Jak działa pirometr i kamera termowizyjna w jednym?

Pirometr jest urządzeniem, pozwalającym na bezstykową analizę ciepła (podczerwieni)  która jest niewidoczna dla oczu. Pirometr termowizyjny jest czymś w rodzaju kamery na podczerwień. Wszystkie elementy otoczenia, które posiadają temperaturę wyższą niż zero bezwzględne, wytwarzają promieniowanie cieplne dzięki czemu są w sposób graficzny przedstawiane na tego typu urządzeniach.

Pirometry mierzą ilość energii emitowanej poprzez pomiar temperatury elementu, na który pada promieniowanie. Maksymalna wielkość pomiaru pirometru PeakTech 5610 wynosi 300 stopni Celsjusza. Do pomiaru temperatur powyżej 600 °C używane są pirometry zwane dalej optycznymi. Chyba więcej tłumaczyć nie trzeba, a działanie urządzenia wydaje się być proste i intuicyjne.

Jak działają pirometry i kamera termowizyjna?

Gdzie stosowane są pirometry?

Pirometry są urządzeniami które posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą one być wykorzystywane w budownictwie, np. aby zlokalizować wilgotności lub wykryć przeciągi. Termowizja sprawdza się w branży spożywczej do pomiaru temperatury powierzchni żywności, monitorowania temperatury w ladach chłodniczych, mroźniach, zamrażarkach itp. W przemyśle (motoryzacyjnym, maszynowym itp.), sprawdza się w  monitorowaniu temperatury podzespołów maszyn przemysłowych, sprawdzaniu temperatury w miejscach niebezpiecznych lub trudno dostępnych, kontroli urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Sprawdzają się również w chłodnictwie i wentylacji: pozwalają na monitorowanie stanu systemów klimatyzacyjnych i grzewczych. Używane są również w straży pożarnej w celu zmierzenia temperatury w sytuacji braku możliwości podejścia do źródła ciepła. Z ciekawostek, można również sprawdzać temperaturę różnych części ciała człowieka. Urządzenie raczej nie jest bezpośrednio do tego przystosowane, ale jak tu się nie skusić… Co prawda, do przeskanowania pod “ręką” był tylko kolega, a szkoda. Chętnie przeskanowałbym kogoś o skrajnie odmiennym fenotypie. Może następnym razem 🙂

Oczywiście pierwsza, nagłówkowa grafika została stworzona w sposób humorystyczny. Pirometry niestety nie zwalczają nadmiaru tłuszczu, choć w tym wypadku, nagłówkowe zdjęcie zmotywowało właściciela do zadbania o swoje zdrowie. Może jednak coś w tym pirometrze jest? 🙂

Termometr na podczerwień Peaktech 5610

PeakTech 5610 to uniwersalna kamera termowizyjna o rozdzielczości 220 x 160 pikseli, która pokazuje różnice temperatur w sposób łatwo rozpoznawalny dla każdego użytkownika. Łatwe uruchomienie i intuicyjne działanie to bardzo duży plus dla tej kamery termowizyjnej.

Wykorzystaj tę nową technologię np. do wyszukiwania mostków termicznych w termografii, wycieków w systemach rur i urządzeniach lub do śledzenia rur grzewczych w ścianach i podłogach. W elektrotechnice termowizyjna kamera na podczerwień oferuje możliwość znalezienia problemów ze stykami i oporów przejściowych, np. w rozdzielnicach, a tym samym pozwala uniknąć zagrożenia pożarowego w odpowiednim czasie. Urządzenie to posiada również pięć różnych palet kolorów termowizyjnych oraz pięć trybów nakładania na obrazowanie termiczne, co pozwala użytkownikowi na łatwe zlokalizowanie źródła błędu w rzeczywistym obrazie lub jednym z nałożonych obrazów.

Pirometr i kamera termowizyjna PeakTech 5610

Cechy główne :
– Kolorowy wyświetlacz LCD 2,8″ i menu graficzne
– Rozdzielczość obrazów termowizyjnych 220 x 160 pikseli
– Robienie zdjęć wbudowanym aparatem cyfrowym
– Obrazy ze współczynnikiem emisji i wartościami pomiarowymi
– Pięć stopni zdjęć do nakładania obrazów termowizyjnych
– Pięć palet kolorów (Spectra, Iron, Cool, White, Black)
– Celownik oraz wskaźnik miejsc ciepłych i zimnych
– Pamięć wartości minimalnych i maksymalnych
– Zdjęcia na karcie microSD
– Zapis z dokumentacją godzinową i datą
– Nadaje się również do większych odległości (np. termografii budynków)

Specyfikacja:
specyfikacja kamery termowizyjnej PeakTech 5605 i 5610

 

Film pokazujący kamerę termowizyjną PeakTech 5610 w akcji:

 

Sprawdź pirometry dostępne w sklepie www.dmtrade.pl

Sprawdź pozostałe wpisy dotyczące mierników na naszym blogu