Taśmy LED – najczęstsze błędy instalacji

Podstawowa wiedza z zakresu elektroniki pozwala w prosty sposób zweryfikować moc pobieraną przez taśmę lub listwę LED. Jest jednak istotne zjawisko, które pomijane jest w warunkach domowych w czasie takich pomiarów. Użytkownicy często zasilają zakupioną taśmę LED z zasilacza 12V do gniazda prądowego i dokonują pomiaru prądu multimetrem podłączonym na początku taśmy. Należy zwrócić uwagę na występowanie strat napięcia na kolejnych metrach zarówno przewodu jak i samej taśmy, w efekcie czego pomiar jest przekłamany. Aby zapewnić odpowiednie warunki pomiaru należy taśmę zasilić z zasilacza o odpowiedniej wydajności prądowej i stałości napięcia niezależnie od obciążenia. Należy także zasilić jeden moduł taśmy, zmierzyć prąd i wynik pomnożyć przez ilość modułów na taśmie. Taki pomiar dobrze odzwierciedla pobór mocy taśmy lub listwy LED. Nie każdy sobie z tym poradzi i tu z pomocą przychodzi nowy miernik LED, którego działanie i sposób pomiarów opiszę w dalszej części.

miernik led peaktech 5002

Zasilanie taśm LED białych i RGB

Właściwe zasilenie taśmy przekłada się na równomierność światła na kolejnych metrach taśmy. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku taśm kolorowych RGB gdzie spadki napięcia na kolejnych metrach powodują zmianę barwy emitowanej przez diody. Aby zapewnić właściwe zasilanie w przypadku taśm białych można doprowadzać zasilanie dodatkowo co kilka metrów lub zasilić ją z obu stron. Nie należy łączyć taśmy w odcinki dłuższe niż 5 m i zasilać ich tylko z jednej strony. W przypadku taśm RGB dla dłuższych odcinków należy stosować wzmacniacze RGB instalowane szeregowo co kilka lub kilkanaście metrów taśmy. Wzmacniacz RGB jak sama nazwa wskazuje wzmacnia sygnały sterujące oświetleniem RGB, powiela on sygnał z wejścia na wyjście zapewniając dodatkową wydajność.

miernik led peaktech 5002

Inteligentny miernik LED i podświetlenia matryc PeakTech 5002

Jest to specjalistyczne rozwiązanie do testowania i weryfikacji SMD oraz przelotowych diod LED. Układy montowane powierzchniowo są zazwyczaj trudniejsze do testowania i identyfikacji niż konwencjonalne komponenty, ze względu na ich rozmiar. Tester PeakTech 5002 zapewnia użytkownikom łatwy sposób na testowanie i weryfikacje różnych rodzajów diod LED, nawet tych już umieszczonych na płytkach. Sonda może być również używana do testowania przewlekanych diod LED.

miernik led

Jego głównym zadaniem jest podanie odpowiedniego napięcia oraz odpowiednio ograniczonego prądu zasilającego diodę w kierunku przewodzenia w taki sposób, aby jej nie uszkodzić, a zarazem zaświecić. Urządzenie wyprowadza automatycznie podwyższone napięcie wyjściowe w zakresie od 0 do 300 V DC, które dostosowuje się do podłączonego obciążenia, aby wrażliwe elementy nie zostały zniszczone. Szczególnie nadaje się do warsztatu serwisowego i naprawczego.

Reasumując urządzenie pozwala bez problemu zasilić jeden pasek i zweryfikować która dioda ma zwarcie. Nie musimy znać wartości napięcia jakie potrzebne jest do zasilenia diod. Urządzenie to automatycznie dobierze napięcie.

miernik led peaktech 5002miernik led peaktech 5002

Najważniejsze cechy miernika LED PeakTech 5002

– wyjście automatycznego napięcia testowego od 0 V do 300 V
– miernik LED posiada możliwość testowania poszczególnych diod LED lub paneli LED
– tester LED ma możliwość testowania napięcia wytrzymywanego kondensatorów elektrolitycznych
– możliwość testowania napięcia Zenera, diod Zenera
– solidna obudowa z tworzywa sztucznego.
– wyświetlacz LED napięcia wyjściowego.
– bezpieczeństwo: EN 61010-1

 


Mierniki elektro PeakTech są dostępne w sklepie DMTrade.pl,

Sprawdź inne wpisy dotyczące mierników na naszym blogu