Czym jest odczyn pH?

Zanim przejdę do opisu urządzeń dostępnych w ofercie PeakTecha, warto wyjaśnić, czym jest pH i co dokładnie oznacza ten wskaźnik. Otóż pH można zdefiniować, jako wskaźnik określający odczyn roztworu na podstawie zawartości jonów wodorowych. Odczyn pH poniżej 7 oznacza roztwór o odczynie kwaśnym. Odczyn zasadowy występuje, jeżeli wynik badania wskaże na pH powyżej 7. Jeżeli jest równy 7 lub oscyluje w granicach tej liczby, wtedy możemy być pewni, ze substancja chemiczna, którą badamy ma odczyn obojętny.

Jak zmierzyć odczyn wody?

Urządzenia stosowane do pomiaru pH substancji chemicznych są nazywane pH-metrami lub kwasomierzami. Pomiar pH może zostać przeprowadzony przy pomocy tak zwanych pasków wskaźnikowych, za pomocą analizy miareczkowej oraz za pomocą metody potencjometrycznej.

Mierniki pH dostępne w ofercie PeakTecha

W ofercie firmy PeakTech możemy znaleźć najróżniejszego typu mierniki do badania różnego rodzaju cieczy, m. in. znalazły się tam także mierniki odczynu pH, oleju, wody i zasolenia. Konkretne model postaram się pokrótce opisać poniżej

 

Miernik odczynu pH z podświetleniem i wymienną sondą Peaktech 5315

Nowe urządzenie pomiarowe PeakTech 5315 PH z długą i cienką sondą testową zostało specjalnie opracowane do użytku laboratoryjnego i może być również stosowane do mniejszych kolb Erlmeyera i probówek. Sondę PH można łatwo wyjąć i wymienić na połączenie śrubowe. Dla szczególnie dobrej czytelności wyświetlacz LCD ma białe podświetlenie, które włącza się automatycznie po włączeniu urządzenia. W górnej części obudowy znajduje się nie tylko włącznik i wyłącznik, ale także dwa potencjometry do kalibracji przy wartościach pH 7 lub pH 4, dla których zawarte są odpowiednie roztwory kalibracyjne.

Najważniejsze cechy:

– Czytelny wyświetlacz LCD (maks. 1999) z białym podświetleniem
– Wysoka rozdzielczość pomiaru 0,01 pH
– Poręczna konstrukcja obudowy z łatwo wymienialną sondą
– Kalibracja dwupunktowa za pomocą potencjometru
– Długa sonda pH do stosowania w operacjach laboratoryjnych
– Praktyczna obsługa jedną ręką
– Zasilanie bateryjne 4×1,5V (LR44)

– Zamienna sonda dostępna opcjonalnie – model „P 5315 PR”
– Akcesoria: roztwór kalibracyjny pH 4 i pH 7, plastikowa skrzynka, śrubokręt kalibracyjny, baterie i instrukcja obsługi

Miernik odczynu pH Wody PeakTech 5310

Miernik znajdujący zastosowanie w laboratoriach i w pracach chemicznych. Dzięki temu urządzeniu możemy sprawdzić odczyn pH (kwasowy/zasadowy) roztworów wodnych. Wyposażony w demontowalny sensor pH oraz wbudowany akumulator ułatwiający długie pomiary. W zestawie ładowarka. Podświetlenie wyświetlacza pozwala na pracę w ciemniejszych pomieszczeniach. Miernik spełnia normę IP65, która pozwala na pracę w mokrych środowiskach.

Najważniejsze cechy:

– Wyświetlacz cyfrowy o max. zakresie 1999,

– Stałe podświetlenie wyświetlacza

– Wodoodporność, norma IP65

– Akcesoria: pokrowiec, sensor pH, poradnik kalibracji, ładowarka i instrukcja obsługi.

Miernik tester temperatury i TPM (Total Polar Materials) Peaktech 5500

To urządzenie zostało opracowane z myślą o szybkim i niezawodnym testowaniu olejów do smażenia w branży gastronomicznej, dużych kuchniach, ale także prywatnych użytkownikach. Urządzenie wyświetla temperaturę oleju, aby można było sprawdzić ustawienia urządzenia i wskaźniki np. frytownicy oraz mierzy wartość TPM (Total Polar Materials). W zasadzie wszystkie oleje i tłuszcze przeznaczone do głębokiego smażenia mogą być poddawane pomiarom. Do takich należą np.: olej rzepakowy, sojowy, sezamowy, palmowy, oliwa z oliwek, z nasion bawełny lub olej z orzeszków ziemnych. Oleje pochodzenia zwierzęcego także mogą być poddawane pomiarom. Wartość TPM (Total Polar Materials) w % może różnić się o kilka % wartości TPM w przypadku świeżych olejów do głębokiego smażenia, w zależności od ich rodzaju. Maksymalny okres używalności dla olejów do głębokiego smażenia nie może być wyprowadzany z tej wartości.
Przykładowo: Świeży olej palmowy posiada wyższy % wartości TPM niż inne oleje do głębokiego smażenia, jednak starzeje się znacznie wolniej.

Najważniejsze cechy:

– 3-wyświetlacz LCD z podświetleniem

– Diody alarmowe (niebieska, zielona, czerwona) do ustawiania alarmu wysokiego / niskiego

– Wskazanie wartości TPM od 0,5% do 40%

– Funkcja automatycznego wyłączania (przełączana)

– Funkcja kalibracji ręcznej

– IP 65 pyło- i wodoodporny

– Akcesoria: etui aluminiowe, baterie i instrukcja obsługi

Tester konduktywności PeakTech 5125

Urządzenie słyży do pomiaru wartości konduktywności (w zakresie od 0 do 2000 μS), dzięki czemu można ocenić, czy woda jest czysta czy nie. Wartość konduktywności będzie niższa, jeśli w wodzie występuje znacznie mniej zanieczyszczeń (na przykład woda destylowana, której czystość jest wyższa niż inne, otrzyma niższą wartość przewodności około <10 μS). W sektorach przemysłowych byłoby to bardzo pomocne dla jakości produktów przy korzystaniu z dobrej wody (wymagających czystszej wody) w procesie. Może to powodować wiele chorób, jeśli woda pitna w domu ma wysoką przewodność i zawiera zanieczyszczenia.Testery czystej wody są zaprojektowane, aby sprawdzić czystość wody (przewodność wody) Dzięki urządzeniu można także łatwo i szybko ustalić przewodzenie filtra wody.

Cechy główne

– Wyświetlacz LCD 21,5 mm,
– Wartość max. 1999
– Kompaktowy rozmiar, oddzielna sonda, łatwe przenoszenie i obsługa
– Akcesoria: sonda czujnika, futerał, bateria i instrukcja obsługi

Cyfrowy Miernik Zasolenia PeakTech 5130

Przenośny miernik zasolenia zapewnia szybkie i dokładne odczyty dzięki sondzie. Specjalnie zaprojektowane do uzdatniania wody, akwariów, przetwórstwa żywności, kontroli jakości, przemyśle (np. poszycia statków).Czytelny wyświetlacz wyposażono w automatyczne podświetlenie.

Najważniejsze cechy:

– Wyświetlacz LCD o przekątnej 21,5mm

– Oddzielna elektroda

– Automatyczna kompensacja temperatury

– Wskaźnik niskiego poziomu baterii

– Funkcja blokady do ciągłego skanowania

– Akcesoria: sonda, etui, bateria, instrukcja.

 

Sprawdź pirometry dostępne w sklepie www.dmtrade.pl

Sprawdź pozostałe wpisy dotyczące mierników na naszym blogu