W tym wpisie będzie o instalacji, jej głównymi bohaterami będą: rejestrator monitoringu IP, telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T oraz modulator IP w 2x DVB-T Terra MI520P. Przedstawię jak można w ciekawy sposób rozbudować instalację domową, jak wykorzystać potencjał modulatora IP oraz do czego służy takie urządzenie w praktyce. Zapraszam do czytania.

Terra MI520P – modulator IP na sygnał naziemny

Modulator IP - 2x DVB-T/C (2 multipleksy) Terra MI520P

Po kilku słowach wstępu, czas na konkretne informacje o urządzeniu. Transmodulator MI520P jest urządzeniem umożliwiającym konwersję strumienia IP typu unicast/multicast (SPTS oraz MPTS) oraz RTSP/ONVIF (strumień z kamer IP) do standardu DVB-T COFDM/DVB-C. Urządzenie MI520P odbiera strumień IP o maksymalnej przepustowości do 80 Mbit/s oraz tworzy dwa dowolne, sąsiednie multipleksy DVB-T/DVB-C o maksymalnej przepustowości charakterystycznej dla specyfikacji danego standardu. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia IP, po czym tworzy dwie dowolne paczki (MUX-y) DVB-T/DVB-C. Dostępny na wyjściu cyfrowy sygnał DVB-T dostarczany do odbiorników końcowych – najczęściej z wykorzystaniem rozgałęźników/odgałęźników.

Cechy wyróżniające:

  • konwersja strumienia IP realizującego transmisje typu unicast/multicast do standardu DVB-T COFDM, DVB-C.
  • odbiór strumienia IP o maksymalnej przepustowości do 80 Mbit/s i konwersja do dwóch dowolnych multipleksów DVB-T COFDM, DVB-C.
  • wprowadzanie sygnału z kamer IP kodowanego w standardzie H.264 i H.265 do instalacji RTV/SAT.
  • każda kamera na osobnym kanale w telewizorze.
  • autodetekcja kamer IP poprzez protokół ONVIF.
  • wybór kanałów oraz filtracja niepotrzebnych usług w strumieniu cyfrowym.
  • współpracuje z streamerami IPTV umożliwiając dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej, naziemnej oraz kablowej DVB poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującej na skrętce komputerowej.
  • zarządzanie przez Internet.
  • odczytanie historii zdarzeń (logów) z panelu.
  • funkcja AGC (automatyczna kontrola wzmocnienia sygnału).

Modulator IP - 2x DVB-T/C (2 multipleksy) Terra MI520P

Przykłady i schematy zastosowań

Aby bardziej zobrazować powyższy opis i zasadę działania, zamieszczam kilka przykładowych instalacji z wykorzystaniem modulatora. Terra MI520P współpracuje z rejestratorami wielu producentów, nie napotkałem niezgodności z jakimś konkretnym modelem lub producentem.

Przykład 1 – instalacja z multiswitchem

Schemat 2 – połączenie kamer IP z sygnałem DVB-T

Podłączenie 3 – zsumowany sygnał IP i DVB-T w modulatorze MI520P

Warto wspomnieć też o samym zarządzaniu modulatorem. Terra MI520P jest konfigurowalny, dostęp do panelu ustawień znajduje się w przeglądarce internetowej, po wprowadzeniu konkretnego adresu IP (z urządzenia). Obsługa jest intuicyjna, panel wygląda podobnie jak w routerze internetowym.

Dodatkowo, poniżej zamieszczam zrzut ekranu z panelu administracyjnego:

http://dmtrade.pl/katalogi/terra/MI520P/terra%20mi520p-8.jpg

Dla instalatorów i znawców tematu

W celu dokładnego poznania sprzętu zapraszam do przeczytania pełnej specyfikacji:

Modulator Terra MI520P dostępny jest w sklepie www.DMTrade.pl:

https://dmtrade.pl/p16837,modulator-ip-2x-dvb-t-c-2-multipleksy-terra-mi520p.html