma potrzeby wyłączania obwodu, w którym płynie prąd. To istotna wygoda i oszczędność czasu.

Miernik cęgowy czy multimetr cyfrowy?

Multimetr cyfrowy to jedne z najczęściej wybieranych przyrządów do diagnozowania pracy instalacji, sprzętu elektrycznego czy elektronicznego. Miernik służy do pomiaru dwóch lub więcej wartości elektrycznych, głównie napięcia (woltów), prądu (amperów) i rezystancji (omów). Jest to standardowy przyrząd diagnostyczny dla techników w branży elektrycznej i elektronicznej.

Mierniki cęgowe to preferowane przyrządy do mierzenia dużych prądów. Multimetry cyfrowe nie mogą być wykorzystywane do mierzenia prądu o natężeniu 10 A przez okres dłuższy niż 30 s bez ryzyka uszkodzenia miernika. Mierniki cęgowe oferują co najmniej zakres prądu od 0 A do 100 A. Wiele modeli może mierzyć prąd do 600 A lub nawet do 999 lub 1400 A

Bezpieczeństwo pracy multimetrów cyfrowych i cęgowych

Niestety najważniejszą, a najczęściej pomijaną kwestią z jaką się spotykamy wśród użytkowników, są kwestie bezpieczeństwa. Nie oszukujmy się, większość nabywców przede wszystkim kieruje się ceną miernika i jak największą ilością funkcji. Oszczędności jednak widać na każdym kroku. Niestety z tanimi multimetrami, głównie produkcji chińskiej (śr. budżet ok. 100-150 zł), których na rynku jest najwięcej wynika, że tak niska cena ma swoje uzasadnienie. Oszczędności widać na każdym kroku. Począwszy od słabej jakości przewody pomiarowe, po słabej jakości płytki elektroniczne. Nie żadko zdarza się iż zastosowane są tańsze lub niezgodne z normami bezpieczniki. W tym miejscu warto też zaznaczyć, że multimetry ogólnie, a już w szczególności tanie, chińskie egzemplarze, nie powinny być używane do pomiarów wysokich wartości prądu i napięcia (1 – 10A / 50 – 1000V). Znacznie bezpieczniejszą metodą pomiaru samego prądu jest wykorzystanie miernika cęgowego, który posiada również funkcje multimetru.

Miernik cęgowy Peaktech 1700 True RMS 200A 1000V

Miernik cęgowy Peaktech 1700 służy do pomiaru prądu w urządzeniach i systemach. Otwór urządzenia w kształcie widelca umożliwia użytkownikowi szybki i skuteczny pomiar prądu w trudno dostępnych obszarach. Przykładem tego są pomiary bloków zacisków w szafach sterowniczych lub poszczególnych przewodów / linii w urządzeniach elektrycznych.

Dzięki takim funkcjom, jak pomiar napięcia, pomiar rezystancji, pomiar diody, pomiar pojemności i test ciągłości, PeakTech 1700 może obejmować najważniejsze obszary wspólnych pomiarów elektrycznych i przekonać swoją dokładnością. Dzięki nowoczesnemu odwróconemu i podświetlanemu wyświetlaczowi LCD możliwe jest przeprowadzenie wymaganych pomiarów bez problemów, nawet w ciemniejszych miejscach. Ponadto zintegrowana dioda LED wspiera proces pomiaru, oświetlając otoczenie.

Nowoczesny PeakTech 1700 wyróżnia się pełnym oświetleniem wyświetlacza, wszystkich klawiszy funkcyjnych i oznaczeniem funkcji. Ze względu na te wyjątkowe funkcje urządzenia te są idealnym towarzyszem dla każdego technika serwisu i instalatora elektrycznego.

Cęgowy miernik cyfrowy Peaktech 1670 z cyfrowym wyświetlaczem 1000 A AC / DC z True RMS i Bluetooth

Ta nowa seria profesjonalnych cyfrowych mierników cęgowych do pomiarów aż do 1000 A AC/DC oferuje szeroki zakres funkcji i przekonuje przede wszystkim swoją wytrzymałą, gumową i ergonomicznie wykonaną obudową, która gwarantuje bezpieczną obsługę podczas wykonywania pomiarów, przez co może być stosowana w przemyśle.

PeakTech 1670 dysponuje dodatkowymi funkcjami, jak możliwość równoczesnego określania dwóch temperatur, bezpośredni pomiar prądu w zakresie µA/mA oraz portem Bluetooth do rejestracji danych na komputerze lub na urządzeniach mobilnych, takich jak laptopy czy smartfony. Dzięki tym doskonałym właściwościom, urządzenia będzie idealnym towarzyszem technika serwisowego.

Miernik Cęgowy PeakTech 1665

Multimetr łaczący funkcje miernika cyfrowego z funkcjami natężenia prądu stałego i zmiennego, oporu, pojemności elektrycznej oraz temperatury. Dzięki znakomitym funkcjom urządzenie jest idealnym towarzyszem w pracy każdego technika. Całość została wykonana bardzo solidnie, urządzenie posiada powłokę antypoślizgową, która ułatwia obsługę urządzenia w trudnych warunkach. Kolorowe podświetlenie ułatwia pracę w nieoświetlonych miejscach.

Zestaw “Electro” – sprzęt pomiarowy PeakTech 8101

Przeznaczony do codziennego stosowania w elektronice, zestaw ten zawiera wszystko co potrzebne do instalacji i konserwacji wszystkich urządzeń elektrycznych.
W skład zestawu wchodzą:

– Multimetr Cyfrowy Miernik Cęgowy Z RMS PeakTech 4350

Detektor napięcia AC 90- 1000V PeakTech 1030

Tester napięcia AC/DC z wyswietlaczem LED PeakTech 1095

Futerał do przyrządów pomiarowych PeakTech 7305

 

Sprawdź mierniki cęgowe dostępne w sklepie www.dmtrade.pl

Sprawdź pozostałe wpisy dotyczące mierników na naszym blogu