Jak działa pirometr i kamera termowizyjna w jednym?

Pirometr jest urządzeniem, pozwalającym na bezstykową analizę ciepła (podczerwieni)  która jest niewidoczna dla oczu. Pirometr termowizyjny jest czymś w rodzaju kamery na podczerwień. Wszystkie elementy otoczenia, które posiadają temperaturę wyższą niż zero bezwzględne, wytwarzają promieniowanie cieplne dzięki czemu są w sposób graficzny przedstawiane na tego typu urządzeniach.

termowizyjna

Pomiar temperatury coraz częściej wykorzystywany jest nie do samej analizy danych, ale szybkiej lokalizacji usterki lub problemu. Wyciek, pęknięcie rury, uszkodzenia mechaniczne podzespołów lub czujników – potencjalne kłopoty zweryfikować można dzięki pirometrowi. Działając na podstawie analizy promieniowania cieplnego, które emitowane jest przez dany obiekt, pirometry używane są w wyjątkowo szerokim zakresie branż. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do typowych prac, w których nie ma możliwości zbliżenia się do źródła ciepła. Innymi słowy: pirometr to nie tylko atrybut straży pożarnej.

Kamera termowizyjna a pirometr

Obecnie w pomiarach bezkontaktowych temperatury można wykorzystać pirometr lub kamerę termowizyjną. Należy jednak uświadomić sobie, że pirometr nie jest alternatywą dla kamery termowizyjnej, ale należy także pamiętać że każda kamera termowizyjna to pirometr, a każdy pirometr to nie kamera. Podczas gdy pirometr może z powodzeniem służyć jako termometr (do punktowego pomiaru powierzchni), nie oddaje on całościowego rozkładu temperatury tak jak kamera termowizyjna. Niektóre osoby z branży pomiarowej wytaczają argument, że przecież pirometrem można dokonać wielu pomiarów i „zobrazować sobie” gdzie jest jaka temperatura. Jest to jednak pojęcie błędne. Należy pamiętać, że ogromnym ograniczeniem dla pirometru jest wielkość „plamki pomiarowej”, zależy ona od odległości z jakiej pirometr wykonuje pomiary. Najczęściej jest ona na tyle duża, że oprócz temperatury interesującego nas punktu otrzymujemy uśrednioną temperaturę dla punktu i tła, pomiar jest błędny i można na jego podstawie wyciągnąć błędne wnioski.

termowizyjna

Inną przewagą jaką mają kamery termowizyjne nad pirometrami jest ich uniwersalność. Podczas zakupu urządzenia do bezkontaktowego pomiaru temperatury na pewno ma się dla niego przewidziane jakieś konkretne przeznaczenie. Doświadczenie pokazuje, że po zakupie sprzętu używa się do przeprowadzania wielu rozmaitych badań, czasami znacznie odbiegających od pierwotnego przeznaczenia. Tutaj kamera termowizyjna posiada ogromną przewagę w stosunku do pirometru, ponieważ właściwie posiada on tylko jedno podstawowe zastosowanie jakim jest punktowy pomiar temperatury.

Gdzie stosowane są pirometry i kamery termowizyjne?

Pirometry są urządzeniami które posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą one być wykorzystywane w budownictwie, np. aby zlokalizować wilgotności lub wykryć przeciągi. Termowizja sprawdza się w branży spożywczej do pomiaru temperatury powierzchni żywności, monitorowania temperatury w ladach chłodniczych, mroźniach, zamrażarkach itp. W przemyśle (motoryzacyjnym, maszynowym itp.), sprawdza się w  monitorowaniu temperatury podzespołów maszyn przemysłowych, sprawdzaniu temperatury w miejscach niebezpiecznych lub trudno dostępnych, kontroli urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Sprawdzają się również w chłodnictwie i wentylacji: pozwalają na monitorowanie stanu systemów klimatyzacyjnych i grzewczych. Używane są również w straży pożarnej w celu zmierzenia temperatury w sytuacji braku możliwości podejścia do źródła ciepła. Obecnie kamery termowizyjne pozwalają zaobserwować obszary na których pojawia się wilgoć, miejsca przez które uchodzi ciepło w budynkach (mostki cieplne), nieszczelności w oknach. Ktoś może się spierać, że przecież to samo można osiągnąć za pomocą pirometru, problem polega na tym że przy pomiarze pirometrem trzeba wiedzieć co mierzyć i w jakim punkcie, innymi słowy trzeba wiedzieć w którym miejscu znajduje się np. przerwa w izolacji, mostek cieplny. Mija się to z celowością stosowania urządzeń pomiarowych w celu lokalizacji usterek.

termowizyjna

Termometr na podczerwień Peaktech 5610A

PeakTech 5610 A to wszechstronna kamera termowizyjna o rozdzielczości termicznej 220 x 160 pikseli, która pokazuje różnice temperatur łatwo rozpoznawalne dla każdego użytkownika. Użyj wszechstronnej kamery termowizyjnej aby np. znaleźć mostki termiczne w termografii, nieszczelności w systemach i systemach rur lub śledzić rury grzewcze w ścianach i podłogach. W elektrotechnice ta kamera termowizyjna oferuje możliwość znalezienia problemów kontaktowych i rezystancji przejścia, np. w podzespołach, aby w porę zapobiec niebezpieczeństwu pożaru. To urządzenie ma również pięć różnych palet kolorów do obrazowania termicznego, a także pięć trybów nakładania dla zdjęć do obrazowania termicznego, dzięki czemu użytkownik może łatwo zlokalizować źródło błędu na obrazie rzeczywistym lub jednym z nałożonych obrazów.

Filmy pokazujące działanie kamery termowizyjnej PeakTech 5610A

termowizyjna termowizyjna

Najważniejsze cechy kamery termowizyjnej PeakTech 5610A:

– Nowoczesna technologia kamery termowizyjnej na podczerwień
– Kolorowy wyświetlacz LCD 2,8 “i menu graficzne
– Rozdzielczość obrazu termicznego 220 x 160 pikseli
– Zdjęcie wykonane zintegrowanym aparatem cyfrowym
– Obrazy ze współczynnikiem emisji i zmierzonymi wartościami
– Pięć kroków od nakładania zdjęcia na obraz termiczny

– Pięć palet kolorów (Spectra, Iron, Cool, White, Black)
– Celownik, a także wyświetlacz zimnego i gorącego punktu
– Wyświetlanie wartości minimalnej i maksymalnej
Zdjęcia zrobione w pamięci wewnętrznej
– Nagrania z dokumentacją czasu i daty
– Interfejs USB do transmisji danych
– Nadaje się również do dłuższych zasięgów (np. Termografia budowlana)
– IP54, chroniony przed kurzem i rozbryzgami wody

– Akcesoria: pasek do noszenia, kabel USB, ładowarka i instrukcja obsługi

Kamera termowizyjna PeakTech 5610A – specyfikacja:

– Rozdzielczość obrazu termicznego 220 x 160 pikseli
– Zakres temperatur -20 °C – 300 °C / -4 °F – 572 °F; Rozdzielczość 0,1 °
– Dokładność +/- 2% ~ +/- 2 ° C
– Wyświetlić kolorowy TFT 70 mm (2,8 “)
– Czułość 0,07 °C
– Zakres widoczności 27 ° x 35 °
– Długość fali 8 – 14 µm
– Zakres widoczności 27 ° x 35 °
– Współczynnik emisji 0,01 ~ 1,0
– Częstotliwość ramki 9 Hz
– Pamięć wewnętrzna> 20000 obrazów
– Interfejs USB
– Napięcie robocze 2000 mAh / 3,7 V. Bateria
– Wymiary (szer. X wys. X gł.) 72 x 226 x 95 mm
– Waga ok. 390 g

 

Sprawdź pirometry dostępne w sklepie www.dmtrade.pl

Sprawdź pozostałe wpisy dotyczące mierników na naszym blogu