Internet w gniazdu elektrycznym – tak, to możliwe! Poznaj PLC

Takie pomysły kiedyś były niewykonalne, internet był radiowy lub z kabla telefonicznego, a jego rozsyłanie było możliwe tylko za pomocą kabli sieciowych (Ethernet) z wtykami RJ45, z użyciem switchy, a w najlepszym przypadku za pomocą sieci bezprzewodowej, zwanej Wi-Fi. Ale…

schemat instalacji PLC

… nadchodzi, a w zasadzie nadeszła jakiś czas temu, technologia PLC i urządzenia zwane PowerLine (lub transmiterami na sieć elektryczną). Pomysł jest idealny w swojej prostocie, użytkownik kupuje minimum dwa transmitery, podłącza do nich kabel sieciowy i już – gotowe!

Czy to potrzebne? Po co? Skoro istnieje Wi-Fi…

Z własnego doświadczenia wiem, że najwygodniejsza jest sieć Wi-Fi, żadnych kabli, bardzo dużo urządzeń, które można podłączyć do sieci. Ale, puśćmy wodze fantazji: Wyobraźmy sobie domek jednorodzinny, dwupoziomowy (np jak w schemacie wyżej). Internet jest doprowadzony poprzez sieć światłowodową, więc sygnał “wchodzi” do domu na parterze. Na tym poziomie mamy np. pokój dziecka z komputerem i tam jest router Wi-Fi, ale na piętrze jest pokój wypoczynkowy (salon) z np. telewizorem z dużymi możliwościami internetowymi (platformy streamingowe, YouTube itp.), sygnał Wi-Fi jest tam słaby, każda ściana, strop go znacznie osłabia – co wtedy?

przykładowe urządzenia PLC

Stosujemy urządzenia PLC, sam montaż jest banalnie łatwy:

1. Po pierwsze, najważniejsze, w zestawie niezarządzalnym (takim, bez obsługi sieci Wi-Fi), nie rozróżniamy nadajnika i odbiornika;

2. Do jednego z urządzeń podpinamy kabel sieciowy z routera, taki przewód zakończony jest wtykami RJ45;

3. Urządzenie wraz z tym kablem podłączamy do gniazdka sieciowego/elektrycznego;

4. Drugie urządzenie podłączamy do gniazdka w innym pomieszczeniu, kabel sieciowy z niego podpinamy np. do routera na piętrze, telewizora, konsoli.

5. Cieszymy się internetem “płynącym” z prądem w sieci elektrycznej! 🙂

O samej technologii PLC

Cytując najmądrzejszą encyklopedię świata (via Wikipedia.pl):

“Technologia oparta jest na przesyłaniu równolegle z napięciem zasilającym o częstotliwości 50 (lub 60) Hz sygnału z danymi o wiele wyższej częstotliwości (od kilku kiloherców do kilkudziesięciu megaherców). Wykorzystuje to sposób podejścia do sieci elektroenergetycznej i domowej instalacji elektrycznej jako naturalnego medium transmisji sygnału alternatywnego dla mediów takich jak sieć telekomunikacyjna, sieć radiowa itp. Sprawia to, że rozwiązanie to jest atrakcyjne finansowo, ponieważ wykorzystuje już istniejącą infrastrukturę sieci zasilających.”

Upraszczając, za pomocą sieci elektrycznej, przesyła się również inne sygnały, np. Internet, a nawet cyfrowy sygnał video (ale o tym wspomnę w innym wpisie). Należy pamiętać, że sieć można budować w obrębie jednego “licznika” w gospodarstwie domowym. Nie mają znaczenia żadne inne parametry sieci elektrycznej.

Co w naszych sklepach?

Oczywiście, w ofercie naszych sklepów można znaleźć transmitery PLC. Aktualnie dostępny jest u nas model Belgacom MT2314 (przewodowy, bez obsługi sieci Wi-Fi). Do jego atutów zaliczyć można “przelotowe” gniazdko elektryczne, po wpięciu transmitera do sieci, nadal mamy wolne gniazdko wbudowane w transmiter. Natomiast se specyfikacji technicznej, należy wspomnieć o maksymalnej przepustowości sieci do 200 megabitów na sekundę. Urządzenia posiadają polskie gniazda i wtyki. Można stosować większą ilość urządzeń w jednej sieci, komunikują się ze sobą automatycznie.

transmitery Belgacom MT2314

Urządzenia są dostępne w naszych sklepach:

– DMTrade.pl:

—- pojedynczy egzemplarz: https://www.dmtrade.pl/p7074,transmiter-powerline-belgacom-mt2314-1x.html

— zestaw dwóch sztuk: https://www.dmtrade.pl/p3196,transmiter-powerline-belgacom-mt2314-2x-zestaw.html

– Warsztatowski.com:

—- pojedynczy egzemplarz: https://warsztatowski.com/pl/p/Transmiter-Powerline-Belgacom-MT2314-1x/11711

— zestaw dwóch sztuk: https://warsztatowski.com/pl/p/Transmiter-Powerline-Belgacom-MT2314-2x-ZESTAW/9004