Jaki projektor LED wybrać do kina domowego?

Jaki projektor LED wybrać do kina domowego? To pytanie zadaje sobie każdy kto chciałby wnieść swoją multimedialną na nowy poziom. Ogrom różnych niezrozumiałych parametrów może wprawić w zakłopotanie nawet osobę, która zwykle czuje się pewnie w kwestiach elektroniki.
Z poniższego artykułu dowiesz się m. in.:
– Czym właściwie jest projektor LED?
– Jakie może mieć zastosowanie?
– Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając urządzenie do kina domowego?
– Jakie modele polecamy?

Projektor LED- co to właściwie jest?

Projektor LED to urządzenie, w którym obraz jest wyświetlany przez miniaturowe diody LED. Następnie światło przelatuje przez soczewkę, która ogniskuje obraz na ekranie lub ścianie. W zależności od modelu i zastosowanych rozwiązań możemy wyświetlać obrazy np. z odtwarzaczy DVD i Blue Ray, komputera, pendriva, konsol do gier, kamer itp.

projektor-led-do-kina-domowego

Zastosowanie projektora

Główną zaletą projektorów jest wyświetlanie stosunkowo dużego obrazu nawet do o przekątnej kilku metrów. Daje to nie tylko niezwykłe wrażenia (jak w kinie) ale umożliwia oglądanie obrazu większej liczbie osób. Właśnie za sprawą tego projektory można spotkać  w klasach, salach konferencyjnych, wykładowych i szkoleniowych. Postępująca technika, zmniejszenie wymiarów urządzeń oraz zredukowanie kosztów pozwalają coraz częściej cieszyć się zaletami projektorów w warunkach domowych. Ustawiając projektor około 5m. od ściany uzyskamy obraz o przekątnej około 4,5m! Telewizor z takim ekranem kosztowałby kilkadziesiąt razy więcej niż projektor.
Tanim kosztem możemy zamienić nasz salon w centrum multimedialnej rozrywki i kino domowe. Wrażenia z oglądanych filmów lub meczy staną się jeszcze większe, a emocje towarzyszące graniu na konsoli jeszcze silniejsze. Projektory LED sprawdzą się także w małych pomieszczeniach biurowych i niewielkich klasach (np. szkołach językowych). Warto pamiętać by sala była odpowiednio zaciemniona. Kolejnym zastosowaniem projektora jest funkcja odtwarzania zdjęć mogą podczas imprez rodzinnych. Podczas takich wydarzeń na pierwszy plan wysuwają się wspomnienia, a wyświetlanie zdjęć będzie ich doskonałym uzupełnieniem.

projektor-led

Parametry projektora- na co zwrócić uwagę?

Gniazda wejścia i wyjścia
Jedną z ważniejszych rzeczy jest to co i jak możemy podłączyć do projektora. Zależy to od wbudowanych gniazd i portów. USB umożliwia odtwarzanie multimediów z pendriva i dysków zewnętrznych. To bardzo wygodna opcja ponieważ nie trzeba dodatkowych kabli plączących się pod nogami. Port HDMI służy do transmisji obrazu oraz dźwięku z komputera lub konsoli do gier. Audio Jack służy podłączeniu słuchawek lub głośników. SPDIF to kolejne gniazdo dźwiękowe, które dodatkowo umożliwia podłączenie głośników w systemie przestrzennym np. 5+1. Gniazdo kart działa podobnie jak USB- możemy odtwarzać np. filmy, które były zapisane na karcie w telefonie. VGA to coraz rzadziej stosowane gniazdo służące do transmisji samego obrazu (bez dźwięku)- spotykane raczej w starszych modelach. Gniazdo kompozytowe podobnie jak VGA jest coraz rzadziej stosowanym rozwiązaniem- służy do przekazywania dźwięku stereo oraz wideo za pomocą trzech kabli. Niektóre z zaawansowanych projektorów posiadają dodatkowe gniazda, służące do bardziej specjalistycznych zastosowań- np. wejścia sieciowe.

Rozdzielczość projektora
Rozdzielczość to liczba pojedynczych punktów/ pikseli. Im ta liczba jest większa tym obraz jest bardziej wyrazisty i szczegółowy.

Jasność projektora
Jak nie trudno się domyślić, ten parametr odpowiada za to jak mocno świeci lampa projektora. Jeśli wartość jest wysoka możemy stosować rzutnik w pomieszczeniach, które nie są do końca zaciemnione. Dodatkowo jasny obraz lepiej odzwierciedla kolory i staje się bardziej przyjazny w odbiorze.

Kontrast projektora
Kontrast to różnica między najjaśniejszymi a najciemniejszymi partiami wyświetlanego obrazu- im jest wyższy tym widok jest głębszy i wyrazisty, a kolory bardziej nasycone. Obraz z projektora o niskim kontraście jest “zadymiony”, szary i bez życia.

 

Jakie modele projektorów do kina domowego?

Wybraliśmy dla Was dwa modele, które idealnie wpisują się w ideę kina domowego. Optymalne parametry w połączeniu ze stosunkowo niską ceną pozwolą cieszyć się multimedialną rozrywką w każdym domu. Spacetronik F10 i F20 to łatwe w obsłudze rzutniki, do których w prosty sposób podłączymy pendriva, komputer lub konsolę do gier, odtwarzacz DVD itp. Wbudowane głośniki gwarantują wrażenia nie tylko wizualne ale też dźwiękowe. To wygodna opcja gdy chcemy oglądać film np. z pendriva. Dodatkowo model F20 posiada gniazdo SPDIF przez które możemy podłączyć zaawansowane systemy głośnikowe np. 5.1. Parametry takie jak rozdzielczość, kontrast i jasność są odpowiednie by zamienić salon w małe kino.

projektory-do-kina-domowego-jaki-wybrać

Projektory dostępne są na stronie:
https://www.dmtrade.pl/k273,rtv-projektory-sprzet-prezentacyjny-projektory-projektory-led.html