Co to jest zasilacz laboratoryjny?

Zasilacz laboratoryjny to podstawowe urządzenie w pracowni radioamatora. Wiele urządzeń elektronicznych może być zasilanych wprost ze zwykłej baterii. Jednak często do zasilania badanego układu potrzeba zbyt dużego napięcia lub prądu niż może nam dostarczyć bateria. Można oczywiście teoretycznie otrzymać każde napięcie, łącząc baterie szeregowo, gorzej jest, gdy chcemy uzyskać większy prąd.

Kolejną dużą zaletą, którą posiada zasilacz laboratoryjny to kontrola nad wartościami pomiarowymi. Zapewnia nam to stałą kontrolę wartości pomiarowych co zapewnia że układ, który sprawdzamy nie zostanie uszkodzony.

Do prac serwisowych czy konstrukcyjnych jest konieczne urządzenie uniwersalne, umożliwiające regulację napięcia, najlepiej od zera, z jednoczesną kontrolą tego napięcia na wewnętrznym woltomierzu. Podobne wymagania dotyczą prądu. Zasilacz laboratoryjny powinien posiadać zabezpieczenie przed poborem zbyt dużego prądu obciążenia i najlepiej gdyby ten prąd maksymalny był regulowany.

Typowy zasilacz laboratoryjny zapewnia zarówno stabilizację napięcia z niego otrzymywanego jak i prądu. Gdy prąd pobierany przez badany układ przekroczy ustawioną wartość ograniczenia, czyli rezystancja obciążenia jaką przedstawia dołączony do zasilacza badany układ zmniejszy się, zasilacz przełącza się automatycznie na stabilizację prądową.

Parametry zasilacza laboratoryjnego

Indywidualne potrzeby użytkowników zasilaczy są bardzo różne. W wielu przypadkach jest potrzebne znacznie większe napięcie, sięgające często kilkuset woltów i kilkudziesięciu amperów. Iloczyn wartości maksymalnych napięcia i prądu wyjściowego, czyli moc, to podstawowy parametr zasilacza. Firma Peaktech produkuje zasilacze z całej serii, różniących się napięciem i prądem maksymalnym, a co najważniejsze też samą moc.

Oczywiście napięcie i prąd maksymalny to tylko dwa, choć najważniejsze, parametry zasilacza. Do pozostałych należą: współczynniki stabilizacji napięcia wyjściowego i prądu wyjściowego (od zmian napięcia sieci zasilającej), napięcie szumów i tętnień przy stabilizacji napięciowej, tętnienia prądu wyjściowego przy stabilizacji prądu, niestabilność termiczna napięcia i prądu wyjściowego, rezystancja wyjściowa czyli stabilizacja napięcia od zmian prądu obciążenia, oraz zakres temperatur pracy zasilacza.

Zasilacz laboratoryjny – sterowanie

Nowoczesne zasilacze to urządzenia sterowane za pomocą mikroprocesora. Typowe pokrętła służące w konwencjonalnych zasilaczach do regulacji napięcia i prądu zastąpiono w nich klawiaturą, często numeryczną. Zasilacze takie zamiast wskaźników analogowych są wyposażone w wyświetlacze cyfrowe.

Tańsze wykonania zasilaczy stosują wskaźniki cyfrowe typu LED, droższe natomiast, wyświetlacze alfanumeryczne, ciekłokrystaliczne, z podświetleniem. Na wyświetlaczach takich, oprócz ustawionych wartości napięcia i prądu wyjściowego (wyświetlanych jednocześnie i z podaniem jednostek) są też wyświetlane również komunikaty np. o przekroczeniu ustawionego prądu czy napięcia jak również o trybie pracy zasilacza np. o włączonej funkcji nadążania.

Przekrój oferty zasilaczy laboratoryjnych

Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6080

Dzięki małej konstrukcji urządzenie sieciowe pasuje do wszystkich miejsc pracy w branży serwisowej i edukacyjnej. 16 mm wyświetlacze umożliwiają szybki i precyzyjny odczyt ustawionych wartości.
Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6080
Cechy:
– Ochrona przed przeciążeniem i zwarciem
– 4 mm tuleje zabezpieczające / zabezpieczenie: EN-61010-1
– 16 mm wyświetlacze LCD
– Napięcie wyjściowe: 0 – 15 V DC
– Prąd wyjściowy: 0 – 3 A DC
– Moc wyjściowa: 45 W
– Tętnienie szczątkowe (U): 0,5 mV eff
– Tętnienie szczątkowe (I): 3 mA skut.
– Napięcie robocze: 115 / 230 V AC, możliwość przełączania
– Wymiary: (szer. x wys. x gł.): 95 × 160 × 225 mm

Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6140

Całkowicie nowa seria regulowanych linearnie zasilaczy laboratoryjnych z nowoczesną konstrukcją i technologią, 3-cyfrowym 14 mm niebieskim wyświetlaczem LCD, wyświetlającym wartości zasilania i prądu, który umożliwia szybki i precyzyjny odczyt. Wyposażenie obejmuje bezstopniowo regulowane nakłady napięciowe; napięcie stałe i prąd stały wybierane są automatycznie, a ponadto można dowolnie ustawiać ochronę ograniczenia prądu.
Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6140
Cechy:
– 4 mm tuleje zabezpieczające
– Odłączane wyjścia
– Napięcie wyjściowe ew. prąd wyjściowy odczytywane są na dwóch oddzielnych wyświetlacza LED
– Ochrona przed przeciążeniem i zwarciem
– Bezpieczeństwo: EN 61010-1
– Akcesoria: Przewód sieciowy, instrukcja obsługi
– Napięcie wyjściowe: 0 – 30 V
– Prąd wyjściowy: 0 – 5 A DC
– Moc wyjściowa: 150 W
– Tętnienie szczątkowe U: 1 mV eff/rms
– Tętnienie szczątkowe I: 3 mA eff/rms
– Napięcie robocze: przełączana moc 100 – 120 V / 220 – 240 V AC/50/60 Hz
– Wymiary: 132 × 160 × 270 mm
– Waga: 6 kg

Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6145

Całkowicie nowa seria regulowanych zasilaczy laboratoryjnych z nowoczesną konstrukcją i technologią, 3-cyfrowym 14 mm niebieskim wyświetlaczem LCD, wyświetlającym wartości zasilania i prądu, który umożliwia szybki i precyzyjny odczyt. Wyposażenie obejmuje bezstopniowo regulowane nakłady napięciowe; napięcie stałe i prąd stały wybierane są automatycznie, a ponadto można dowolnie ustawiać ochronę ograniczenia prądu. W trybie prądu stałego, prąd wyjściowy jest regulowany bezstopniowo i model 6145 posiada 2 wyjścia ze stale zmienianym napięciem wyjściowym ew. prądem wyjściowym z możliwością wyboru podłączenia szeregowe lub równoległe. W przypadku wejść połączonych szeregowo max. napięcie wyjściowe wynosi 60 V DC; w przypadku równolegle połączonych wyjść, max. prąd wyjściowy podwaja wartość i wynosi 10 A DC.
Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6145
Cechy:
– 4 mm tuleje zabezpieczające
– Odłączane wyjścia
– Napięcie wyjściowe ew. prąd wyjściowy odczytywane są na dwóch oddzielnych wyświetlacza LED
– Ochrona przed przeciążeniem i zwarciem
– Wyjścia napięcia stałego o mocy 5V/3 A (P 6145) i 5 V/0,5 A ew. 12 V/ 0,5 A (P 6150) posiadają wysoką stabilność i niski współczynnik tętnienia.
– Bezpieczeństwo: EN 61010-1
– Akcesoria: Przewód sieciowy, instrukcja obsługi
– Napięcie wyjściowe: 2x 0 – 30 V
– Prąd wyjściowy: 0 – 5 A DC
– Moc wyjściowa: 2 x 150 W
– Tętnienie szczątkowe U: 1 mV eff/rms
– Tętnienie szczątkowe I: 3 mA eff/rms
– Napięcie robocze: przełączana moc 100 – 120 V / 220 – 240 V AC/50/60 Hz
– Wymiary: 260 × 160 × 340 mm

Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6150

Całkowicie nowo zaprojektowany linearnie regulowany zasilacz sieciowy o nowoczesnej konstrukcji i z zaawansowaną technologią wyposażony jest w 3-cyfrowy 14 mm niebieski wyświetlacz LCD do wskazywania wartości napięcia i prądu, umożliwiając tym samym ich szybki i precyzyjny odczyt. Wyposażenie obejmuje bezstopniowo regulowane nakłady napięciowe; napięcie stałe i prąd stały wybierane są automatycznie, a ponadto można dowolnie ustawiać ochronę ograniczenia prądu. W trybie prądu stałego, prąd wyjściowy jest regulowany bezstopniowo.
Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6150
Cechy:
– 4 mm tuleje zabezpieczające
– Odłączane wyjścia
– Napięcie wyjściowe ew. prąd wyjściowy odczytywane są na dwóch oddzielnych wyświetlacza LED
– Ochrona przed przeciążeniem i zwarciem
– wyjścia napięcia stałego o mocy 5V/0,5 A ew. 12 V/ 0,5 A posiadają wysoką stabilność i niski współczynnik tętnienia.
– Bezpieczeństwo: EN 61010-1

Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6225A

Dzięki swojej bardzo poręcznej budowie i niewielkiej wadze zasilacz sieciowy idealnie nadaje się do zastosowań w nauce i edukacji.
Dobra czytelność wyświetlacza, łatwa obsługa i niewielka waga oraz mała konstrukcja gwarantują doskonałe warunki podczas stosowania w obszarze edukacyjnym i serwisowym.
Zasilacz laboratoryjny Peaktech 6225A
Cechy:
– Niebieski wyświetlacz LCD do obrazowania napięcia wyjściowego i wartości prądu
– Wysoka sprawność >85%
– Nieznaczne tętnienie szczątkowe
– Zabezpieczenie przed zwarciem, przeciążeniem i zbyt wysoką temperaturą
– regulowany zakres napięć: 0 – 30 V
– Bezpieczeństwo: EN 61010-1
– Akcesoria w zestawie: Przewód sieciowy i instrukcja obsługi

Zasilacz laboratoryjny Peaktech 1585

Ten wysokiej jakości zasilacz sieciowy został opracowany z myślą o wielu zastosowaniach w telekomunikacji, laboratoriach i przemyśle. Dzięki wydajnym energetycznie projektom obwodów urządzenie ma mały format o niskim profilu i obudowę o niewielkich rozmiarach. Inteligentne sterowanie prędkością wentylatora kontroluje wentylator podczas włączania i dostosowuje do temperatury otoczenia i mocy wyjściowej w celu zagwarantowania cichej i bezpiecznej pracy zasilacza sieciowego.

Nowo opracowane sterowanie portami USB 2.0 za pośrednictwem oprogramowania komputerowego umożliwia wykonywanie operacji cyklicznych z regulowanym napięciem, prądem, okresami czasowymi i liczba na przejść. Przełączniki dwufunkcyjne (regulacja zgrubna i precyzyjna) dzięki enkoderowi obrotowemu i sterowaniu mikroprocesorowemu umożliwiają łatwa, precyzyjna i szybka regulacje poziomu napięcia i prądu.

W otwartym obwodzie prądu można ustawić ogranicznik mocy, o ile odłączone są gniazda wyjściowe. Trzy ustawienia ogranicznika napięcia i mocy, które są definiowane przez użytkownika, ułatwiają szybki dostęp do często stosowanych ustawień jednostek wolt/ amper. Kompletna funkcja obsługi zdalnej oferuje szeroki wachlarz możliwości dla stosowania przemysłowego i profesjonalnego.

Zasilacz laboratoryjny Peaktech 1585

Cechy:

– Duża odporność ma zakłócenia radiowe i doskonała filtracja zakłóceń radiowych
– Ochrona przed przeciążeniem, przegrzaniem i przepięciem
– 3 łatwe w obsłudze, wywoływane ustawienia dla wartości napięcia i prądu
– Kompletne sterowanie zdalne napięciem i prądem oraz włączane i wyłączane wyjście poprzez wejście analogowe
– Oprogramowanie PC do obsługi zdalnej przez USB 2.0
– Czasowo programowane cykle wyjść prądowych i napięciowych za pośrednictwem oprogramowania PC
– Styk ochronny, aktywny PFC i duża wydajność energetyczna dzięki inteligentnej regulacji powietrza
– Enkoder z regulacja zgrubna i precyzyjna
– LabViewTM – sterownik na płycie CD z oprogramowaniem
– Bezpieczeństwo: EN 61010-1, EN 60950-1
– w zestawie przewód sieciowy, przewód USB, oprogramowanie do Windows oraz instrukcja obsługi

Wszystkie te zasilacze i wiele innych,

zasilacze laboratoryjne

dostępnych w naszym sklepie  warsztatowski.com oraz dmtrade.pl

Sprawdź inne wpisy dotyczące produktów marki PeakTech na naszym blogu.