Jeżeli masz zamiar zmienić swój odbiornik na odbiornik z systemem LINUX a masz obawy czy sobie z nim poradzisz ten blog jest dla Ciebie!

Prezentujemy poniżej cały proces instalacji oprogramowania, wgrywania wtyczek, listy kanałów i ciekawych wtyczek IPTV na przykładzie dekoderów firmy Qviart Lunix i Lunix3 4K.

1. Zmiana oprogramowania w odbiorniku LINUX Enigma 2

Poniżej prezentacja zmiany oprogramowania i konfiguracji dekodera na systemie Linux enigma 2 dla początkujących użytkowników na przykładnie dekoderów Qviart LUNIX.
Pobieramy interesujący na soft (image e2), polecamy sprawdzone: OpenPLI i OpenATV.

linux enigma 2

soft openPLI https://openpli.org/download/

soft openATV http://images.mynonpublic.com/openatv/current/index.php?open

Pobrany soft rozpakowujemy na USB Pendrive (cały folder z zawartością o nazwie update)

Pendrive z folderem update umieszczamy w dowolnym wolnym porcie USB w odbiorniku, następnie odbiornik włączamy do sieci, na ekranie pojawi się komunikat: NEW FIRMWARE FOUND – wciskamy na pilocie przycisk czerwony Power aby rozpocząć proces aktualizacji.

Po aktualizacji dekoder uruchomi się ponownie z nowym zainstalowanym oprogramowaniem Image.

Pierwsze uruchomienie poprosi nas o wstępną konfigurację, ustawienie rozdzielczości ekranu, wyboru języka menu, konfiguracja sieci itd…

W dalszym etapie zalecana teraz konfiguracja głowicy tunera dla poprawnego odbioru sygnału sat, w tym przypadku należy wejść w menu/ustawienia/wyszukiwanie kanałów/konfiguracja tunera/ i skonfigurować tuner pod swoją instalację.

2. Instalacja najbardziej potrzebnych wtyczek: softcam i ci+helper

Instalacja najważniejszych wtyczek konfiguracyjnych dla odbiornika.

Po zainstalowaniu softu należy do dekodera dograć dodatki typu: softcam i ci+ helper dla modułów CI+ (tylko do dekoderów z slotem CI)

Potrzebne dwa pliki które bez problemu znajdziemy na upload.dvhk.to (jeden z większych portali z materiałami do dekoderów)
Pliki wystarczy pobrać i rozpakować do formatu .ipk

Pobieramy:
softcam-feed-universal_3.0_all.ipk (http://upload.dvhk.to/file.php?id=18437)
enigma2-plugin-systemplugins-ciplushelper_4.4-r0_all.ipk (http://upload.dvhk.to/file.php?id=18761)
Wkładamy pendrive z wgranymi plikami do USB w dekoderze czekamy na komunikat: Instaluj rozszerzenia i dajemy OK

Zaznaczamy na zielono obie wtyczki które chcemy zainstalować i zielonym zatwierdzamy instalację.

Ciplushelper po instalacji uruchomi się automatycznie nie jest wymagana dalsza konfiguracja tej wtyczki dział ona w tle.
Softcam Feed Universal daje możliwość teraz instalacji dodatków softcam.

Softcam czyli emulatorów do czytnika kart (uniwersalny czytnik kart) i emu (sharing)
Odbiornik musi być podłączony cały czas do internetu! Ponieważ wtyczki instalujemy z FTP.

Wchodzimy w menu/wtyczki/wtyczki do pobrania/softcams pobieramy OK cccam 2.3.0

Aby uruchomić pobraną wtyczkę softcam wchodzimy w menu/info panel/panel softcam/wybierz CAM 1 wybieramy CCcam 2.3.0 i zielonym zatwierdzamy start.

Czekamy na start softcamu, dzięki któremu mamy teraz uniwersalny czytnik kart.

Dekoder będzie odczytywał tak naprawdę wszystkie karty abonenckie (niesparowane oczywiście do innego sprzętu) np. nc+ (karta cameleon), TNK, SmartHD, karty XXX itd… oraz zagwarantuje współprace z spliterami.

Komunikat Start CAM 1 informuje o uruchomionej wtyczce która za każdym razem będzie się automatycznie uruchamiać, więc czynność tą wykonujemy tak naprawdę tylko raz.

3. Instalacja listy kanałów na Enigma 2 dreamboxEDIT

Następna czynność która należy wykonać to wgrać najlepiej już gotową listę kanałów e2 którą bez problemu znajdziemy na każdym forum sat np. https://enigma2.hswg.pl
Listę pobieramy i rozpakowujemy do postaci folderu.
Do wgrania listy potrzebny nam w tym przypadku numer IP dekodera z którym musimy się połączyć.

Wracamy teraz do komputera aby wgrać listę. Potrzeby będzie program dreamboxEDIT który pobieramy z dreamboxedit.com dzięki temu programowi możemy bez problemu wgrać listę kanałów.

W ustawieniach dreamboxEDIT wpisujemy adres IP naszego dekodera.

Ustawiamy lokalizację naszej listy kałów pobranej, wystarczy teraz tylko transfer listy do naszego dekodera Send files to Dreambox (trwa to tylko kilka sekund)

Przechodzimy teraz do listy kanałów w odbiorniku niebieski wybieramy ulubione i pojawia się zainstalowana już lista kanałów z podziałem na wszystkie grupy.

Przechodząc dalej mamy podgląd na listę która jest tematycznie posortowana i poukładana jak u operatorów.


4. Polecane wtyczki IPTV Enigma2

Jedną z najbardziej przydatnych aplikacji/wtyczki na dekoderze z systemem Linux to z pewnością możliwość korzystania z telewizji internetowej IPTV
Poniżej instrukcja do zainstalowania wtyczki IPTVPLAYER wtyczka dokładnie nazywa się e2iptvplayer.

Instalacja jej jest banalnie prosta,  wchodzimy w menu/wtyczki/wtyczki do pobrania/extensions/szukamy na liście e2iplayer i wciskając OK zlecamy odbiornikowi jej instalację.

Do zainstalowanej wtyczki mamy dostęp wchodząc w menu/wtyczki/e2iptvplayer
Pierwsze uruchomienie będzie prosiło o jej aktualizację wtedy tak naprawdę zatwierdzamy wszystko OK i czekamy na jej uruchomienie.

Po uruchomieniu wtyczki e2iptvplayer mamy ikonowy podgląd na dane kraje w których znajdują się już zainstalowane aplikację. Mamy oczywiście język polski, niemiecki, angielski, francuski i wiele innych…

Wchodząc dalej w polski mamy wykaz aplikacji najbardziej popularnych takich jak: YouTube,  Player, VOD, cda.pl, zalukaj.tv, efilmy, TVP.pl, eska GO…

Dokładnie mamy dwie strony aplikacji na kolejnej kolejne aplikacje: tvn24, WP tv, nasze kino, TRWAM itd…

<!– 1544174712379 –>