Spaun – precyzja, niezawodność, stabilność

Produkty firmy SPAUN cechują się innowacyjnymi rozwiązaniami , niezawodnością i doskonałymi parametrami technicznymi. SPAUN znany jest z produkcji szerokiej gamy urządzeń do budowy instalacji dystrybucji sygnału satelitarnego pierwszej pośredniej oraz sygnałów terrestrycznych w instalacjach SMATV. Czyli mówiąc prościej systemów multiswichy dla hoteli, pensjonatów, domów wielorodzinnych i jednorodzinnych. Przez ostatnie 50 lat firma SPAUN electronic wyróżnia się innowacyjnymi i wyznaczającymi trendy produktami o wysokim standardzie jakości.

Oferta w tej dziedzinie jest bardzo szeroka. Począwszy od prostych multiswitchy obsługujących kilka punktów odbioru do zaawansowanych pełnopasmowych instalacji kaskadowych dla zasilania kilkudziesięciu punktów odbiorczych SAT/TV. SPAUN jako pierwsza firma wykorzystała dla sterowania multiswitchy cyfrowy sygnał DiSEqC 2.0. co stworzyło możliwość produkcji jedno-modułowych systemów obsługujących całe pasmo służące do nadawania programów satelitarnych.

W pierwszej kolejności zajmijmy się najprostszą ale zarazem jedna z lepszych serii multiswichy SMS, ale to za chwilę. Najpierw dowiedzmy się co to w ogóle jest multiswitch, do czego służy i gdzie się go stosuje.

Co to takiego w ogóle jest multiswitch?

W najprostszych słowach multiswitch satelitarny jest urządzeniem, które razem z konwerterem satelitarnym typu Quad lub Quattro służy do dystrybucji sygnałów telewizji satelitarnej pochodzących z pojedynczej anteny do wielu odbiorników. Tak jest w najprostszym przypadku. W bardziej zaawansowanych instalacjach multiswitch jest wstanie obłsużyć nawet do 4 anten satelitarnych lub działać jako część składowa bardzo rozbudowanej instalacji kaskadowej. Oprócz wejść satelitarnych multiswitche mają dodatkowe wejście dla sygnałów naziemnych. Do tego wejścia może być podłączona np. antena telewizji naziemnej. W ten sposób do instalacji można wprowadzić sygnał telewizji naziemnej DVB-T. Dystrybucja sygnałów telewizji satelitarnej TV-SAT i naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z wykorzystaniem multiswitchów jest obecnie coraz częściej stosowanym wariantem okablowania budynków

multiswitch Spaun

Multiswitche Spaun – niezawodna seria SMS

Multiswitch przeznaczony jest do rozbudowy wewnętrznej instalacji antenowej systemu telewizji satelitarnej i naziemnej Full HD i SD. Multiswitch automatycznie rozpoznaje rodzaj sygnału jaki będzie przekazywany do tunerów. W instalacji należy uwzględnić podłączenie multiswitcha do anteny satelitarnej o średnicy nie mniejszej niż 0,8 m i konwerterów Quatro lub Quad, oraz antenę telewizji naziemnej. Rozdzielenie sygnału Sat i TV wychodzącego z multiswitcha odbywa się za pomocą gniazd abonenckich końcowych.
Zasilanie multiswitcha odbywa się za pośrednictwem wbudowanego zasilacza w specjalnie zaprojektowanej obudowie dzięki czemu wyeliminowane jest zjawisko zwiększonej temperatury pracy będące częstym powodem uszkodzeń urządzenia.
Przy montażu urządzenia należy uwzględnić istniejące warunki instalacyjne dotyczące zasilania: lokalizacji z dala od wpływu warunków atmosferycznych zabezpieczenia przed dostępem dla osób postronnych oraz odpowiedniej wentylacji.

Multiswitch Spaun seria SMS 5 na 8, 12, 16:

multiswitch Spaun

Najważniejsze cechy multiswitcha Spaun serii SMS 5

SAT IF:
– Napięcie zasilania LNB dla Quattro i Quad LNB.
– Multiswitche obsługują tryb gotowości. Zarówno wzmacniacz SAT IF, jak i zdalne zasilanie LNB
jest aktywne tylko wtedy, gdy przynajmniej jeden odbiornik dostarcza napięcie zasilania do wyjścia multiswitchowego.
DVB_T:
– Pasmo naziemne w zakresie częstotliwości 5… 862 MHz (Triple Play).

Specyfikacja multiswitchy Spaun serii SMS 5

multiswitch Spaun

Przykład zastosowania multiswitcha Spaun SMS 5

multiswitch Spaun

Multiswitch Spaun seria SMS 9 na 8, 16, 24, 32:

multiswitch Spaun

Specyfikacja multiswitchy Spaun serii SMS 9

multiswitch Spaun

Najważniejsze cechy multiswitcha Spaun serii SMS 9:

SAT IF:
– Może być używany z konwerterami Quattro lub Quad.
– Multiswitch obsługuje tryb gotowości. Zarówno wzmacniacz SAT IF, jak i zdalne zasilanie LNB
są aktywne tylko wtedy, gdy co najmniej jeden odbiornik dostarcza napięcie zasilania do wyjścia multiswitchowego.
DVB-T:
Aktywne pasmo 85 – 862 MHz.
– Pasywne pasmo powrotna 5… 65 MHz do wykorzystania sygnałów interaktywnych (Triple Play).

Przykład zastosowania multiswitcha Spaun SMS 9

multiswitch Spaun

 

W ofercie producenta Spaun znajduje się również wiele innych modeli, w tym modeli promium.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty w sklepach: www.warsztatowski.com oraz www.dmtrade.pl

Sprawdź pozostałe wpisy na naszym blogu Spacetronik