Jak działa pirometr?

Pirometr jest urządzeniem, pozwalającym na bezstykową analizę podczerwieni  która jest niewidoczna dla oczu. Wszystkie ciała, które posiadają temperaturę wyższą niż zero bezwzględne, wytwarzają promieniowanie cieplne dzięki czemu są w sposób graficzny przedstawiane na tego typu urządzeniach. Pirometry mierzą ilość energii emitowanej poprzez pomiar temperatury elementu, na który pada promieniowanie. Maksymalna wielkość pomiaru pirometrów wynosi 4000 stopni Celsjusza. Do pomiaru temperatur powyżej 600 °C używane są pirometry zwane optycznymi.

Jak działają pirometry i kamery termowizyjnej?

Gdzie stosowane są pirometry?

Pirometry są urządzeniami które posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą one być wykorzystywane w budownictwie, np. aby zlokalizować wilgotności lub wykryć przeciągi. Pirometry sprawdzają się w branży spożywczej do pomiaru temperatury powierzchni żywności, monitorowania temperatury w ladach chłodniczych, mroźniach, zamrażarkach itp. W przemyśle (motoryzacyjnym, maszynowym itp.), sprawdza się w  monitorowaniu temperatury podzespołów maszyn przemysłowych, sprawdzaniu temperatury w miejscach niebezpiecznych lub trudno dostępnych, kontroli urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Sprawdzają się również w chłodnictwie i wentylacji: pozwalają na monitorowanie stanu systemów klimatyzacyjnych i grzewczych. Używane są również w straży pożarnej w celu zmierzenia temperatury w sytuacji braku możliwości podejścia do źródła ciepła.

Na co zwracać uwagę wybierając pirometr?

Wybierając pirometr, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry optyczne, takie jak:

  • rozdzielczość optyczna
  • emisyjność badanego materiału

Przykłady profesjonalnych pirometrów dostępnych w Polskiej dystrybucji

Pirometr Kamera Termowizyjna 5w1 PeakTech 5610

Termometr na podczerwień Peaktech 5610

PeakTech 5610 to uniwersalna kamera termowizyjna o rozdzielczości 220 x 160 pikseli, która pokazuje różnice temperatur w sposób łatwo rozpoznawalny dla każdego użytkownika.

Wykorzystaj tę nową technologię np. do wyszukiwania mostków termicznych w termografii, wycieków w systemach rur i urządzeniach lub do śledzenia rur grzewczych w ścianach i podłogach. W elektrotechnice kamera termowizyjna oferuje możliwość znalezienia problemów ze stykami i oporów przejściowych, np. w rozdzielnicach, a tym samym pozwala uniknąć zagrożenia pożarowego w odpowiednim czasie. Urządzenie to posiada również pięć różnych palet kolorów termowizyjnych oraz pięć trybów nakładania na obrazowanie termiczne, co pozwala użytkownikowi na łatwe zlokalizowanie źródła błędu w rzeczywistym obrazie lub jednym z nałożonych obrazów.

Pirometr i kamera termowizyjna PeakTech 5610

Cechy główne :
– Kolorowy wyświetlacz LCD 2,8″ i menu graficzne
– Rozdzielczość obrazów termowizyjnych 220 x 160 pikseli
– Robienie zdjęć wbudowanym aparatem cyfrowym
– Obrazy ze współczynnikiem emisji i wartościami pomiarowymi
– Pięć stopni zdjęć do nakładania obrazów termowizyjnych
– Pięć palet kolorów (Spectra, Iron, Cool, White, Black)
– Celownik oraz wskaźnik miejsc ciepłych i zimnych
– Pamięć wartości minimalnych i maksymalnych
– Zdjęcia na karcie microSD
– Zapis z dokumentacją godzinową i datą
– Nadaje się również do większych odległości (np. termografii budynków)

Specyfikacja:

Pirometr Kamera Termowizyjna 5w1 PeakTech 5605

Kamera termowizyjna IR, 60 x 60 px. do rozwiązywania problemów w sprzęcie elektrycznym, jak również dla różnych innych zastosowań, ta nowa kamera termowizyjna oferuje doskonałą relację cena / wydajność.

Pirometr PeakTech 5605

Kompaktowy rozmiar i intuicyjna obsługa w połączeniu z możliwościami technicznymi kamery termowizyjnej daje użytkownikowi mozliwość rozpoznawania i wyszukania potencjalnego problemu ciepła.
Charakteryzuje się szybkością i dokładnością. Umożliwia zapis danych w pamięci wewnętrznej lub na karcie MicroSD.
Rejestrator przechowuje wszystkie pomiary, które mogą być póżniej edytowane i analizowane w komputerze.
Urządzenie idealnie nadaje się do dokumentacji ważnych danych pomiarowych w przemyśle, elektrotechnice, czynnościach konserwacyjnych, kontroli jakości, budownictwie, oszczędzaniu energii.
Dodatkowo, urządzenie oferuje pięć różnych palet kolorów do obrazowania termicznego i pięć trybów mieszania dla zdjęcie do obrazowania termicznego. Dzięki graficznemu menu nawigacji urządzenie jest proste i intuicyjne w obsłudze.

Całość została wykonana bardzo solidnie, urządzenie posiada powłokę antypoślizgową, która ułatwia obsługę urządzenia w trudnych warunkach. Kolorowe podświetlenie ułatwia pracę w słabooświetlonych miejscach.

Pirometr PeakTech 5605 Specyfikacja

Sprawdź pirometry dostępne w sklepie www.dmtrade.pl

Sprawdź pozostałe wpisy dotyczące mierników na naszym blogu