10.0
Score

Pros

  • Wiele funkcji
  • Wymiary
  • Ekran dotykowy
  • Multi-touch
  • Idealne wsparcie dla edukacji

Cons

  • Konieczność dokupienia projektora
  • Stosunkowo duży wydatek

Coraz częściej tablica interaktywna to nieodzowny element sali wykładowej oraz szkolnej. Jak wybrać najrozsądniej?

Wielu producentów zachęca potencjalnych klientów różnymi cechami swoich sprzętów multimedialnych, prześcigając się wzajemnie w sloganach reklamowych oraz zachwalając swoje produkty. Tablica interaktywna jest jednym z tych elementów który posiada kilka cech, na które kupujący powinien skupić szczególną uwagę, w celu pełnego wykorzystania ekranu prezentacyjnego. Właśnie z tego powodu stworzyliśmy ten wpis, aby chociaż częściowo rozwiać wątpliwości oraz pokazać na co zwrócić uwagę.

tablice interaktywne i multimedialne

Rozmiar Tablicy multimedialnej

Bez wątpienia jest to główny czynnik brany pod uwagę przy wyborze tablic interaktywnych. W większości przypadków jest to główny czynnik decydujący o wyborze takiego ekranu prezentacyjnego. Producenci oferują bardzo szeroki wybór rozmiarów z czego najbardziej popularnym zdaje się być wielkość przekątnej ekranu około 80″. Wydaje się to być rozsądny wybór, który z reguły idealnie pasuje na dostępne powierzchnie ścian oraz spełnia wszystkie potrzeby wyświetlania informacji oraz dobrej widoczności z większości odległości oraz kątów widzenia. Poza tym można zauważyć tablice nieco mniejsze, np 70″ które idealnie sprawdzają się do pracy z dziećmi. Warto zauważyć, że producenci, np. firma Gaoke, jako jedna z nielicznych oferuje tablice interaktywne o wymiarze 130″. Tablice te idealnie pasują do sali wykładowych.

Tablica interaktywna – Proporcje ekranu

Bardzo ważną kwestią przy wyborze tablicy jest jej przekątna ekranu. Z reguły dostosowuje się ją do projektora (lub odwrotnie) w celu jak najlepiej dostosowanej jakości obrazu. Najpopularniejszą proporcją dla tablic multimedialnych jest 4:3. Jest to wymiar zadowalający przeciętnych użytkowników. Dostępne są również na rynku większe proporcje, np. 16:9 lub 16:9

Dodatkowe cechy tablic multimedialnych

Ważne aby tablica posiadała sprawdzone oprogramowanie. Szczególnie należy zwrócić uwagę w jakich językach można obsługiwać tablicę interaktywną, rodzaj zastosowanych materiałów itp. Warto zainwestować w tablice posiadającą funkcje multi-touch, dzięki czemu ekran dotykowy działa w kilku miejscach równocześnie. Np. dwójka dzieci może rysować dwa rysunki jednocześnie). W tablicach można znaleźć również wiele ciekawych funkcji, takich jak rozpoznawanie pisma, interaktywne ruchy obiektów, możliwość pisania pisakiem/palcem itp.

tablica interaktywna oprogramowanie i wykonanie