Termohigrometry to specjalistyczna grupa przyrządów, wykorzystywanych do jednoczesnego mierzenia, zarówno temperatury, jak i wilgotności względnej. Obecnie czujniki wilgotności i temperatury zintegrowane są z pozostałą częścią układu pomiarowego, a co za tym idzie montuje się je w jednej obudowie. Co warto wiedzieć na temat termohigrometrów? Zapraszamy do uważnej lektury.

Zastosowanie termohigrometru

Urządzenia tego typu są szczególnie przydatne w pracowniach konserwatorskich, magazynach, muzeach i wszelkiego rodzaju miejscach, gdzie pracuje się z dziełami sztuki. Obiekty takie bowiem źle znoszą wilgoć, podobnie jak drewniane ramy, które kurczą się oraz rozpulchniają pod wpływem niesprzyjających warunków. Dlatego tak ważne jest utrzymanie powietrza na odpowiednim poziomie suchości. Kolejną branżą gdzie często stosuje się higrometry to branża ogrodnicza i hodowlana. Tu także do uprawy wielu gatunków roślin czy kwiatów wymagane są odpowiednie warunki wilgotności powietrza. Oczywiście to nie jedyne zastosowania, bardzo często stosuje się je także w halach produkcyjnych itp.

Termohigrometry przenośne

Większość dostępnych na rynku przenośnych termohigrometrów posiada wbudowaną funkcję, która pozwala na precyzyjne określenie tzw. punktu rosy. Ponadto wyposażone są także w szereg funkcji mających na celu pomiar wielkości nieelektrycznych, oraz przepływu powietrza i ciśnienia. Należy pamiętać, że do prawidłowego wykonania pomiaru temperatury i wilgotności konieczne jest przeznaczenie odpowiedniego okresu w czasie pozwalającym na ustabilizowanie się warunków pomiarowych. Czas ten zależny jest przede wszystkim od pory roku i trwać może od kilku do kilkudziesięciu minut.

Termohigrometr

Co to jest wilgotność względna, bezwzględna lub kondensacyjna i jak ją zmierzyć?

Powietrze w zależności od temperatury, może pomieścić większą lub mniejszą ilość pary wodnej czyli wilgoci. Przy zmianach temperatury zmienia się również wilgotność powietrza. Gdy temperatura powietrza wzrasta to zwiększa się również ilość zawartej w nim wody, natomiast gdy powietrze się ochładza ilość wody w nim zawartej odpowiednio się zmniejsza. Oznacza to, że dla danej temperatury istnieje stała i niezmienna ilość wody jaka może zmieścić się w powietrzu; mówimy wtedy o stanie nasycenia.

Każda mniejsza ilość pary wodnej w powietrzu stanowi pewien procent stanu nasycenia i to jest właśnie wilgotność względna. Procent ten określa więc stosunek ilości wody znajdującej się w powietrzu do maksymalnej ilości, jaką może przyjąć powietrze w danej temperaturze.

Kiedy powietrze się ochładza to następuje proces pozbywania się nadmiaru pary wodnej z powietrza. Para wodna zaczyna się skraplać i osiadać na chłodniejszych powierzchniach, czyli następuje kondensacja pary wodnej a temperatura w której odbywa się ten proces nazwana jest temperaturą punktu rosy.

Stosowane jest jeszcze pojęcie wilgotności bezwzględnej, które oznacza rzeczywistą ilość pary wodnej, jaka mieści się w 1m3 powietrza i wyrażana jest w gramach (g/m3). Wilgotność bezwzględna pary wodnej nazywana jest także gęstością bezwzględną pary wodnej.

Termohigrometr z punktem rosy i mokrym termometrem PeakTech 5039

Nowy PeakTech 5039 to niedrogi higrometr termiczny do jednoczesnego pomiaru i wyświetlania temperatury i wilgotności otoczenia w poręcznej konstrukcji. Ponadto model ten oferuje pomiar temperatury termometru mokrego, który reprezentuje najniższą temperaturę, jaką można osiągnąć przez bezpośrednie chłodzenie wyparne. Ponadto model ten może mierzyć temperaturę punktu rosy, którą należy podciąć, aby mgła lub rosa mogły tworzyć się z pary wodnej. Wszystkie zmierzone wartości można łatwo odczytać na dużym wyświetlaczu LCD z podświetleniem. To niedrogie i kompaktowe urządzenie pomiarowe jest idealne do stosowania w sektorze budowlanym, usługach budowlanych lub technologii grzewczej i klimatyzacyjnej.

Termohigrometr

Specyfikacja

– Wielofunkcyjny podświetlany wyświetlacz LCD
– Pomiar wilgotności i temperatury powietrza
– Pomiar temperatury punktu rosy i temperatury mokrego termometru
– Obliczanie bezwzględnej wilgotności powietrza w gr / m³ lub gr / ft³
– Obliczanie masy wilgotności powietrza w ziarnach / funtach (GPP), g / kg, g / m³ lub gr / ft³
– W
skaźnik stanu baterii
– Możliwość przełączania ° C / ° F
Funkcja zatrzymania wartości minimalnej i maksymalnej, zatrzymanie danych

Dane techniczne:

– Temperatura powietrza: -20 + 100 ° C; ± 0,5% + 0,5 ° C; 0,1 ° C
– Wilgotność: 0 – 100%; ± 2% RH; 0,1% RH
– Temperatura mokrego termometru: 0 – 80 ° C; 0,1 ° C
– Temperatura punktu rosy: -30 – 100 ° C; 0,1 ° C
– Napięcie robocze: 3 baterie 1,5 V AAA
– Wymiary (szer. X wys. X gł.): 63 x 220 x 28 mm
– Waga: 210 g

Rejestrator Temperatury i wilgotności 3 w 1 PeakTech 5040

3 w 1 miernik Temperatury, wilgotności z cyfrowym wyświetlaczem wielofunkcyjnym LCD i podświetleniem do pokazania wilgotności względnej i temperatury, punktu rosy i termometru mokrego w tym samym czasie sprawia, że ​​miernik jest odpowiedni do stosowania w chłodziarkach, klimatyzacji i procesach obróbki cieplnej wykorzystywanych w przetwórstwie metali, elektrociepłowni i przemyśle chemicznym. Funkcja temperatury w podczerwieni i wskaźnik laserowy umożliwia pomiar bezkontaktowy temperatur statycznych lub przemieszczających się. Interfejs USB 2.0 i oprogramowanie umożliwiają rejestrację wartości pomiarowych przez dłuższy czas.

Termohigrometr

Najważniejsze cechy:

– Wielofunkcyjny, cyfrowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny wyświetlający temperaturę powierzchni typu K, punkt rosy, mokrą żarówkę, wilgotność względną i temperaturę powierzchni czujnika IR,
– Wbudowany laser identyfikuje obszar docelowy (klasa 2,Temperature (type-K))
– Temperature -100 … +1372°C; ± 1,0 % + 1°C; 0,1°C
– Humidity0 … 100 %; ± 3 % RH; 0,1 % RH
– IR-temperature -50 … 500°C; ± 2 % resp. 2°C; 0,1°C

Laserowy Miernik Temperatury I Wilgotności Termohigrometr PeakTech 5090

Nowo opracowane urządzenie mierzy aktualną wilgotność i aktualną temperaturę powietrza, potrafi wyświetlać obie wartości jednocześnie. Nadaje się do stosowania w chłodziarkach, lodówkach, w procesach obróbki metali oraz przemyśle chemicznym.

Termohigrometr

Funkcja laserowego mierzenia pozwala na korzystanie z urządzenia na poruszających się obiektach lub z dystansu.

 • Dwufunkcyjny wyświetlacz LCD z podświetleniem
 • Funkcja autowyłączania
 • Temperatura powietrza wyświetlana w °C lub °F
 • Zapisywanie wartości (również najwyższych)
 • Atest bezpieczeństwa: EN 60825-1
 • Akcesoria: etui, uchwyt, próbnik, bateria, instrukcja

Miernik temperatury i wilgotności -10/+50*C, 10-99%

Nowo opracowane urządzenie mierzy aktualną wilgotność, a także aktualną temperaturę powietrza, sensor zapewnia szybki i dokładny pomiar.
Termohigrometr
Posiada funkcję rejestracji mierzonych danych.

 • 3-cyfrowy wyświetlacz
 • Automatyczne podświetlenie
 • Pomiar wilgotności względnej
 • Temperatura powietrza wyświetlana w °C lub °F
 • Szybko działające czujniki
 • Wytrzymała i kompaktowa konstrukcja obudowy
 • Akcesoria: bateria, instrukcja

Rejestrator Temperatury I Wilgotności -40/+70°C, 0-100% RH

Nowo opracowany cyfrowy rejestrator temperatur i wilgotności powietrza pozwala na długotrwałe rejestrowanie danych, zapisując jednocześnie cztery różne wartości. Dołączone oprogramowanie umożliwia ustawienie wszystkich niezbędnych parametrów przed rozpoczęciem nagrywania, takie jak częstotliwość próbkowania lub żądane jednostki pomiarowe. Zarejestrowane wartości pomiarowe mogą być ostatecznie zanalizowane przy użyciu oprogramowania (schematy, arkusze kalkulacyjne programu Mcrosoft Excel).
Termohigrometr
Rejestrator danych jest ważnym narzędziem w ocenie środowiska wewnętrznego wewnątrz pomieszczeń, w przemyśle, rolnictwie, systemach chłodzenia.Rejestrator z  budowaną pamięcią ma 67 tys. rekordów

 • Jednoczesne rejestrowanie wilgotności i temperatury powietrza
 • Wyświetlacz z diodami sygnalizacyjnimi
 • Częstotliwość mierzenia od 1 sekundy do 12 godzin
 • Wbudowana bateria litowo-jonowa
 • Możliwość zapisu do 3 miesięcy
 • Autowyłączanie
 • Akcesoria: oprogramowanie pod Windows 2000/XP/Vista/7, dwa próbniki temperatury, instrukcja.

Miernik temperatury i wilgotności z Dataloggerem USB 5185

Nowa seria poręcznych dataloggerów (rejestratorów) USB. Model 5185 umożliwia dokładny pomiar temperatury i wilgotności oraz zapisywanie odczytów w swojej pamięci wewnętrznej. Następnie, po podłączeniu miernika do komputera (podłączamy przez port USB – jak pendrive) mamy dostęp do wyników. Ponadto, urządzenie posiada swój wyświetlacz, na którym wyniki są prezentowane na bieżąco. Dołączone oprogramowanie pozwala na dostosowanie ustawień pomiarowych do potrzeb użytkownika. Wyniki prezentowame są jako arkusz programu Excel, plik tekstowy lub plik graficzny.
Termohigrometr
– pamięć wewnętrzna pozwala na zapis 32000 wyników pomiarowych
– jednoczesny pomiar wilgotności i temperatury
– wyświetlacz LCD
– częstotliwość próbkowania od 2 sekund do 24 godzin
– wymienna bateria

 

Sprawdź mierniki wilgotności dostępne w sklepie www.dmtrade.pl

Sprawdź pozostałe wpisy dotyczące mierników na naszym blogu