Jak stworzyć inteligentny Ogród?

Inteligentny ogród jest elementem rozwoju technologicznego. Najnowsze rozwiązania pomagają w pielęgnacji i znacznie ułatwiają pracę człowiekowi. Wiele czynności można zautomatyzować i uzależnić np. od pogody lub pory dnia. Dzisiaj opiszemy proste urządzenie, dzięki któremu możemy zautomatyzować proces nawadniania trawnika, filtracji wody w basenie, sterowania oświetleniem itp.

inteligentne-gniazdo-zewnetrzne-wifi-tuya

Zewnętrzne Gniazdko Spacetronik Smart Life SL-PS34

Dzięki gniazdku WiFi możesz komfortowo sterować swoimi urządzeniami w domu lub ogrodzie, niezależnie gdzie się znajdujesz i co robisz. Możesz siedzieć na kanapie i włączyć wentylator, możesz być w pracy i włączyć podlewanie trawnika w upalny dzień. Stworzysz swój harmonogram i zaplanujesz włączenie/wyłączenie danego urządzenia o konkretnej porze. Każde spośród 2 gniazd może być sterowane i programowane niezależnie. Możesz również jednym kliknięciem wyłączyć całe gniazdko. Dostęp do inteligentnego gniazdka może mieć kilka osób naraz. Dzięki temu wspólnie z resztą domowników będziecie kontrolować urządzenia w Waszym domu. Dodatkowo gniazdko posiada system pomiaru zużycia i przepływu prądu. Jego genialne właściwości i solidna konstrukcja sprawiają, że jest nieodłącznym elementem każdego domu i ogrodu. Model SL-PS34 został wyposażony w moduł Bluetooth, dający kontrolę nad gniazdkiem w przypadku utraty połączenia z siecią WiFi.

Gniazdko zewnętrzne w inteligentnym ogrodzie

Gniazdko Spacetronik SL-PS34 znajdzie zastosowanie szczególnie w przydomowych ogródkach, na tarasach, balkonach itp. Po sparowaniu urządzenia ze smartphonem uzyskujemy trzy podstawowe możliwości:
– zdalne sterowanie gniazdkiem
– programowanie harmonogramu pracy
– uzależnienie pracy gniazdka od innych urządzeń, warunków pogodowych itp.
– kontrola zużycia prądu.

Powyższe opcje przekładają się na ogromny wachlarz rozwiązań i zastosowań naszego gniazdka. Kilka przykładów z życia wziętych jak możemy je wykorzystać w praktyce, ułatwiając sobie codzienne zadania:

1. Pani Ania codziennie rano podlewała swój warzywnik. Robiła to również wieczorami, gdy dzień był upalny. Teraz podłączyła linię kroplującą do pompy wody, której kabel zasilający jest podpięty do gniazdka WiFi. Aplikacja Tuya włącza przepływ prądu codziennie rano przez godzinę, a dodatkowo robi to wieczorami, gdy w ciągu dnia temperatura przekroczyła 38 stopni. Pani Ania nie musi się już martwić tym, czy podlała swoje uprawy, oraz nie musi o tym pamiętać. Może też spokojnie wyjechać na dwa tygodnie i cała praca wykona się sama. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze i wygodniejsze niż tradycyjne sterowniki nawadniania.

2. W tym roku podczas okresu świątecznego rodzina Kowalskich postanowiła oświetlić swoje choinki przed domem. Problemem okazało się codziennie wychodzenie na dwór w celu ich włączania i wyłączania. Po zastosowaniu gniazdka wystarczyło zaprogramować jego pracę tak, by lampki włączały się po zachodzie słońca i wyłączały przed jego wschodem. Już nikt nie musi marznąć, a podjazd jest nadal ładnie oświetlony. Po sezonie zimowym gniazdka WiFi zajęły się pracą lampek oświetlających ścieżkę w ogrodzie.

3. Basen w ogrodzie jest niezastąpiony w letnie dni. Niestety wiąże się to z odpowiednim filtrowaniem wody. Stosując inteligentne gniazdko, można zaprogramować pracę filtra wody np. 5 razy dziennie. Podobne zastosowanie może być w przypadku fontanny.

4. Elektryczne gniazdo sterowane smartphonem znajdzie zastosowanie także wewnątrz domu. Czasem trzeba zostawić na dłużej włączone jakieś urządzenia- np. elektryczna suszarka do grzybów. Wystarczy podłączyć ją do naszego gniazda i zaprogramować automatyczne wyłączenie np. po 7 godzinach. Ten sam patent doskonale sprawdzi się także podczas ładowania różnych akumulatorów (np. do wkrętarki). Zbyt długi czas ładowania może je trwale uszkodzić, a zapomnieć o ich odłączeniu jest łatwo.

5. Filtrowanie wody w basenie- każdy przypadek jest indywidualny i w zależności od objętości basenu oraz używanych urządzeń filtrujących potrzebny jest różny czas ich pracy. Czyli jeden filtr będzie musiał działać 2 godziny dziennie, a inny 6 godzin. Czasem ciężko o tym pamiętać. Podłączając zasilanie do gniazdka, wystarczy ustawić odpowiedni harmonogram i można zapomnieć o codziennym włączaniu i wyłączaniu prądu.

Jak stworzyć automatyczny system w ogrodzie?

Po zakupie gniazdka należy podłączyć je do prądu w zasięgu sieci WiFi (najlepiej w jego miejscu docelowym). Na smartphonie instalujemy aplikację Tuya i postępujemy zgodnie z instrukcją dodawania urządzenia, która jest dołączona do opakowania. Teraz musimy się zastanowić, jak miałaby wyglądać praca naszych urządzeń podłączonych do gniazdka tak by ogród był inteligentny? Możemy korzystać tylko z funkcji zdalnego (ręcznego) włączania i wyłączania. Jednak cała potęga kryje się w opcjach automatyzacji.

Zwykle dzieli się to na dwie części:
1. Czynnik wyzwalający:
-Zmiana pogody- Przy instalacji aplikacji wybieramy miejsce zamieszkania. Aplikacja pobiera aktualne informacje o aktualnych warunkach pogodowych (nie jest wymagane dodatkowe urządzenie). Tutaj kryją się parametry takie jak temperatura, wilgotność, opady, wschód i zachód słońca, prędkość wiatru.
-Harmonogram- tutaj wyzwalaczem jest data lub godzina.
informacja z innego inteligentnego urządzenia- System Tuya pozwala na integrację różnych urządzeń. Pracę gniazdka można wyzwolić np. czujnikiem ruchu
-zmiana lokalizacji- zwykle jest to określenie tego, czy jest się w domu, czy poza nim. Ta opcja ma raczej zastosowanie do urządzeń w mieszkaniu.

2. Określone działanie urządzenia
W tym przypadku sprawa jest banalnie prosta, bo do wyboru mamy tylko opcję włącz / wyłącz gniazdo.

Przykładowe schematy jakie możemy zastosować:
Wschód słońca → Włączenie gniazdka (np. systemu nawadniania)
Godzina 23:00 → Wyłączenie gniazdka (np. oświetlenia)
Niedziela 11:00 → Włączenie gniazdka (np. fontanny)
Pochmurna pogoda → Włączenie gniazdka (np. dodatkowego oświetlenia w szklarni)

Automatyczne sterowanie nawodnieniem i oświetleniem

Nawodnienie
Gniazdko możemy wykorzystać do podlewania trawnika lub grządek z warzywami. W tym celu proponujemy podłączyć kabel zasilający pompy wody do gniazdka i ustawienie harmonogramu na kilka dni w tygodniu, w godzinach porannych, oraz automatyczne wyłączanie zasilania w przypadku opadów deszczu.
W przypadku fontanny warto zastosować godziny, w jakich najczęściej przebywamy w ogrodzie.

Oświetlenie
Po podłączeniu linii oświetleniowej można ustawić jej uruchamianie np. godzinę po zachodzie słońca i automatyczne wyłączanie o godzinie 23. To kolejny sposób, by zaoszczędzić energię i nie zużywać jej w środku nocy, gdy i tak śpimy.

jak sterować oświetleniem w ogrodzie

Inteligentny ogród- o czym warto pamiętać?

Nasze gniazdko to wygoda, oszczędność zasobów wody i energii, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach. Większość kluczowych procesów odbywa się w tzw. “chmurze” czyli serwerze internetowym. Aby korzystać z pełnej funkcjonalności gniazdka, należy zadbać o zasięg WiFi w rejonie jego działania. W razie problemów, zapraszamy do kontaktu, a nasi specjaliści na pewno pomogą dobrać odpowiedni router.

Odporność na warunki atmosferyczne. Gniazdko posiada szczelność na poziomie IP44- czyli jest tzw. “bryzgoszczelne”. Oznacza to, że nie są mu straszne drobne zachlapania, lecz nie powinno być wystawiane np. na obfite opady deszczu. W praktyce najbezpieczniej jest umieścić urządzenie pod jakimś zadaszeniem lub inną osłoną. Warty uwagi jest też zakres temperatury, w jakich gniazdko może pracować- wynosi on -20°C ∼ 60°C. Oznacza to, że urządzenie będzie działać zarówno zimą jak i latem w szklarni.

Gdzie kupić inteligentne Gniazdko?

Gniazdo zewnętrzne z WiFi Spacetronik SL-PS34 dostępne jest na stronie:
https://dmtrade.pl/p18044,gniazdko-wifi-zewnetrzne-smart-life.html