Coraz to większe zapotrzebowanie na ilość przesyłanych danych i prędkość sieci powodują, że usługodawcy są skazani na stały rozwój swojej infrastruktury. Obecnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem są światłowody.  Tradycyjne kable powoli odchodzą do lamusa, ustępując miejsca na rynku nacierającej technologii przesyłania fali świetlnej. Instalatorzy zdecydowanie muszą podnieść poziom swoich umiejętności manualnych, gdyż praca na światłowodach wymaga dużo większej staranności. Każda technologia wymaga zastosowania dedykowanego osprzętu, w tym przypadku jest tak samo.

Instalacja sieci światłowodowych

miernik mocy optycznej

Bez względu na to, jaką metodę łączenia światłowodów wybierze instalator (spawy mechaniczne, klasyczne, złącza mechaniczne itd.), pierwsze etapy są wspólne dla wszystkich technik. Zarówno instalacja sieci światłowodowych jak i ich późniejsza konserwacja wymaga użycia wielu różnych dedykowanych sprzętów, narzędzi, urządzeń i akcesoriów. W ofercie Spacetronika pojawiły się dwa nowe mierniki – tester źródła światła i miernik mocy optycznej, oba to urządzenia które powinny się znaleźć w asortymencie każdego instalatora sieci światłowodowej.

Po ułożeniu i zainstalowaniu kabli światłowodowych przychodzi czas, by je przetestować. Powinniśmy takie działanie przeprowadzić na każdej instalacji kabla światłowodowego dla trzech głównych obszarów: ciągłości, strat i mocy. W celu przeprowadzenia takich działań potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim miernika mocy optycznej.

Czym są mierniki mocy optycznej?

Mierniki mocy optycznej, w skrócie OPM, to urządzenia używane do mierzenia mocy w sygnale optycznym. Termin ten zazwyczaj odnosi się do urządzeń do testowania średniej mocy w systemach światłowodowych. Typowy miernik mocy optycznej składa się ze skalibrowanego czujnika, wzmacniacza pomiarowego i wyświetlacza. Czujnik to przede wszystkim fotodioda wybrana dla odpowiedniego zakresu długości fal i poziomów mocy. Na wyświetlaczu wyświetlona jest zmierzona moc optyczna i ustawiona długość fali. Mierniki są kalibrowane przy użyciu wzorców kalibracyjnych takich jak standard NIST.

Tradycyjny optyczny miernik mocy reaguje na szerokie spektrum światła, jednak kalibracja zależy od długości fali. Zazwyczaj nie stanowi to problemu, ponieważ długość fali testowej jest zwykle znana, jednak ma to kilka wad. Po pierwsze, użytkownik musi ustawić miernik na prawidłową długość fali testowej, a po drugie, jeśli obecne są inne fale zakłócające, wystąpią błędne odczyty.

Kieszonkowy miernik mocy optycznej Spacetronik SP-OM36 Mini

Mini miernik mocy optycznej SP-OM36 to samodzielny przyrząd testowy, który jest szeroko stosowany do instalacji, obsługi i konserwacji sieci światłowodowej. Urządzenie może testować moc optyczną w zakresie długości fali 800 ~ 1700 nm. W ustawieniach urządzenia zostało zapisane sześć skalibrowanych długości fali: 850 nm, 1300 nm, 1310 nm, 1490 nm, 1550 nm, 1625 nm.

miernik mocy optycznej

Najważniejsze cechy miernika optycznego Spacetronik SP-OM36 Mini

Wysoka dokładność pomiaru i rozdzielczość wyświetlacza
Szybka reakcja i pomiar: Może wyświetlać szybkie śledzenie i pomiar w czasie rzeczywistym mocy optycznej przy zmianie mocy wyjściowej
Szeroki zakres pomiarowy: może zapewnić 80dB zakresu pomiaru mocy optycznej
Sześć skalibrowanych długości fali: 850 nm, 1300 nm, 1310 nm, 1490 nm, 1550 nm i 1625 nm
Zapewnia bezwzględny pomiar mocy optycznej i pomiar mocy względnej.
Monitorowanie w czasie rzeczywistym i wyświetlanie poziomu baterii.
Ostrzeżenie o niskim poziom naładowania baterii.
Baterie 3x AAA w zestawie
Złącza SC + ST + FC są dołączone
Funkcja automatycznego wyłączania
Podświetlany wyświetlacz LCD
Funkcja autokalibracji użytkownika

Mini tester źródła światła optycznego Spacetronik SP-OSM32 Mini

Tester źródła światła Spacetronik SP-OSM32 Mini charakteryzuje się zaawansowaną technologią sterowania, wysoką mocą wyjściową i bardzo niskim zużyciem energii. Może pracować przy 1550 nm, 1490 nm, 1310 nm, 1300 nm, 850 nm, pojedynczej, podwójnej lub potrójnej długości fali. Może eksportować różne częstotliwości modulacji (CW, 270HZ, 1KHZ, 2KHZ). Miernik tego typu może być szeroko stosowany w komunikacji optycznej, pomiarach optycznych, wykrywaniu światłowodów i tip.

miernik mocy optycznej

Najważniejsze cechy tester źródła światła optycznego

Dobra stabilność mocy wyjściowej
Opcjonalne automatyczne wyłączanie
Duży wyświetlacz LCD z podświetleniem
Wskaźnik mocy baterii

W ofercie także można znaleźć mierniki, które pojawiły się w ofercie Spacerownika dużo wcześniej i cieszą się dużym zainteresowaniem

Miernik mocy optycznej Spacetronik SP-OM36

Oferowane urządzenie to gwarancja udanego zakupu! Niska cena i jakość wykonania idą tutaj ze sobą w parze!
Model z naszej oferty posiada aż 3 adaptery, aby podłączyć do niego włókna światłowodowe (pigtail): FC, SC, ST.
Miernik ten posiada sześć wstępnie skalibrowanych długości fali do pomiaru: 850nm, 1300nm, 1310nm, 1490nm, 1550nm, 1625nm, ale pracuje w zakresie 800-1700nm. Ponadto pozwala prowadzić pomiar bezwzględny (absolutny) oraz względny (relatywny).

SP-OM36 miernik mocy optycznej

Specyfikacja techniczna:

– zakres pomiaru: -50 do 26 dBm (z dokładnością do 0.01);
– pomiar fali: 850nm, 1300nm, 1310nm, 1490nm, 1550nm, 1625nm;
– typ detektora: InGaAs;
– wielkość błędów pomiarowych: <3%;
– temperatura pracy: -10 do +50 st Celsjusza;
– temperatura przechowywania: -20 do +70 st Celsjusza;
– maksymalna wilgotność otoczenia: ok. 90%;
– typy przyłączy: FC / SC / ST;
– zasilanie: 3x bateria AAA;
– czas pracy: >120 godzin, bez podświetlenia LCD.

Tester źródła światła Spacetronik SP-OSM32

Model z naszej oferty posiada aż 3 adaptery aby podłączyć do niego włókna światłowodowe (pigtail): FC, SC, ST.
Miernik ten posiada dwie wstępnie skalibrowane długości fali do pomiaru: 1310nm, 1550nm. Zadaniem testera źrodła światła jest wysłanie laserowej wiązki światła w instalację optyczną w celu sprawdzenia jej prawidłowości. Gdy tester wyśle wiązkę np. 1310mm, a miernik mocy optycznej odczyta tę samą wartość z drugiej strony instalacji, masz pewność, że instalacja jest wykonana wzorowo! Tester to obowiązkowe wyposażenie każdego instalatora pracującego na światlowodach i włóknach optycznych. W naszej ofercie również miernik mocy optycznej tego samego producenta!

miernik mocy optycznej
Specyfikacja techniczna:
– pomiar fali: 1310nm, 1550nm;
– typ detektora: gniazdo laserowe do wysyłania wiązek;
– typy przyłączy: FC / SC / ST;
– zasilanie: baterie lub akumulatory;
– w zestawie: 3x końcówki, patyczki do czyszczenia, futerał, pasek


Sprawdź ofertę sklepu DMTrade.pl i warsztatowski.com

Zobacz także pozostałe wpisy na naszym blogu